НАКОН НЕЗАПАМЋЕНЕ ТРАГЕДИЈЕ У СЕНТИ: Стручњаци објашњавају - "Пас је у правном систему Србије опасна ствар - захтева одговорно власништво"

Новости онлајн

14. 03. 2021. у 12:55

ТРАГИЧАН догађај из Сенте где су два ротвајлера напала и убила дечака од четири године, чија мајка је била власница тих паса, поново је отворио тему како се уопште у нашој земљи поступа са псима.

НАКОН НЕЗАПАМЋЕНЕ ТРАГЕДИЈЕ У СЕНТИ: Стручњаци објашњавају - Пас је у правном систему Србије опасна ствар - захтева одговорно власништво

Фото: Depositphotos

Ненад Милојевић међународни кинолошки судија за рад школованих службених паса каже да је ово најтежи моменат за сваког ко воли псе и из љубави се бави њима посебно за кинолошке судије који су дужни да активно учествују и шире свест о одговорном власништву.

- Мени ово тешко пада. Сносим део одговорности за ово што се десило и додатно ми је жао, не субјективну, али као неко ко је дужан да шири кинолошку културу. Свој део објективне одговорности у ширем смислу имају: Министарство пољопривреде, Министарство унутрашњих послова, Министарство образовања, Локална управа са комуналним организацијама, Кинолошки савез и друге кинолошко-спортске организације. Пример, колико је само Србија потрошила пара за безбедност саобраћаја и смањене брзине, а колико је деце ипак страдало под точковима и да ли је држава урадила ишта слично по питању паса, а колико смо имали напада само последњих година - прича Милојевић.

- Пас је у правном систему наше земље препознат као опасна ствар, која захтева одговорно власништво.

Како каже Милојевић, пас постаје социолошки проблем. Према неким информацијама, у Енглеској је повећан број купљених паса 40 одсто, а од тога 70 одсто људи не зна шта ће са псом када почну поново нормално да раде и не буду више код куће. Друга ствар је да постајемо отуђено друштво и више верујемо псу него комшији или брату, а трећа је што је пас постао ствар моде. Тако тек на четвртом месту долазе истински заљубљеници у одређену расу који и даље нису кинолози (којих имамо у траговима) него кинофили.

- Потребно је просвећење и одговорно власништво. Мислим да ћемо се померити са мртве тачке у решавању проблема када будемо научили да покупимо за својим псом. С друге стране, за оружје и ауто морате да имате дозволу, морате да прођете и противпожарни курс, дакле где год постоји нека опасност потребна је обука, једино за псе немамо ништа. Када читате о расама, свака од њих обожава децу, а како баш онда нападају најчешће децу? Антропоморфно поимање паса где им дајемо људске особине је прва замка у коју упаднемо, "боже што ме паметно гледа" или "он мене највише воли", то просто није тачно - наставља Милојевић.

- Или, да одговоримо на питање, да ли два брата ротвајлера када им баците коску у том моменту знају да су браћа? Не. Срећа је, како додаје Милојевић, да су ови озбиљни напади паса врло ретки. Колико су људи заинтересовани за ову тему говори и податак да се на кинолошки курс који је организован на Врачару појавило само петоро грађана.

Шеф оперативног штаба комуналне милиције Ненад Лакић рекао је да је комунална милиција од почетка године имала "87 поступања што на терену, што по пријави грађана" у Београду јер пси нису имали корпу или поводац. Проблем је што су издали само пет мера на лицу места јер на терену не затекну оно што је било у пријави. Казна за недржање пса на повоцу или немања корпе је 10.000 динара.

Јанош Варга, одгајивач немачких овчара из Панчева, каже да је 99 одсто проблема у власницима који васпитавају псе.

- Мени као одгајивачу кад дође инспекција може да види како су сви пси 100 одсто осигурани и у боксовима. Првенствено због мене, иако ја не држим "опасне псе" нити их васпитам да буду агресивни. Ни са једним псом нисте сигурни, колико год да је обучен, нико не може да зна да ли ће му и када наступити жута минута. У земљама западне Европе пас, да би био на улици мора да прође основни курс социјализације, где се упознаје са другим људима, са бициклистима, ролерашима... То би код нас могло да се уведе. Али ми не користимо ни поводац или корпу. Погледајте наша шеталишта, чак људи који имају децу пуштају псе около без повоца, довољно је да неко неког гурне или падне и, у секунди ће се десити инцидент - рекао је Варга.

