ТИТОВА ВЛАДАВИНА ПОГУБНА ЗА СРБЕ: Јосип Броз персонификација апсолутне политичке моћи у другој половини XX столећа

Љубодраг Димић

07. 03. 2021. у 17:14

МОЋ (власт) у српском друштву деценијама је била сконцентрисана у рукама политичке елите и вођа. Великим националним грађанским странкама и страначким коалицијама Краљевине Југославије вешто је манипулисао краљ Александар I Карађорђевић (1888-1934).

ТИТОВА ВЛАДАВИНА ПОГУБНА ЗА СРБЕ: Јосип Броз персонификација апсолутне политичке моћи у другој половини XX столећа

Јосип Броз Тито

Његов политички и лични утицај видан је у ратним прегнућима (шест година је на бојном пољу), стварању државе (инсистирање на монархији), њеном уставном обликовању (централизам), парламентарном животу (поставља и смењује владе), спољној политици (склапа споразуме), идеологији (заговорник југословенства), начину владања (ауторитарна личност).

Апсолутну политичку моћ у другој половини XX века персонификује Јосип Броз. У питању је значајна историјска личност која на политичкој сцени траје четири деценије, вешт политичар, мајстор политичких игара, човек за израженим инстинктом за опасност, искусан политичар који зна да "маневрише" и у спољној и у унутрашњој политици, истовремено и постојан, али и спреман на компромисе и прилагођавања уколико је у питању "виша сила" (међународни фактор, унутрашњи социјални или политички притисци).

Видна је његова пресудна улога у бољшевизацији партије, вођењу револуције, грађанском рату, отпору фашизму и стаљинизму, изграђивању југословенске федерације, партијским обрачунима (1948, 1954, 1966, 1968, 1971, 1972), војсци, спољним пословима.

РЕЗУЛТАТ његове владавине, која је савременицима "изгледала" хармоничном, био је катастрофалан по Србе. Иза његове тоталитарне владавине мало је шта остало: грамзиви и неспособни наследници, до те мере минорни, да их се данас једва сећамо; национално подељена и сукобима нагрижена партија, која се распала 1989. године; идеологија (титоизам) саткана од флоскула, празних садржаја, израубованих фраза; држава издељена републичким и покрајинским границама, уставним решењима парализована, комуникационо неповезана, економски дезинтегрисана; неспособна државна и партијска бирократија склона корупцији, непотизму, национализму, сепаратизму. Размере апсолутне власти осликава политичка идолатрија једног времена.

ВЕК НЕСРЕЋА И СТРАДАЊА

"КРАТКИ XX век" препун догађаја, брзих и сложених процеса, заводљивих идеја, заплета, страсти, фрустрација, националних и идеолошких подела, однарођивања, несрећа, страдања, потреса, ломова завршио се за Србе. Све је то сада историја, прошлост, епоха чије богато историјско искуство треба промислити. Историчари се слажу да у тренуцима када се расплићу епохе и почиње "ново доба" ништа није сврсисходније него рационално размишљати о прошлости "разгртањем низова чињеница". Сазнавање прошлости један је од елемената формирања самосвести у будућности. У XXI века српски народ мора да преиспита своје демографско стање, физичке моћи, економске и технолошке потенцијале, природне ресурсе, социјалне потребе, институције, политичке структуре, националну свест, идеје, "опасно" нагрижену скалу моралних и осталих вредности, знање, традиције, навике које поседује. У будућност се може "завирити" разумевањем прошлости.

Током ратних година, прерастањем партијског ауторитета у харизму, изграђен је култ Јосипа Броза. У директивним писмима партијским руководствима тражено је да Броз буде величан као "војсковођа и државник". Касније је величана његова улога у ослободилачкој борби, постао је вођа антифашистичког и ослободилачког покрета, ратни сусрети са Черчилом и Стаљином дали су култу интернационалну димензију.

