У ЗАКОНУ БЛАГОСЛОВ ЗА КАТЕДРУ? Нови просветни пропис наговештава крај напетости између СПЦ и Универзитета

Р. Др.

30. 03. 2021. у 13:00

АКАДЕМСКЕ расправе о правној природи "благослова" Српске православне цркве за обављање професорске службе на Православном богословском факултету (ПБФ) свој исход су пронашле у предложеним изменама закона о високом образовању.

У ЗАКОНУ БЛАГОСЛОВ ЗА КАТЕДРУ? Нови просветни пропис наговештава крај напетости између СПЦ и Универзитета

Православни богословски факултет / Фото П. Милошевић

Нацрт овог прописа, који је од понедељка на јавној расправи, уважио је потребу да СПЦ има право да даје и ускраћује сагласност за службу учења и студирања на овој установи. Коначну реч о овом питању даће Министарство просвете у другој половини априла, пошто нацрт прописа прође суд јавности.

Благослов Цркве за обављање професорске дужности, али и студирања на ПБФ, дуже од годину дана био је камен спотицања између овог факултета и Универзитета у Београду (УБ). Суштина тумачења која су долазила најчешће из секуларних кругова је да је ова врста давања и ускраћивања благослова за рад противна Статуту УБ и универзитетској аутономији, али, у случају злоупотребе, и слободној академској мисли. Став управе ПБФ и Српске цркве био је да је црквени благослов израз специфичности Богословског факултета, али и природног канонског и духовног окриља СПЦ и патријарха, под којим ова установа делује.

Да око природе ове врсте сагласности постоји правни јаз између ПБФ и Универзитета закључила је и радна група, формирана у Ректорату са задатком да размотри могућности за усаглашавање статута ових установа. Констатовани раскорак у највишим актима, сва је прилика, биће већ овог пролећа усклађен актуелним изменама и допунама закона о високом образовању.

У тексту нацрта овог прописа, који је сачинило Министарство просвете, у регулисању рада теолошких факултета као неопходан услов предвиђена је и сагласност СПЦ, односно верских заједница, за конкурисање за рад на факултету, као и избор у академска звања.

- То се односи на високошколске установе традиционалних цркава и верских заједница, које имају вишевековни историјски континуитет и чији је правни субјективитет стечен на основу посебних закона. Потребно је прописати додатне услове који се односе на прибављање сагласности органа цркве, у односу на лица која врше службу учења, као и сагласност студената за упис - прецизнирано је у образложењу предложеног нацрта.

Увођење ове врсте механизма у "високошколски закон" за СПЦ је само формализација природног стања између ПБФ и Патријаршије.

- ПБФ у оквиру Универзитета функционише по одредбама Статута факултета који је више пута прихватио и потврдио Универзитет. Благослов високих црквених тела за научни рад на установи која изучава и шири знање о учењу Цркве у сфери је основне академске и правне логике - наводе у СПЦ.

ОДБРАНА ПРОФЕСОРА, НАПАД НА ЦРКВУ

СПОР око природе благослова за рад на ПБФ, иако овај механизам постоји од првог дана повратка овог факултета под окриље Универзитета 2004. године, букнуо је пошто га је јесенас Синод СПЦ ускратио професорима Богољубу Кубату и епископу Максиму (Васиљевићу). То је био повод за својеврсну јавну кампању против СПЦ и њених тела, која је правдана наводним незаконитим утицајем Цркве на рад факултета и слободу мишљења његових професора.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

У ПОТРАЗИ сте за станом у центру града који је довољно изолован од градске вреве, окружен зеленилом и реком, а с друге стране вам је подједнако важно да кварт има одличне саобраћајне везе са свим деловима Београда?

18. 04. 2024. у 10:00

Коментари (0)

ШОКАНТНЕ ПРОМЕНЕ: Заборавите тенис какав сте знали, биће дибидус другачији! Ево како ће се убудуће одвијати