ЕУ ХВАЛИ МОНЕТАРНУ ПОЛИТИКУ НБС: Србија током пандемије показала способност да поледице сведе на минимум

Танјуг

12. 07. 2021. у 13:55

ЕВРОПСКА централна банка и Европска комисија оцениле су да је Србија потврдила способност да економске последице пандемије сведе на минимум, као и да је одговор Народне банке Србије на пандемију био правовремен и снажан, речено је данас у Бриселу.

ЕУ ХВАЛИ МОНЕТАРНУ ПОЛИТИКУ НБС: Србија током пандемије показала способност да поледице сведе на минимум

Д. Балшић

То је оцењено на редовном годишњем дијалогу земаља чланица Европске уније, Западног Балкана и Турске, као и Европске комисије и Европске централне банке.

Састанак је део економског и финансијског дијалога чији је циљ припрема Западног Балкана и Турске за приступање Европској унији, а српску делегацију предводила је гувернерка НБС Јоргованка Табаковић. У дијалогу је учествовао и државни секретар у Министарству финансија Гојко Станивуковић.

Табаковић се сагласила са оценом европских званичника да је "утицај кризе изазване пандемијом вируса корона у Србији ублажен снажним основама из преткризног периода, чему су допринеле и прудентне политике које су вођене претходних година".

Као пример, гувернерка је истакла стратешке активности на ширењу базе инвеститора и тржишта, што су и европски званичници препознали, оцењујући да је смањење робног извоза Србије ублажено распрострањеношћу оствареном у претходном периоду.

-Упркос пандемији, нето приливом страних директних инвестиција и током прошле године обезбеђена је покривеност дефицита текућег рачуна од око 1,5 пута. Ово је шеста узастопна година у којој бележимо пуну покривеност дефицита најстабилнијим приливима, а пројектујемо наставак овог тренда и у годинама које следе, навела је она.

Посебно је нагласила важност стратешких одлука председника Александра Вучића, које су омогућиле и снажан одговор Србије на пандемију и брз економски опоравак.

Фото: Танјуг

Јоргованка Табаковић

Одговорним вођењем економске политике у претходних девет година повећана је, додаје, отпорност наше економије на различите негативне утицаје.

-Уз правовремене и обимне монетарне мере и фискалне подстицаје, и уз успешну стратегију вакцинације, то је кључно допринело да већ у првом тромесечју 2021. године наш бруто домаћи производ премаши преткризни ниво. Све заједно, уз наставак реформи и инвестиција, имаће за резултат да и ове године, као и прошле, Србија има једну од највећих стопа раста у Европи, рекла је Табаковић.

Европска централна банка и Европска комисија оцениле су и да је, реагујући благовремено и снажно, НБС пружила значајну подршку брзом економском опоравку у Србији.

Како је рекла, својим мерама НБС доприносила је додатном расту ликвидности банака у периоду када је то било најпотребније.

-Обезбедили смо несметано функционисање финансијског система и још повољније услове финансирања привреде и грађана Народна банка Србије је често била прво уточиште реакција којима смо подржали грађане, привреду и државу да финансијски лакше преброде ову кризу.

Уз мере из области финансијског сектора, укључујући и омогућен мораторијум на отплату кредитних обавеза и кредите из гарантне шеме, повољни услови финансирања допринели су расту кредитне активности од око 10 одсто међугодишње на крају 2020. године.

То је и током пандемије доприносило равномерном опоравку потрошње и инвестиција, истакла је Табаковић.

Европска централна банка и Европска комисија констатовале су и да је инфлација остала ниска и стабилна, као што је то био случај и у претходних седам година.

У 2020. години инфлација се кретала око доње границе дозвољеног одступања од циља (3 ± 1,5 одсто), уз пројекцију да ће се у средњем року кретати око централне вредности циља НБС.

Фото З. Јовановић

Истакнути су и значај очуване усидрености средњорочних инфлационих очекивања и током пандемије, стабилност девизног курса, као и адекватан ниво девизних резерви мерен различитим критеријумима.

Европска централна банка и Европска комисија оцениле су и да је, захваљујући доброј позицији коју је имао пре избијања пандемије, као и правовременој и адекватној подршци економске политике, домаћи банкарски сектор остао отпоран на ризике.

