ГДЕ ЋЕ СРБИ ДА ЛЕТУЈУ: Уколико вирус не подивља ове земље су могуће дестинације

Новости онлине

09. 03. 2021. у 19:44

ТУРСКА би и ове године могла да буде сламка спаса за српске туристе и туристичке агенције, ако се најаве о безусловном путовању у ту земљу током лета спроведу у дело. Агенције се уздају и у Грчку, која отварање граница за туристе планира у мају, а значајне могу да им буду и земље „малог Шенгена“. Ако, пак, вирус корона „подивља“ – црно им се пише.

ГДЕ ЋЕ СРБИ ДА ЛЕТУЈУ: Уколико вирус не подивља ове земље су могуће дестинације

Фото Танјуг

Одлазећи амбасадор Турске у Србији Танжу Билгич рекао је да је сигуран да ће грађани Србије ове године моћи да путују у Турску без ПЦР теста, као и да је циљ турских власти да ове године угосте што више туриста.

Турска је прошле године била сламка спаса за српске туристичке агенције, јер се међу првима отворила за туристе. Ове године ситуација није много другачија.

ГДЕ ЋЕ СРБИ ДА ЛЕТУЈУ АКО ВИРУС НЕ „ПОДИВЉА“

Директор туристичке агенције „Сабра“ Владимир Влахо нада се да ће се незваничне најаве безусловног отварања турских граница за српске туристе спровести у дело, као што је био случај и прошле године, јер је и у тој земљи у току масовна вакцинација.

„Очекујемо ове године да ће у Турску да се путује најлакше, да ће бити стабилних протокола и договора, како би одмори могли да се планирају. Што се тиче ефекта прошле године, Турска је заиста била један од вентила који су, пре свега туристичким агенцијама, омогућили да имамо бар некакав приход. Очекујемо да Турска буде једна од најзначајнијих дестинација ове године. Ако не будемо радили ове године, тешко нам се пише“, предочава Влахо Спутњику.

Отварање турских граница за српске туристе без ПЦР теста ове сезоне очекује и директор ЈУТА-е Александар Сеничић, који је већ обавио неколико разговора с одлазећим турским амбасадором и званичницима, током којих је слободан пролаз најављен у априлу или мају.

„Очекујемо да ове године то буде за целу сезону. Не могу да будем сигуран, тамо може сутра да крене епидемија, па да од тога не буде ништа, али ако се ситуација буде развијала у овом правцу, јер су и они кренули у масовну вакцинацију, ми очекујемо да до краја марта, почетка априла имамо дефинитивну информацију, како би људи планирали лето“, истакао је Сеничић.

За туристе су охрабрујуће Сеничићеве тврдње да на турским обалама ситуација с вирусом корна тренутно није лоша, да је прошле године, упркос пандемији, Турска добро организовала своју туристичку понуду и да та земља, економски, не може да дозволи да им сезона буде за око 50 одсто гора од регуларне, што је био случај протекле године.

Позитивна вест стигла је и из „Аргус турса“, одакле су нам рекли да се од јула 2020. године авио-саобраћај између Србије и Турске одвија несметано. Проблем би могао да представља копнени, који је у земљама кроз које се пролазило до Турске због епидемиолошких мера више пута био обустављен.

„Аргус“ нам је предочио и једну од најважнијих недоумица – ако Турска безусловно отвори границе, да ли ће путници морати да ураде ПЦР тест по повратку у Србију и то плате 9.000 динара?

ГРЧКА, ЦРНА ГОРА И КОВИД ПАСОШИ

Турска је за домаће туристичке агенције значајна дестинација, друга је по потражњи, одмах иза Грчке, чији медији јављају да би та земља од маја могла да отвори своја врата за туристе са сертификатом о вакцинацији или негативним ПЦР тестом.

„Ту не треба правити велику фрку. Ковид пасош и сертификат о вакцинацији су, у суштини, иста ствар. О томе се много прича, људима се прави збрка у глави. Ковид пасош је електронски документ, као и сертификат о вакцинацији, с тим што је ковид пасош замишљен тако да у њега можете да унесете и неке од тестова који су потребни за улазак у одређену земљу иако се нисте вакцинисали. То је једина разлика. Људи о томе причају као да ће се увести нека ограничења. Па, ни тренутно не можете нигде да путујете ако немате негативан ПЦР тест. Очекујемо да се у наредних месец или два већина земаља одреди према вакцинисаном становништву, да ли признају вакцине или не“, појашњава Сеничић.

У „Аргусу“ помно прате шта се дешава у Грчкој. Слично је и у „Сабри“, где Грчкој „држе палчеве“, јер је та земља њихова најпосећенија дестинација, због чега од ње, финансијски, највише зависе.

„Сигнали су бар врло позитивни. Позитивно је и да су људи ужасно жељни путовања. Зову нас, долазе у агенцију, питају, нуде да уплате новац, што ми, наравно, у овим околностима не прихватамо, јер не знамо како ће се путовати. Не желимо да дођемо у ситуацију да опет враћамо новац ако не буде могло да се иде. Људи једва чекају да крену, нарочито пут Грчке. Уколико нам Грци то обезбеде у скорије време, сигуран сам да ћемо имати једну од успешнијих сезона икада, јер народу је доста свега“, оцењује Влахо.

Пошто је Црна Гора део „малог Шенгена“, српски туристи не би требало да испуњавају икакве услове за прелазак границе током целе сезоне. Исто важи и за остале потписнице тог споразума, па би нашим туристичким агенцијама значајне могле да буду и БиХ, Северна Македонија и Албанија.

Туристичке агенције очекују интересовање и за Египат, Кипар, Тунис, Бугарску и Хрватску, док о путовањима у Шпанију и Италију тренутно – нема речи.

rs.sputniknews.com

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

А СРБИЈА?! Питали Русе За кога ћете да навијате на ЕУРО 2024? - овако су одговорили