СТВОРЕНА ИЗ ИДЕАЛА ИЛИ НУЖДЕ? Покушај српских интелектуалаца да на „Историјском форуму“ 1988. пронађу формулу за опстанак Југославије

И. М.

29. 12. 2020. у 17:14

ПРОШЛО је безмало тридесет година од кад је Југославија, стварена у крви Великог рата, а изгорела у пламену шест братских буктиња.

СТВОРЕНА ИЗ ИДЕАЛА ИЛИ НУЖДЕ? Покушај српских  интелектуалаца да на „Историјском форуму“  1988. пронађу формулу за опстанак Југославије

Илустрација Ранка Гузине

Иза ње је остала само југоносталгија као уточиште разочараних и антијугословенство као резервоар из којег се црпу оправдања новонасталих држава за њихов историјски усуд и отцепљење. И све се свело на једну лекцију из уџбеника повести коју нисмо могли да савладамо.

У предвечерје распада, у новембру 1988. године, редакција „Књижевних новина“ окупила је највишеније интелектуалце тог времена Милорада Екмечића, Владу Стругара, Чедомира Попова, Добрицу Ћосића, Андреја Митровића, Слободана Селенића, Михаила Марковића, Косту Михаиловића, Бранка Петрановића и Јована Деретића. По први пут су отворена сва питања: Да ли је нова држава створена из идеала или из нужде? Шта су Срби видели у Југославији? Како је настао и нестао југословенски национализам? Како се Југославија сналазила у глобалној политици? Како су се састали и растали Срби и Хрвати? Да ли би без „старе“ било „нове“ Титове Југославије? На који начин првазићи кризу у коју је запала СФРЈ? О свим искуствима унитаристичко-централистичког периода и конфедеративне формуле после доношења устава из 1974. године...

УЈЕДИЊЕЊЕ остварено 1. децембра 1918. није било случајност историје. Остварење ратног циља Краљевине Србије, прокламованог Нишком декларацијом, представљало је велику победу српског народа. Улог за ту победу био је огроман; Србија је у борбама изгубила око 370.000 војника, док је остало око 114.000 инвалида. Живот под окупацијом који је подразумевао глад, болести, интернације и одвођење у заробљеничке логоре однео је још 630.000 живота. Поља су остала необрађена, пољопривредне машине биле уништене, а стока страдала. У 544 предузећа уништено је 57 одсто машина, комплетмна железничка и саобраћајна инфраструктута. Укупна материјална штета била је између десет и тринаест милијарди златних франака. На другој страни у Загребу и западним покрајинама било је концентрисано 70 одсто целокупног југословенског финансијског капитала. И у комунистичкој Југославији, иако је она конципирана на равноправности југословенских народа, однос развијености се није суштински променио. Поједини покушаји да се избалансира економска равнотежа нису пошли за руком ни Милану Стојадиновићу, у првој Југославији, добио је „туристички аранжман“ за вишегодишњи боравак на Маурицијусу, а ни српским либералима, у другој. Они су послати у политичку пензију.

„Шта би на све ово рекли југосањари попут Матије Бана или Јована Скерлића“, написао је једном приликом историчар Љубодраг Димић и додао „вероватно - пази шта желиш, можда ће ти се и остварити“?

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВУЧИЋ НА СВЕЧАНОСТИ ПОВОДОМ ДАНА КОБРИ: Образ нема цену, Србија није на продају, отаџбину волимо више од свега (ФОТО/ВИДЕО)

ВУЧИЋ НА СВЕЧАНОСТИ ПОВОДОМ ДАНА "КОБРИ": Образ нема цену, Србија није на продају, отаџбину волимо више од свега (ФОТО/ВИДЕО)

ПРЕДСЕДНИК Републике и врховни командант Војске Србије Александар Вучић присуствује војној свечаности поводом Дана Одреда војне полиције специјалне намене „Кобре“.

14. 04. 2024. у 10:35 >> 10:36

Коментари (0)

ЕЈ, ЉУДИ, АЛИ БУГАРСКА... Овом причом је Никола Јокић шокирао Амере