На то указују и показатељи адекватности капитала и ликвидности, који су и током пандемије остали знатно изнад регулаторних минимума.

Поред тога, оцењено је и да је криза изазвана пандемијом вируса корона потврдила значај свих претходно предузетих мера и активности на плану решавања питања проблематичних кредита, захваљујући којима је учешће проблематичних кредита у укупним кредитима крајем 2020. године снижено на 3,7 одсто, а на том нивоу било је и на крају маја 2021. године.

Констатован је и напредак који се остварује у процесу динаризације, и то у условима повећане неизвесности изазване пандемијом.

Највећи напредак у претходној години дана забележен је код учешћа динарских кредита привреди, које је током претходних дијалога истицано као приоритет, а наводи се и даљи раст динарске штедње становништва.

Тиме је у знатној мери испуњена препорука дата у оквиру прошлогодишњег дијалога - да се настави подршка већој употреби домаће валуте.

Једине препоруке у оквиру овогодишњег дијалога из надлежности НБС односе се на наставак примене снажног регулаторног оквира у финансијском сектору у складу с најбољом међународном праксом, као и наставак подршке процесу динаризације, укључујући промовисање инструмената заштите од девизног ризика.

Такође, подаци које НБС, као један од важних произвођача званичне статистике у земљи, редовно доставља европским институцијама, оцењени су као усклађени с методолошким захтевима Евростата и Европске централне банке.

Говорећи о мерама за наредни период, Табаковић је истакла да је пред свим учесницима дијалога богата реформска агенда, као и да је Србија своју агенду јасно дефинисала у Програму економских реформи.

-Напретком сваке земље појединачно стварамо основе за још већи заједнички просперитет. Задатак НБС јесте да останемо прва асоцијација за стабилност и поверење, закључила је гувернерка.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПОСЛЕДЊИ ЛОВАЦ НА НАЦИСТЕ ПРОТИВ РЕЗОЛУЦИЈЕ О СРЕБРЕНИЦИ: Није било геноцида, ово би умањило значај тог термина

ПОСЛЕДЊИ ЛОВАЦ НА НАЦИСТЕ ПРОТИВ РЕЗОЛУЦИЈЕ О СРЕБРЕНИЦИ: Није било геноцида, ово би умањило значај тог термина

Последњих година често се сусрећемо са разним покушајима људи који су погођени историјским трагедијама, или који имају намеру да воде кампању за тобоже „хуманитарне“ циљеве, да тврде да је њихово питање еквивалентно холокаусту, или да је у ствари случај геноцида, пише директор Центра "Симон Визентал" др Ефраим Зуроф за Јерусалем пост.

17. 04. 2024. у 17:57

И ЗВАНИЧНО: НИШТА ОД ЕУ ДОК КОСОВО НЕ ПРИЗНАМО Брисел следеће недеље убацује анекс из Охридског споразума у Поглавље 35

И ЗВАНИЧНО: НИШТА ОД ЕУ ДОК КОСОВО НЕ ПРИЗНАМО Брисел следеће недеље убацује анекс из Охридског споразума у Поглавље 35

ВИШЕГОДИШЊА дилема "Косово или Европска унија" која је лебдела над Србијом, добиће свој практични израз следеће недеље сажет у бестијалној и званичној уцени Брисела - нема ништа од чланства у ЕУ док не признамо лажну државу и помиримо се са њеним чланством у УН.

17. 04. 2024. у 12:00

ЗАШТО СУ БРУТАЛНО УБИЈЕНИ? Игора одгајали пси на улици - заборавио матерњи, кад су им га одузели ДОШЛИ ИСПРЕД СИРОТИШТА и данима чекали

ЗАШТО СУ БРУТАЛНО УБИЈЕНИ? Игора одгајали пси на улици - заборавио матерњи, кад су им га "одузели" ДОШЛИ ИСПРЕД СИРОТИШТА и данима чекали

ТУЖНА прича дечака који је прошао пакао на земљи због својих родитеља и деде алкохоличара. Морао је да проси и живи на хладној улици, а данас је жив захваљујући Џеси, Гоги, Маши и Севи.

16. 04. 2024. у 14:14

Коментари (0)

АРИЈАНА НЕ МОЖЕ ДА ДОЂЕ СЕБИ: Удовица Синише Михајловић тешко подноси нову трагедију