Како додаје, са децом се мора бити посебно опрезан, јер пси су у 80 одсто случајева у контакту са одраслим људима. Каже и да напади никад немају везе са расом паса, иако је велики противник држања опасних паса, шта је исто широк појам.

Ко се и како бави узгојем паса?

Организације за заштиту добробити животиња годинама упозоравају на неодговорно власништво и неуређеност и изостанак контроле одгајивачке делатности. Посебно је проблематично држање и узгој паса који су дефинисани као опасни.

- Крајње је време да се надлежни позабаве радом Кинолошког савеза Србије које је удружење које се бави узгојем, школовањем, оцењивањем и заштитом чистокрвних раса паса, регистрацијом чистокрвних раса паса и пружањем услуга обуке - каже Маријана Мутавчиева, активисткиња за заштиту животиња.

Она истиче да су овакве трагедије опомена за све оне које су у ланцу одговорности.

- То су пре свега Управа за ветерину, Кинолошки савез и јединице локалне самоуправе које неретко имају Одлуке о држању домаћих животиња које нису усаглашене са законима које прописују ову област. И у овој ситуацији видимо да је домаћинство у којем се десила трагедија имало три расна пса, питање је да ли су пси кориштени за узгој или као чувари. Обавезна стерилизација односно кастрација јединики на нивоу целе државе је један од начина на који бисмо почели да решавамо све проблеме у вези са псима, али управо је Кинолошки савез један од највећих противника овог решења - прича Маријана Мутавчиева

Шта је опасан пас?

Под опасним псом се, у складу са Правилником о начину држања паса који могу представљати опасност по околину, сматра било која јединка те врсте, изузев службеног пса, која је без очигледног повода напала човека или другог пса и нанела му телесне повреде или смрт, јединка која је узгајана, односно дресирана за борбе паса или нађена у организованој борби са другим псом, јединка намењена за чување имовине или као телесни чувар, расе питбул теријер или мешанац те расе, који не потиче из контролисаног узгоја, као и расе бул теријер, стафорд теријер, амерички стафорд теријер и мини бул теријер или мешанац тих раса.

(Блиц)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВЛАДИЦА ИЗ ОРМАРА ИЗВУКАО ЗМИЈУ ДУГУ ЦЕО МЕТАР: Невероватан случај у Врању - Чују се женски врисци, камера све снимила (ВИДЕО)

ВЛАДИЦА ИЗ ОРМАРА ИЗВУКАО ЗМИЈУ ДУГУ ЦЕО МЕТАР: Невероватан случај у Врању - Чују се женски врисци, камера све снимила (ВИДЕО)

ИАКО је јуче многе крајеве наше земље изненадио снег, а температуре су се спустиле за читавих петнаест степени, за најпознатијег хватача змија из Владичиног Хана Владицу Станковића и јуче је било посла.

18. 04. 2024. у 09:40

ЧУВАМО ДЕДОВИНУ И ГРОБОВЕ СИНОВА Упркос трагедијама, породица Михајла Томашевића, из Сувог Грла код Србице, опстаје на свом огњишту (ФОТО)

ЧУВАМО ДЕДОВИНУ И ГРОБОВЕ СИНОВА Упркос трагедијама, породица Михајла Томашевића, из Сувог Грла код Србице, опстаје на свом огњишту (ФОТО)

ОВО су гробови мојих синова. Стојадина, рођеног 1979, који је погинуо на Кошарама и Стевана, две године млађег, који је 2002, возећи трактор нагазио на противтенковску мину коју су на путу у селу поставили Албанци. Овде на гробљу ми је друга кућа, а она у којој живим са супругом Миладинком Мицом и сином Дарком је неколико километара одавде. И, док сам жив са Косова и Метохије селити се нећу, чуваћу свој дом и гробове синова.

18. 04. 2024. у 10:45

МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ? Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

"МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ?" Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

ЈЕДНА опаска легендарног музичара Момчила Бајагића Бајаге током промоције реиздања прве плоче Бајаге и Инструктора "Позитивна географија", забележена камером РТС-а, постала је вирална на друштвеним мрежама.

18. 04. 2024. у 10:17

Коментари (0)

НЕСВАКИДАШЊЕ ИСКУСТВО ЈЕДНОГ ДОСТАВЉАЧА: Не знам да ли да бацим оне кесе и клиснем низ степенице, или да стоички сачекам...