ЗАБРИЊАВАЈУЋИ ПОДАЦИ КЛИМАТСКЕ СЛУЖБЕ ЕВРОПСКЕ УНИЈЕ: 2020 је била једна од најтоплијих година у историји мерења температуре

Ј.Ж.С.

08. 01. 2021. у 12:24

ГОДИНА 2020. уз 2016. најтоплија је година од почетка мерења, објавила је климатска служба Европске уније. Земља је прошле године и даље била на путу брзог загревања, што би могло погубно да утиче на човечанство.

ЗАБРИЊАВАЈУЋИ ПОДАЦИ КЛИМАТСКЕ СЛУЖБЕ ЕВРОПСКЕ УНИЈЕ: 2020 је била једна од најтоплијих година у историји мерења температуре

Фото: ЕПА

Шест година од 2015. најтоплијих је шест година од почетка мерења, као што је и 20 од протекле 21, што је доказ континуираног тренда, известила је Служба за климатске промене Цоперницус (Ц3С).

Прошлогодишњи рекорд од 1.25 Целзијуса у односу на прединдустријско доба још више забрињава јер се догодио без утицаја периодичних природних климатских догађаја познатих као Ел Нињо, што је у 2016. додало две десетине степени на просек за 2016., према НАСА-и и Британском метеоролошком заводу.

- Прилично је јасно да ће, у одсутности утицаја феномена Ел Нињо и Ла Ниња на годишње температуре, 2020. бити најтоплија од почетка мерења - казао је у разговору за АФП Зеке Хаусфатер, директор за климу и енергију на институту у Окланду у Калифорнији.

Током феномена Ел Нињо, који се догађа сваке две до седам година, топле површинске воде у тропском делу Тихог океана могу да повећају глобалне температуре. С друге стране, феномен Ла Ниња, попут оног који се тренутно догађа, има супротни учинак хлађења.

Претходна 2020. се издваја по невероватним врућинама, што је још један подсетник хитности амбициозног плана смањивања емисија штетног зрачења како би се спречиле погубне последице на климу у будућности - рекао је директор Ц3СКЦарло Буонтемпо.

У 2015. државе су се обавезале да ће да ограниче пораст глобалних температура на испод два Целзијуса, а по могућности и на испод 1.5 степени. Извештај УН-а након тога је дефинисао 1.5 степени као сигурни праг.

Уз нешто преко једног степена отопљавања до сада, свет је суочен с поплавом смртоносних суша, топлинских удара, киша које изазивају поплаве и суперолуја које постају разорније због растућих нивоа мора.

У 2020. забележен је рекорани број урагана на Атлантику, толико да Светска метеоролошка организација, која им даје имена абецедним редом, више није имала расположивих слова.

Нека су подручја света прошле године суочена са отопљавањем знатно изнад глобалног просека, према извештају Коперникуса који се ослања на сателитске податке.

Европске просечне површинске температуре током 2020. порасле су 2.2 Целзијусова степена изнад прединдустријских нивоа и готово пола степена изнад 2019., која је била рекордна година до тог тренутка.

Отопљавање подручја Арктика било је чак и спектакуларније и на северу Сибира и у деловима Арктика где је забележено седам степени изнад границе забележене средином 19. века..

Шумски пожари у Сибиру који су трајали до јесени ослободили су рекордних четвртину милијарде тона угљјен диоксида у атмосферу што одговара годишњој емисији Шпаније Египта или Вијетнама.

Ниво угљен диоксида у атмосфери Земље достигле су рекорд од 413 честица на милион, готово 50 посто више него почетком 18. века пре него што је сагоревање фосилних горива почело да емитује гасове стаклене баште у атмосферу, пише Ц3С.

Те границе без преседана достигнуте су упркос паду од седам степени у емисијама због пандемије и затварања саобраћаја.

- С обзиром на то да се угљен диоксид акумулира у атмосфери попут воде у кади, смањивање протока воде кроз славину за седам одсто резултира тиме да ниво ЦО2 расте само мало спорије. Морамо потпуно затворити славину да бисмо опет постигли одрживу климу - рекао је Стефан Рахмсторф, из Института за климатске промене у Потсдаму.

Глобалне емисије стално расту и остаје нејасно хоће ли се човечанство вратити животу по старом или ће почети да смањујеи загађење угљеником довољно брзо да избегне катастрофалне последице по климу.

Чак и да нације испуне обећања из Париског климатског споразума, планета би се и даље загрејавала више од три степена Целзијуса током овог века.

- Свет се заграва континуираним темпом од око 0.2 степена на сваких 10 година од 1970. због људских емисија угљен диоксида и других гасова стаклене баште.. Ако наставимо садашњим темпом,праг ћемо од 1.5 степена средином 2030-их -, упозорава Хаусфатхер

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ТРЕБАЛЕ МУ ПАРЕ ЗА ТИКЕТ, ПА УЗЕО ЖЕНИНУ КАРТИЦУ: Дошла је са посла уморна и одмах легла да спава, то ми је била идеална шанса (ВИДЕО)