Након 1945. култ Јосипа Броза био је у функцији легализације нове власти. Партијским и државним механизмима стваран је мит о његовој незаменљивости, истицано је његово сељачко порекло, радничко образовање, блискост са народом. Рођенданска славља, јубилеји, прославе, додатно су обликовале култ и служили хомогенизацији државе. Он је постајао симбол јединства народа, "нераскидивих веза" народа и партије.

Краљ Александар I Карађорђевић

Временом је добијао све више атрибута и симбола (творац, друг, син народа, геније, војсковођа, борац протав фашизма, борац против стаљинизма, државник, борац за мир у свету...), и истовремено персонификовао партију, војску, владу, државу. Формиран у идеологији лењинизма-стаљинизма, Броз није одолео вирусу моћи и изазову "сјаја". Власт без контроле парламента, суда, партије, брзо опија. То за собом повлачи и бескомпромисну одбрану стечених права и привилегија. Одсуство јавности рада, лична ауторитарност и неприкосновеност - неке су од особина које посебно треба споменути.

ЈОСИП Броз је деценијама гушио "отварање" српског питања. У обновљеној социјалистичкој Југославији, за коју је положио преко милион живота, српски народ је имао далеко мању улогу од оне у годинама 1918-1941. Поражена је монархија, разбијен српски национални покрет, извршен погром интелигенције, овладали су расцепканост и биолошка истрошеност. Срби су почели да живе у држави која је била уређена као лажна федерација. Централистичко управљање, једнопартијска диктатура, привилегије које се дају мањинама (политика на Косову и Метохији), притисак на село, економска "демонтажа" Србије, раздробљеност - све је то оптерећивало.

КРШЕЊЕ МЕЂУНАРОДНОГ ПРАВА

СОЦИЈАЛИСТИЧКА Федеративна Република Југославија, захваћена међунационалним, верским и грађанским ратом, нестала је са политичке карте Европе. На њеној некадашњој територији формирано је шест држава. Распад СФРЈ изведен је методом оружане сецесије, уз свесрдну подршку и помоћ међународног фактора. Начело територијалне целокупности државе и њених међународно признатих граница (Повеља Уједињених нација, Завршни акт Конференције о безбедности и сарадњи у Европи) у случају Југославије није поштовано. Право на самоопредељење интерпретирано је као право на сецесију. Универзално право народа на самоопредељење везано је за федералне јединице. Републике чланице савезне државе, омеђене никада правно утврђеним и обележеним административним границама федералних јединица, постале су носиоци права на самоопредељење. Административне границе федералних јединица, супротно међународном праву, означене су границама суверених држава. Српски народ је изузет од универзалног права на самоопредељење. Његово опредељење за живот у заједничкој држави игнорисано је. Дипломатско признање сецесије истовремено је омогућило да се грађански рат, започет 1991. године у Хрватској а затим проширен 1992. године и на Босну и Херцеговину, окарактерише као агресија и "кривац" казни репресивним мерама.

Смисао "федерације равнотеже" се и огледао у ћутању о геноциду, федерализацији Србије, хипотекама (великосрпски хегемонизам), негирању националног индивидуализма, интернационализму сличним појавама. Структура односа у југословенској федерацији била је постављена тако да Србија и српски народ својим бројем, економском снагом, традицијом, моралним кредибилитетом стеченим у рату не могу довести у питање преструктурирање државе. Све је то подстицало отварање српског питања, само Јосип Броз није био у "прилици" да то доживи.

И оно је отворено, независно од Слободана Милошевића, кога је затекло као партијског функционера и у једној ноћи га трансформисало у вођу народа, који за његово решавање није био спреман, који га је наслутио али није препознао његову демократску димензију нити био у могућности да контролише бурну ланчану реакцију коју је оно произвело.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

У ПОТРАЗИ сте за станом у центру града који је довољно изолован од градске вреве, окружен зеленилом и реком, а с друге стране вам је подједнако важно да кварт има одличне саобраћајне везе са свим деловима Београда?

18. 04. 2024. у 10:00

Коментари (2)

УЕФА ГЛЕДА И НЕ ВЕРУЈЕ: Ево шта ће Белорусија да уради због ЕУРО 2024