КИНЕЗИ У РЕДОВИМА ЧЕКАЈУ ТЕСТИРАЊЕ: Гужва у Инепу због путовања радника из најмногољудније земље на прославу лунарне Нове године

И. Богићевић

14. 01. 2021. у 09:32

НА Институту за примену нуклеарне енергије "Инеп" у Земуну протеклих дана може се видети необичан призор - велики број кинеских држављана који стрпљиво чекају свој ред за тестирање.

КИНЕЗИ У РЕДОВИМА ЧЕКАЈУ ТЕСТИРАЊЕ: Гужва у Инепу због путовања радника из најмногољудније земље на прославу лунарне Нове године

Фото Милена Анђела

Наиме, како нова правила налажу, сви који желе да путују у Кину морају да приложе негативни налаз PCR и серолошког теста на ИгМ антитела, који важе 48 часова пре укрцавања на авион, како би добили ХД сертификат. Управо ови прописи проузроковали су повећано интересовање за тестирање на вирус корона међу Кинезима који живе и раде у Србији, будући да имају заказане летове за путовање у своју државу ради годишњих одмора и предстојећих новогодишњих празника.

И репортери "Новости" су у среду током раних јутарњих часова затекли сличну слику испред Института - многочлану групу Кинеза који су запослени у Бору.

- У децембру смо приметили да се већи број кинеских држављана тестира него што је то иначе био случај - прича начелница одељења за пријем и издавање резултата др Јасминка Милорадовић. - Како се приближава прослава њихове Нове године цифра се повећава, тако да је пре неколико дана дошло чак њих 84. Сада се трудимо да формирамо мање групе.

Наглашава да се они не могу било где тестирати, већ постоји списак предвиђених институција чији се резултати признају на граници, у оквиру којег је и Институт "Инеп", па се из тог разлога ствара додатна гужва.

Др Љиљана Хајдуковић, помоћник директора за лабораторијска истраживања, истиче да не долазе свакодневно у оволиком броју, него углавном организовано у складу са заказаним летовима, а суботом имају највише прегледа.

- У просеку дневно урадимо око 100 тестова, а суботом имамо највише прегледа. Углавном су цене сличне у свим лабораторијама, а вероватно долазе у великом броју код нас јер смо ми међу првима, још у мају, почели да радимо серолошке тестове на ИгМ и ИгГ антитела са бројчаним вредностима - закључује др Хајдуковић.

Фото Милена Анђела

Како би се смањило прекогранично ширење епидемије, Кина је пооштрила правила за улазак у државу, а пошто из Србије тренутно нема директан лет, путници се морају још једном тестирати и у транзитној земљи.

- Веома су ригорозна правила, зато строго водимо рачуна да испоштујемо све мере прописане за путовања - прича Ли Схизхао. - Ово је период године када ми углавном идемо на одмор, како бисмо провели празнике са нашим породицама, које нисмо видели по неколико месеци. Иако неће бити помпезног дочека Нове године, то је веома важан датум за нас.

Додаје да им је ово омиљени период, када могу мало да се одморе и уживају са својим најмилијима, јер овде највећи део времена посвећују послу.

ГОДИНА У ЗНАКУ БИВОЛА

КИНЕСКА Нова година почиње 12. фебруара и биће у знаку металног бивола. Прослава овог празника, који обележава шестина људи на свету, траје читавих петнаест дана уз разне манифестације. Иако се претходних неколико година обележавала и на Калемегдану уз многобројне шарене фигуре и лампионе, из ЈП "Београдска тврђава" су нам рекли да због тренутне епидемилошке ситуације овога пута неће бити организованог дочека, пошто нису добили захтеве од организатора.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ТРЕБАЛЕ МУ ПАРЕ ЗА ТИКЕТ, ПА УЗЕО ЖЕНИНУ КАРТИЦУ: Дошла је са посла уморна и одмах легла да спава, то ми је била идеална шанса (ВИДЕО)