КО ХОЋЕ КУЋУ, МОРА ДА ЈЕ НАЂЕ: Изузетно велико интересовање за напуштена сеоска домаћинства у Србији

Б. Царановић

16. 07. 2021. у 11:30

ИНТЕРЕСОВАЊЕ за усељавање у напуштене сеоске куће у Србији - надмашило је сва очекивања Министарства за бригу о селу које је покренуло пројекат поклањања домова младима.

КО ХОЋЕ  КУЋУ, МОРА  ДА ЈЕ НАЂЕ: Изузетно велико интересовање за напуштена сеоска домаћинства у Србији

Фото Д. Дозет

Откада је расписан конкурс 28. јуна, телефони Министарства али и локалних самоуправа су усијани. Право да се пријаве имају брачни или парови у ванбрачним заједницама, самохрани родитељи и млади пољопривредници.

Судећи по питањима, много је недоумица и нејасноћа, па надлежни још једном апелују на све заинтересоване да проуче правила и свих шест корака - како до бесплатне куће.

Како објашњавају, у програм је укључено свих 165 локалних самоуправа, а одлучиваће се по пристиглим пријавама до 1. новембра, након чега је конкурс затворен. Куће ће се давати по редоследу пријаве, јер нема бодовања - по правилу "ко пре девојци, њему девојка".

- Куће су наше и намењене су нашим људима, држављанима Србије. Сада је на нама заједнички посао - ви пронађете кућу, општина вам помогне у томе, а држава је плати.

Враћајући живот у те, сада напуштене куће, враћамо веру и у себе и у будућност Србије - каже за "Новости" министар Милан Кркобабић.

Принцип дакле није такав да се попуњава конкурсна пријава и сачекају кључеви куће, већ пре свега, заинтерсовани, који не смеју имати више од 45 година, нити некретнину у власништву, треба сами да пронађу кућу, коју би желели на поклон.

- Након контактирања власника који жели да је прода, подносиоци пријаве попуњавају "образац пријаве" и обраћају се својој локалној самоуправи на чијој је територији кућа - кажу у надлежном министарству.

- Трећи корак је да локална самоуправа шаље теренску контролу, стручно лице овлашћеног проценитеља, да одреди вредност одабране куће са окућницом која не сме да прелази 1,2 милиона динара, нити постоји опција да брачни пар доплати разлику ако је процена већа.

Четврти корак је да ако се продавац сагласи са проценом вредности и ако нема никаквих правно-имовинских оптерећења, потпише изјаву о томе, која постаје део документације за конкурс. Пети корак је завршен када се испод ових докумената да је све испуњено по процедури потпише градоначелник или председник општине.

- Прича је заокружена када подносиоц пријаве са локалном самоуправом, пошаље образац пријаве са свом овом папирологијом на адресу Министарства за бригу о селу - објашњавају надлежни.

- Јединица локалне самоуправе ће се уговором обавезати да контролише купопродају сеоске куће са окућницом. За овај програм опредељено је пола милијарде динара, а средства ће се додељивати по редоследу поднетих пријава - до утрошка буџетских средстава предвиђених за ову намену, а најкасније до 1. новембра 2021. године.

Фото Танјуг

ДОБАР ПРИМЕР

РЕАЛИЗАЦИЈА програма ће зависити од укључености локалних самоуправа, па су се поједине општине потрудиле да олакшају својим суграђанима.

- Оформили смо Агенцију за рурални развој којој се заинтересовани већ увелико пријављују, а иако смо очекивали велики одзив, он је ипак превазишао надања - каже Патар Самарџић, замениик градоначелнице Сремске Митровице.

- Стигло је већ 50 предложених кућа, а за 15 се управо ради процена тржишне вредности. Знамо да су време и брзина битни, па зато на све начине хоћемо да олакшамо житељима наше општине.

ПРЕДЛОГ

ВЛАДА Србије је на предлог Министарства за бригу о селу, са циљем оживљавања и заустављања даљег пражњења села, 24. јуна 2021. године, донела Уредбу о утврђивању програма доделе бесповратних средстава за куповину сеоске куће са окућницом. Према подацима Академијског одбора за село у Србији има 200.000 празних кућа - 150.000 кућа чији је власник познат и 50.000 кућа којима се не зна власник. У почетку је било речи да ће бити финанисирано и реновирање, али се од тога одустало, па кућа која се купује мора да буде условна за живот - обезбеђен водовод, канализација и приступ путу.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

У ПОТРАЗИ сте за станом у центру града који је довољно изолован од градске вреве, окружен зеленилом и реком, а с друге стране вам је подједнако важно да кварт има одличне саобраћајне везе са свим деловима Београда?

18. 04. 2024. у 10:00

Коментари (3)

СВЕ ЗА УРЕДНО ДВОРИШТЕ, А И ЧИСТА КОЛА: Пратимо ритам пролећа