ЖАРИШТЕ НА „ГУГЛУ“: Нови начин да се открије ширење опаког вируса

Новости онлине

13. 02. 2021. у 21:30

АКО сте путем „Гугла“ претраживали симптоме вируса корона, епидемиолози би то могли да искористе да установе да ли ће подручје у ком се налазите постати ново жариште опаког вируса.

ЖАРИШТЕ НА „ГУГЛУ“: Нови начин да се открије ширење опаког вируса

Илустрација

Праћењем кључних речи у интернет претрагама, стручњаци могу да претпоставе где ће се нова претња јавити, али да би били потпуно сигурни, морају да спроведу тестирања.

Ново истраживање научника из Велике Британије и Израела показало је да би епидемиолози могли да користе историју „Гугловог“ претраживача за проналажење жаришта у којима расте број случајева заразе вирусом корона.

Праћење резултата претрага на „Гуглу“ које садрже термине повезане са симптомима могло би да омогући стручњацима да предвиде пикове и до 17 дана пре него што се догоде. Анализе попут те већ се користе за праћење сезонског грипа.

ОТКРИВАЊЕ ВИРУСА КОРОНА УЗ ПОМОЋ „ГУГЛА“

ИТ новинар портала „Нетокрација“ Марко Црњански за Спутњик каже да за праћење претрага, односно кључних речи у претрагама на „Гуглу“, стручњаци користе алате попут „Гугл аналитике“.

„Све што се претражује на ’Гуглу‘, сваки термин који корисници користе у претрази везан за вирус корона индексира се негде у ’Гугловим‘ меморијским складиштима. Тако скупљају податке кроз сам претраживач. Они готово сигурно користе СЕО алате за претрагу кључних речи везаних за вирус корона. Они ’ваде‘ све те податке и касније их анализирају да би ’извукли‘ неке друге податке или закључке, како би епидемија могла да се креће и слично“, објашњава Црњански.

Црњански предочава да анализирањем историје „Гугл“ претраге може да се утврди где се и колико претражују термини везани за симптоме вируса корона, јер корисници претраживача путем својих уређаја, телефона или рачунара, скоро увек деле своју локацију.

„Сви подаци везани за вирус корона које смо тражили на ’Гуглу‘ сигурно су индексирани негде, укључујући и локацију. Тако да ’Гугл‘ сигурно зна где, када и колико je људи на одређеним локацијама претраживало одређене појмове“, каже Црњански.

ТЕСТИРАЊЕ – НЕОПХОДНО

Епидемиолог Радован Чеканац сматра да анализирање тих података може да помогне стручњацима да установе да ли на неком подручју људи све више оболевају. Питање је само – од чега?

„Јесте сада време короне, али можемо ли да тврдимо без лабораторије да је то сигурно корона? Нисам баш сигуран. Људи не би требало да се задовоље претраживањем интернета. Далеко валиднији показатељи су добијени јављањем у амбуланту на лекарски преглед. У сваком случају, ако је скок заражених на некој територији већи од уобичајеног, то може да буде показатељ да се нешто необично дешава“, истиче Чеканац.

КОРИСНО ЗА ПРАЋЕЊЕ ЈАВНОГ ЗДРАВЉА

Црњански додаје да би анализе „Гугл“ претрага помогле у праћењу јавног здравља уопште.

„Ако нешто може да донесе нека предвиђања то је анализа огромног броја података. Такав број података можемо да нађемо на интернету путем ’Гугла‘ и друштвених мрежа, а то може да утиче не само на регулисање пандемије него и на наредне кораке који могу да се предузму“, напомиње Црњански.

rs.sputniknews.com

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

А СРБИЈА?! Питали Русе За кога ћете да навијате на ЕУРО 2024? - овако су одговорили