"НОВОСТИ" ИСТРАЖУЈУ: Да ли ЕУ планира увођење ковид-пасоша и када

Горан Чворовић, дописник Брисел

24. 01. 2021. у 11:40

ДРАГИ путници, започињемо слетање. Вежите појасеве и припремите ваше ковид-пасоше!

НОВОСТИ ИСТРАЖУЈУ: Да ли ЕУ планира увођење ковид-пасоша и када

Фото АП

Тако би, ускоро, могла да гласи порука пилота у авиону који се спрема да се спусти на неку од писта на европском тлу. Ова, засад непостојећа документа, ускоро би могли да нам траже и при уласку у воз, аутобус, али и у спортску дворану, ресторан, банку...

Да ли ће ковид-пасоши заиста угледати светло дана? Хоће ли постати реалност у пандемијско и постпандемијско време? Ко ће их прописивати, како ће изгледати, колика ће им бити временска важност, које ће га институције примењивати? То су само нека од питања која траже брзе одговоре, јер је и поред започете кампање вакцинисања, и даље све веома неизвесно.

ИЗРАЕЛ "ЗА"

ВАН ЕУ, Израел, где је у току масовна вакцинација, разматра увођење ковид-пропуснице за своје грађане. Предлог закона је у том смислу представљен почетком овог месеца у Кнесету. Чека се да имунизација захвати 70 одсто грађана да би се прешло на ову етапу.

Ако је веровати европским челницима, засад се не предвиђа увођење сличног документа, али он није ни одбачен.

- Да ли вакцинисање спречава вакцинисану особу да преноси вирус? Још на то немамо одговор. Колико времена траје ефикасност вакцине? А, затим, и политичка питања: како обезбедити да поштујемо права оних који немају приступ вакцини, и које решење понудити у замену онима који имају легитимне разлоге да је не приме? Како заштитити личне податке грађана? - одговорила је низом питања председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен током самита лидера одржаног крајем ове седмице видео-везом, дајући тако до знања да се, засад, против овој мери.

Судећи по клими која влада у одређеним круговима, где људи инсистирају на сопственој безбедности, није искључено да у Бриселу у догледно време ипак промене мишљење. Из ЕУ су и до сада излазиле контрадикторне информације, и око маски, и око вакцина, па што не би и око ковид-пасоша.

Бриселска администра, Фото: Depositphotos

Бриселска администрација се ту, у суштини, и не пита много. Кључ је, пре свега, у приватном домену. Ко ће спречити некога, ако организује догађај, превоз или окупљање, да пропише сопствена безбедносна правила? Шта спречава приватну авио-компанију да од својих путника затражи потврду да су се вакцинисали, на исти начин као што се сада тражи потврда о негативном тесту? "Квантас" је, уосталом, то већ најавио.

СЕРТИФИКАТ

ДОКУМЕНТ о вакцинацији, који је већ популарно назван ковид-пасошем, уколико заживи, највероватније би требало да има облик сертификата на коме би се налазили основни подаци о типу и времену примања вакцине. Могао би да буде у електронској и папирној форми и био би "кључ" за отварање свих врата. Није искључено да се у догледно време томе придода и информација о присутности антитела у организму.

Врло је вероватно да ће се учешће на великим спортским такмичењима управо условљавати на овај начин. Наиме, нико не жели да ризикује здравље учесника. Јасно је то из тренутних дешавања пред Отворено првенство Аустралије у тенису.

Неке приватне фирме би, такође, могле да захтевају колективну вакцинацију запослених. Сличне тенденције већ се појављују и у државном сектору. Тако је француска министарка војске Флоранс Парли најавила да ће сви чланови посаде нуклеарног носача авиона "Шарл де Гол", на коме се прошле године заразило близу две трећине људства, бити вакцинисани пре одласка на фебруарску мисију у Индијском океану!

Фото АП

Међу чланицама ЕУ влада велика подељеност. Грчка је званично иницирала увођење ковид-пасоша, уз објашњење да је то од суштинске важности за ову туристичку земљу. Сличног става су и Португалија, Малта, Италија и Шпанија, земље које значајно зависе од туризма. Све оне траже да се ово питање императивно реши до лета.

У Шпанији, али и у Данској и Пољској већ су почели да воде евиденцију особа које одбијају да се вакцинишу и да издају сертификате о вакцинацији. То размишљају да ураде и Мађарска и Белгија. У Француској су, засад, опрезни. Премијер Кастекс је поручио да је прерано за дебату о "пасошу", јер је вакцинација тек на почетку. Али, зато чак 62 одсто Француза тражи да се уведе овакав документ у одређеним ситуацијама, као што је путовање авионом, иако их је само 54 одсто за вакцину.

Немачка се определила да следи препоруке Европске комисије, док је, на пример, Румунија одлучно против ове мере која би, по њима, вакцинацију фактички учинила обавезном. Ко ће, уосталом, приволети чланице ЕУ на једнаку политику? До сада је безброј пута свака од њих дувала у своје дипле код многих важних питања.

Још једно веома важно питање које се у целој овој причи поставља је коју вакцину примити. Односно, да ли ће за евентуални ковид-пасош да важе, на пример, руско и кинеско цепиво? У Француској цепиво из ове две земље, на пример, помињу готово искључиво у негативном контексту.

Ни ту, међутим, нема правила. Мађарска, као чланица ЕУ, увелико користи руско цепиво. Грцима сигурно не би ишло у корист да на лето одбију српске туристе који су примили кинеску вакцину. До нове одлуке, у ЕУ се задовољавају позивом грађанима да у тренутној ситуацији откажу сва путовања која нису неодложна.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

У ПОТРАЗИ сте за станом у центру града који је довољно изолован од градске вреве, окружен зеленилом и реком, а с друге стране вам је подједнако важно да кварт има одличне саобраћајне везе са свим деловима Београда?

18. 04. 2024. у 10:00

Коментари (0)

УЕФА ГЛЕДА И НЕ ВЕРУЈЕ: Ево шта ће Белорусија да уради због ЕУРО 2024