ЗАБОРАВНИМА НА РАЧУН ДОДАЈУ КАЗНУ ОД 11 ОДСТО: Рок за уплату треће рате пореза на имовину за 2021. годину истиче у понедељак 16. августа

С. Б.

12. 08. 2021. у 12:46

ПОНЕДЕЉАК 16. август последњи је рок до када власници непокретности у Србији могу да измире трећу рату пореза на имовину. Сви који задужење не измире до законског рока, морају да рачунају и на затезну камату. Она у случају пореских обавеза износи 11 одсто на годишњем нивоу.

ЗАБОРАВНИМА НА РАЧУН ДОДАЈУ КАЗНУ ОД 11 ОДСТО: Рок за уплату треће рате пореза на имовину за 2021. годину истиче у понедељак 16. августа

Фото Ж. Кнежевић

Порез на имовину физичких лица плаћа се квартално - у фебруару, мају, августу и новембру. Обично 15. у том месецу. Овог пута то пада у недељу, па обвезници имају дан више.

- Према Закону о порезима на имовину, порез на имовину физичка лица плаћају тромесечно, у износу утврђеном решењем, у року од 45 дана од дана почетка тромесечја - појашњавају у Секретаријату за јавне приходе Београда. - Последњи дан за уплату треће кварталне рате пореза на имовину је 16. август 2021. године. Наиме, Закон о општем управном поступку прописује да ако последњи дан рока пада на дан у коме орган не ради, рок истиче кад протекне први наредни дан.

Власници непокретности, уколико желе, порез могу да плате и у мање рата, па и одједном, до доспелости пореске обавезе за свако тромесечје.

- Уколико порески обвезници не испоштују законом прописане рокове за уплату свих јавних прихода па и пореза на имовину, обрачунава се и плаћа камата по стопи једнакој годишњој референтној стопи Народне банке Србије, увећаној за десет процентних поена - објашњавају порезници. - С обзиром на то да је референтна каматна стопа Народне банке Србије тренутно утврђена у висини од један одсто, то је висина каматне стопе која се примењује код обрачунавања камате на неблаговремено плаћене и неплаћене јавне приходе 11 одсто на годишњем нивоу.

Пореска основица је вредност непокретности, а њу одређује локална самоуправа на основу података о просечним ценама у промету некретнина. Вредност непокретности, осим земљишта, може се умањити за амортизацију по стопи до један одсто годишње, а највише до 40 одсто. Закон општинама и градовима даје могућност да опорезују имовину стопом од 0,4 до два одсто. Земљиште у власништву грађана се опорезује до 0,3 одсто.

ПРИНУДНА НАПЛАТА

БЕОГРАДСКИ Секретаријат за јавне приходе утврђује порез на имовину за око 800.000 обвезника, а наплата се прати на дневном, месечном и годишњем нивоу. За обвезнике који у целости или делимично о доспелости не плате порез шаље се опомена, којом се налаже да доспели износ плате одмах, а најкасније у року од пет дана од дана пријема опомене, са обрачунатом каматом. Ако се доспели порез не плати ни по опомени, створени су услови за почетак поступка принудне наплате.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВУЧИЋ НА СВЕЧАНОСТИ ПОВОДОМ ДАНА КОБРИ: Образ нема цену, Србија није на продају, отаџбину волимо више од свега (ФОТО/ВИДЕО)

ВУЧИЋ НА СВЕЧАНОСТИ ПОВОДОМ ДАНА "КОБРИ": Образ нема цену, Србија није на продају, отаџбину волимо више од свега (ФОТО/ВИДЕО)

ПРЕДСЕДНИК Републике и врховни командант Војске Србије Александар Вучић присуствује војној свечаности поводом Дана Одреда војне полиције специјалне намене „Кобре“.

14. 04. 2024. у 10:35 >> 10:36

Коментари (1)

ЕЈ, ЉУДИ, АЛИ БУГАРСКА... Овом причом је Никола Јокић шокирао Амере