ИСТОРИЈСКИ ДОДАТАК - ЖИВОТНИ ПУТ КАО ВЕСНИК СМРТИ: Историографија није расветлила везе српских интелектуалаца и комуниста

Слободан Кљакић

08. 04. 2021. у 17:14

НЕПОЗНАТИ документ из фондова Архива Југославије, Нацрт споразума између КП Југославије и представника Српског културног клуба, - настао јула 1937. - води нас у давно прохујало време када је крајем тог месеца, у Паризу, одржан састанак Политбироа ЦК КП Југославије, партије која је већ дуго била у најдубљој илегали у земљи, због чега су многи њени припадници, па и највише руководство, деловали из иностранства, из емиграције.

ИСТОРИЈСКИ ДОДАТАК - ЖИВОТНИ ПУТ КАО ВЕСНИК СМРТИ: Историографија није расветлила везе српских интелектуалаца и комуниста

Јосип Броз Тито и Милан Горкић

На овом састанку, генерални секретар ЦК КПЈ Милан Горкић обавестио је присутне да му је стигао позив да се врати у Москву и да се јави Коминтерни. О томе је Горкић потом имао одвојен разговор, са Родољубом Чолаковићем Роћком и Сретеном Жујовићем Црним.

Обавестио их је да се позиву одазвао, да је за сутра већ резервисао авионску карту за Стокхолм, одакле ће даље за Москву, да би у Секретаријату Коминтерне расправио нека питања и онда, за десетак дана, назад у Париз.

Од те одлуке Горкића је одвраћао његов стари пријатељ Манус Спербер, један од водећих комунистичких интелектуалаца оног времена, пошто су обојица знали како је злосрећна та 1937. година, пошто су већ многи водећи комунисти страдали у бруталним Стаљиновим чисткама - ако нису стрељани после монтираних процеса, у бољем случају су потерани на многогодишње робије у неки од логора архипелага Гулаг.

У том разговору, Горкић је рекао Сперберу: "Ако не отпутујем, бићу оптужен да сам издајица, лопов који је побегао с партијском касом, као агент полиције или Волстрита. А то би био страшан ударац Партији."

 

Сретен Жујовић

СТАЉИНИСТИЧКА кампања против "троцкистичких и бухариновских хијена" и "непријатеља народа" свих фела, била је у то време на врхунцу, те је Горкић ухапшен одмах по доласку у Москву, а на смртну казну је осуђен 1. новембра, под оптужбом да је "енглески шпијун", "провокатор" који је полицији "пријављивао" оне који му из партијског руководства нису по вољи; а чија је супруга, Бети Глан, позната комунисткиња, у ствари "шпијун Гестапоа и Интелиџнс сервиса", због чега је и она ухапшена.

Поштовани читалац ће се с разлогом запитати какве везе имају изнети детаљи из биографије Милана Горкића са Српским културним клубом?

Као прекаљени комунистички илегалац, политички емигрант у СССР-у од 1924. године, Милан Горкић је користио поуздане конспиративне канале за доласке у Југославију, где је развио широку мрежу контаката, не само међу члановима илегалне КПЈ, него и међу утицајним интелектуалцима оног времена. Ступио је у везу и с припадницима оног најужег интелектуалног круга у коме ће се обликовати идеја о оснивању Српског културног клуба. Горкић се предано посветио и "разради" и примени закључака Седмог конгреса Коминтерне, одржаног 1935. о окупљања свих антифашистичких снага, без обзира на ужа политичка и идеолошка опредељења.

У српској историографији, нажалост, још увек није расветљено какав је посредни утицај ова нова оријентација Коминтерне имала у времену оснивања Српског културног клуба, да ли је, и ако јесте, таква политика утицала на деловање ове организације, чији су чланови имали различита политичка и идејна уверења и опредељења.

Не треба сумњати да су управо Стаљинове тајне службе, преко Коминтерне, НКВД-а и војне обавештајне службе ГРУ, додатно подгревале оваква уверења, чему су, поготово после Седмог конгреса Коминтерне, допринели контакти Милана Горкића са Слободаном Јовановићем, Драгишом Васићем и Младеном Жујовићем. Ове везе су имале и организациони карактер и то управо у домену обавештајног рада.

У ОВОЈ акцији Горкић је несумњиво следио налоге московског центра, а онда је у лето 1937. године платио главом и због те своје активности, лажно оптужен да је "провокатор" и сарадник британског "Интелиџенс сервиса".

Јавности непознати Нацрт споразума између КП Југославије и представника Српског културног клуба, који објављују "Новости" у овом "Историјском додатку", несумњиво је био резултат поменутих активности Милана Горкића и његових веза са Слободаном Јовановићем, Драгишом Васићем и Младеном Жујовићем.

У илегалном гласилу КПЈ "Пролетер", од 1. маја 1939. године, безмало две године касније, име Милана Горкића наведено је као прво, на листи оних који су искључени из Комунистичке партије Југославије, зато што су "нашој партији и радничкој класи нанијели огромне штете у току низа година својим фракцијским и групашким борбама, везама са класним непријатељима, варали КП, својим деструктивним радом кочили развитак партије и на тај начин обезглављивали покрет радничке класе Југославије, и тако помагали класном непријатељу".

Милан Горкић са породицом

Као што се види, прећутано је да су Горкић и други са тог списка већ страдали у Стаљиновим чисткама. После 20. конгреса КП Совјетског Савеза одржаног у фебруару 1956. започет процес рехабилитације невино страдалих у стаљинским чисткама. Исте године Горкић је у војно-грађанском поступку и партијски рехабилитовати.

Централни комитет СК Југославије рехабилитовао је Милана Горкића тек 1. маја 1979. године, пошто се у том духу тумаче речи које је на свечаној седници ЦК СКЈ изговорио Јосип Броз Тито: "Сасвим је јасно да ни Горкић није био никакав страни шпијун, како је оптуживан."

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ОКО МЕНЕ ШПРИЦЕВИ, СЕКТЕ Бане објаснио зашто је морао да пусти децу да оду код мајке

"ОКО МЕНЕ ШПРИЦЕВИ, СЕКТЕ" Бане објаснио зашто је морао да пусти децу да оду код мајке

ИСТАКНУТИ глумац Бане Видаковић, који је пре три године осуђен због недозвољеног држања хероина за личну употребу, говорио је о породици и деци коју је, каже, управо због наркотика склонио из Србије.

29. 03. 2024. у 08:36

Коментари (0)

ТРЕБАЛЕ МУ ПАРЕ ЗА ТИКЕТ, ПА УЗЕО ЖЕНИНУ КАРТИЦУ: Дошла је са посла уморна и одмах легла да спава, то ми је била идеална шанса (ВИДЕО)