КРИВИЧНА ПРИЈАВА ПРОТИВ РЕКТОРКЕ: Проф. Иванку Поповић сумњиче за ненаменско трошење око три милиона динара из буџета

Љ. Б.

18. 02. 2021. у 21:30

ДРЖАВНА ревизорска институција поднела је кривичну пријаву против проф. др Иванке Поповић, ректорке Универзитета у Београду, зато што је, како пише у пријави, током 2019. године извршила расходе у укупном износу од 2.918.053 динара из средстава буџета Србије на основу уговора о раду на одређено време без правног основа.

КРИВИЧНА ПРИЈАВА ПРОТИВ РЕКТОРКЕ: Проф. Иванку Поповић сумњиче за ненаменско трошење око три милиона динара из буџета

Проф. Поповић изјавила да је све на БУ рађено у складу са законом

Уговори су закључени са особама које је ангажовала, а да претходно није прибавила сагласност надлежног органа за њихово запошљавање код корисника јавних средстава, чиме је, наводи се, ненаменски потрошила средства из буџета.

Ректорка Иванка Поповић изјавила је у четвртак, за "Новости", да нема никакву информацију о томе да је против ње поднета кривична пријава.

- Ништа у Ректорат није стигло - каже проф. Поповић.

Иначе, Државна ревизорска интитуција у образложењу је подсетила да је вршила ревизију правилности пословања БУ у делу који се односи на утврђивање, обрачун, исплату и примања запослених за 2019. годину, а да су том приликом провераване и јавне набавке за 2018. и 2019. годину.

У извештају који је сачињен након ревизије наведено је да је Универзитет у Београду током 2019. исплатио 5,59 милиона динара на име зарада запослених на одређено, којих је било више од максимално дозвољеног броја. Универзитет је имао од једног до шест запослених на одређено време више од максимално дозвољеног броја и по том основу исплатио је износ од 5,59 милиона динара, од чега 2,92 милиона динара из средстава буџета Републике Србије, а 2,67 милиона динара из сопствених прихода.

Утврђено је и да универзитет није интерним актима утврдио елементе за обрачун и исплату плата из сопствених прихода. У извештају је наведено да је БУ за плате укупно исплатио 190,5 милиона динара, а из сопствених прихода 94,2 милиона. За одабрани део запослених увећани су коефицијенти по основу звања и на име истих обрачунате су и исплаћене плате у 2019. у већем износу за најмање 1,79 милиона динара из сопствених прихода.

Ректорка је, након што је тај извештај доспео у јавност, рекла за наш лист да Универзитет није изашао из оквира наменски добијених буџетских средстава, те да сопствене приходе има право да стиче и да врши њихову расподелу.

- ДРИ ни у једном сегменту спроведене вишемесечне контроле није утврдио да је БУ ненаменски трошио буџетска средства, нити оштетио буџет Републике Србије. Све исплате за које стоје препоруке вршене из сопствених прихода које, према Закону о високом образовању, установа има право да стиче и да врши њихову расподелу - рекла је тада проф. Поповић.

НОВОГОДИШЊЕ НАГРАДЕ

ДРИ је у извештају навела и да су обрачунате и исплаћене новогодишње награде у износу од 5,53 милиона динара из сопствених прихода, што није у складу са чланом 17 Закона о буџету за 2019. Реркторка Поповић, међутим, каже да исплата новогодишње награде запосленима у једнаком износу, из сопствених средстава, уз плаћене порезе и доприносе, има правног основа у Посебном колективном уговору за високо образовање.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

У ПОТРАЗИ сте за станом у центру града који је довољно изолован од градске вреве, окружен зеленилом и реком, а с друге стране вам је подједнако важно да кварт има одличне саобраћајне везе са свим деловима Београда?

18. 04. 2024. у 10:00

Коментари (0)

РУС, ОЛИМПИЈСКИ ШАМПИОН, ШОКИРАО СВЕТ: Они који деле санкције Русима - ово нису могли ни да сањају