НЕМА ''ТИК-ТОКА'' ЗА МЛАЂАРИЈУ: Смртни случајеви упалили аларм око приступа популарним платформама и апликацијама

Д. МАТОВИЋ

04. 02. 2021. у 11:00

ПОСЛЕ неколико смртних случајева, који су се догодили у кратком временском периоду, од јуче је деци млађој од 13 година забрањен приступ кинеској апликацији "Тик-ток".

НЕМА ТИК-ТОКА ЗА МЛАЂАРИЈУ: Смртни случајеви упалили аларм око приступа популарним платформама и апликацијама

Фото Depositphotos

Притом, мера је толико строга да ће за потврду годишта корисника бити коришћена вештачка интелигенција.

Повод за ову меру је трагедија једне италијанске породице, чија је деветогодишња девојчица страдала због учешћа у такозваној игри гушења на "Тик-току". Њена мајка, како преносе медији, каже да је њена ћерка толико била зависна од ове апликације да јој је "она представљала нешто једино у животу". Истражујући ову несрећу, италијанска полиција је открила да је, не само девојчицу из Палерма, на ову опасну игру иницирао такозвани изазов који је поставила четрдесетосмогодишња жена из Сиракузе на Сицилији. Она је испитана због наводног подстрекивања на самоубиство постављањем видео-снимка на којем се виде мушкарац и жена како обмотавају лепљиву траку око уста и носа.

Фото: Printskrin

Није то био једини изазов на кинеској платформи за постављање видео-снимака. Откривено је да је утицајна тиктокерка из Сиракузе, уз помоћ неколико "изазова" окупила 730.000 пратилаца разних узраста. Понудила је око 20 опасних "игара", као што су удисање креме кроз нос, затварање очију клештама и инсценирано ломљење руке лонцем за кување... Њени видео-снимци су уклоњени, али нема података колико је било корисника оваквих изазова.

Као што, нажалост, нема ни података да ли је жртва сличног "изазова" био и дечак из Београда који је недавно пронађен обешен каишем у својој соби. Изазов у коме деца уз помоћ каиша, мараме или траке стежу врат са циљем да што дуже остану без ваздуха и све то снимају, био је актуелан на "Тик-току" у данима када је несрећни дечак пронађен мртав.

ЛАКОВЕРНИ НЕ УМЕЈУ ДА РАСУЂУЈУ

ПСИХОЛОЗИ одавно упозоравају шта децу наводи да се упусте у опасну игру. Неподељен је став да деца испод 13 година не умеју да расуђују докле та игра може да их одведе. У том узрасту она још нису сазрела да правилно расуђују. Лаковерни су, наивни, радознали, неопрезни, знатижељни. Желе да се докажу, да импресионирају своје вршњаке, несвесни да би то могло да их кошта живота. Деца, кажу стручњаци, немају намеру да се убију, већ учествују у изазовима да би били хероји, да би добили аплауз од својих пратилаца и импресионирали свет.

Др Слободан Симић, Фото Н. Фифић

У Националном контакт-центру за безбедност деце на интернету кажу да су од почетка рада (фебруар 2017) забележили 14 пријава опасних дечјих игара. Пријављене су такозване игре плави кит, момо, цимет изазов, нестанак на 72 сата, петопарац изазов, поломи главу изазов, гутање капсула прашка за веш.

Фото: Printskrin

- У сваком узрасту имамо оне који нису много паметни или имају неке поремећаје личности. Тако је и међу младима - каже психијатар Слободан Симић.

- Сугестибилне особе имају слабију вољу и тешко се одупиру наметнутим изазовима, чак иако су свесни њихове опасности. Нису само деца подложна томе. На срећу, овакве игре се у нашој средини слабо "примају" и мислим да мера забране неће ништа да промени. На здраве, без обзира на узраст, не може се лако утицати, а ризик који у себи носе поремећене личности је неминовна појава.

Мањак времена

ИСТРАЖИВАЊА су показала да је "Тик-ток" друштвена мрежа о којој се мало зна, а, нажалост, о њој најмање знају родитељи. Околности су такве да они немају времена за своју децу. Препуштају их њиховој "слободи", па када се нађе који сат за породицу, изостају искрени разговори. Кроз шта дете пролази, шта га интересује, ко су му пријатељи, прави и виртуелни? Које су вредности које би било добро да их следи и шта може да га угрожава? Све то, сагласни су психолози, требало би да почне од првих дечјих корака. У годинама када им се забрањује "Тик-ток" већ је касно!

Апликација "Тик-ток" се појавила 2016. године, а за кратко време постала је глобални феномен. Чак четири пута брже него "Фејсбук", "Инстаграм" или "Снепчет" окупила је готово милијарду корисника. То је првенствено музичка апликација, где корисници деле кратке видео-клипове, у којима певају или играју. На сваког новог фејсбук-корисника долази осам нових тиктокера.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

У ПОТРАЗИ сте за станом у центру града који је довољно изолован од градске вреве, окружен зеленилом и реком, а с друге стране вам је подједнако важно да кварт има одличне саобраћајне везе са свим деловима Београда?

18. 04. 2024. у 10:00

Коментари (0)

И МИ КРЕЋЕМО ПУТ ГРЧКЕ Прво оглашавање Николине жене: Деца знају све, морамо бити храбри