ОД НАКНАДЕ 8 МИЛИЈАРДИ ГОДИШЊЕ: Дажбина за обавезне резерве нафте била би довољна када би се трошила за ту намену

Е. Б. Т.

08. 06. 2021. у 11:38

НА годишњем нивоу се по основу накнаде за обавезне резерве нафте и њених деривата у државну касу слије се око осам милијарди динара, сазнају "Новости" у Министарству рударства и енергетике.

ОД НАКНАДЕ 8 МИЛИЈАРДИ ГОДИШЊЕ: Дажбина за обавезне резерве нафте била би довољна када би се трошила за ту намену

Фото Танјуг

Међутим, ефективни буџет преполове акцизе, а проблем је и што се сав новац не утроши за ову намену.

Ова дажбина је уведена 2014. године. Томислав Мићовић из Удружења нафтних компанија Србије објашњава да када возачи на пумпи сипају гориво, 2,6 динара од сваког литра, плус ПДВ, иде за ову накнаду. Као што смо писали у понедељак, Влада је крајем маја усвојила Акциони план за формирање и одржавање обавезних резерви нафте и њених деривата, што је изузетно важно због енергетске безбедности земље и функционисања у случајевима великих међународних поремећаја снабдевања. Осим тога, Србија има обавезу да то учини и као чланица Енергетске заједнице. У односу на тренутне залихе треба да обезбедимо још 353.000 тона еквивалентне нафте.

Подаци Министарства показују да је од прикупљених 7,8 милијарди динара прошле године по основу накнаде за обавезне резерве нафте, за ову намену утрошено око 2,3 милијарде динара.

- Прошле године је, на пример, прикупљено 7,8 милијарди динара и додатних 20 одсто на име ПДВ-а, који се обрачунава и на накнаду - објашњавају у Министарству. - Буџет управе за резерве енергената лане је био 4,6 милијарди динара. Међутим, на резерве се одмах примењује обрачун акцизе и ПДВ, и тиме је ефективни буџет за робу за 50 одсто додатно нижи.

Како истичу, ако би се средства од накнаде трошила искључиво на формирање резерви, а не и у друге важне и хитне сврхе, новца за ове намене би било довољно. Уз неке друге претпоставке, како наводе, процена је да би буџет, од 6,6 милијарди динара годишње, омогућио формирање резерви до краја 2022. године.

НЕДОСТАЈЕ ЈОШ 40 ДАНА

СРБИЈА је као чланица Енергетске заједнице преузела обавезу да, у процесу придруживања ЕУ, до 2023. има резерве довољне за 61 дан просечне дневне потрошње, односно 530.000 тона еквивалентне нафте. Како у Министарства наводе, према последњим подацима имамо резерве довољне за 21 дан просечне дневне потрошње, односно 177.000 еквивалентних тона.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

У ПОТРАЗИ сте за станом у центру града који је довољно изолован од градске вреве, окружен зеленилом и реком, а с друге стране вам је подједнако важно да кварт има одличне саобраћајне везе са свим деловима Београда?

18. 04. 2024. у 10:00

Коментари (0)

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна