САЧУВАТИ БЛАГО СРБИЈЕ: Културно и уметничко наслеђе важно за идентитет народа

Д.С.

18. 12. 2020. у 12:37

МАТЕРИЈАЛНО и нематеријално благо нашег народа, без обзира где се налазило, мора бити заштићено како би и наредне генерације могле да се упознају са својим коренима. У тој ризници налази се и културно-историјско и уметничко наслеђе у Србији, али и ван граница наше земље.

САЧУВАТИ БЛАГО СРБИЈЕ: Културно и уметничко наслеђе важно за идентитет народа

Фото: В.Н.

То је, између осталог, била порука и научног скупа "Заштита културног наслеђа и очување националног идентитета", који је одржан у Дому омладине Београд. Покровитељ догађаја је било Министарство спољних послова Србије - Управа за сарадњу са дијаспором и Србима у региону, а све у организацији Центра за истраживање религије и политике и Дома омладине Београда.

На скупу је представљено културно-историјско и уметничко наслеђе Срба у региону, али и у Србији, с посебним освртом на техничко-технолошку заштиту материјалног и нематеријалног културног блага нашег народа. Учествовали су стручњаци из различитих научних области који се директно и индиректно баве проблемом заштите културног наслеђа, са посебним акцентом на значај свести о националном идентитету и његовом очувању за будуће генерације.

Учесници су били проф. др Велимир Матановић (међународни културни центар у Кракову) који је говорио на тему истраживања византијско-српског утицаја у Пољској, при чему је акценат стављен на фреске манастира у Супрашлу. Протосинђел теолог Данило Гаврановић, управник Архива епархије зворничко-тузланске, своје излагање базирао је на пројекту заштите духовног и културно-историјског наслеђа епархије зворничко-тузланске. Протојереј мр Зоран Остојић, свештеник епархије будимске, представио је уметничко наслеђе те епархије које сведочи вишевековно присуство српског народа у Мађарској.

Илија Животић, стручњак за безбедност и председник ИПО Србија, присутнима је указао на проблем безбедности културног блага Срба у региону, док је Милица Марић Стојановић, из Народног музеја у Београду, говорила о инструменталним методама као средству за боље разумевање и валоризацију културних добара. Др Јана Алексић, из Института за књижевност и уметност, присутне је упознала са радом и значајем културног радника Милана Кашанина, а Филип Трајковић, из београдског Педагошког музеја, говорио је о значају дела "Историја словенских народа" архимандрита Јована Рајића, као мозаику из културног блага Срба и његовом утицају на касније историчаре у одређивању српског националног идентитета.

Мр Бојана Павловић, из Педагошког музеја у Београду, говорила је о рецентним методама заштите документарног филма као ликовног историјског извора од културног, националног и историјско-друштвеног значаја.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПОСЛЕДЊИ ЛОВАЦ НА НАЦИСТЕ ПРОТИВ РЕЗОЛУЦИЈЕ О СРЕБРЕНИЦИ: Није било геноцида, ово би умањило значај тог термина

ПОСЛЕДЊИ ЛОВАЦ НА НАЦИСТЕ ПРОТИВ РЕЗОЛУЦИЈЕ О СРЕБРЕНИЦИ: Није било геноцида, ово би умањило значај тог термина

Последњих година често се сусрећемо са разним покушајима људи који су погођени историјским трагедијама, или који имају намеру да воде кампању за тобоже „хуманитарне“ циљеве, да тврде да је њихово питање еквивалентно холокаусту, или да је у ствари случај геноцида, пише директор Центра "Симон Визентал" др Ефраим Зуроф за Јерусалем пост.

17. 04. 2024. у 17:57

И ЗВАНИЧНО: НИШТА ОД ЕУ ДОК КОСОВО НЕ ПРИЗНАМО Брисел следеће недеље убацује анекс из Охридског споразума у Поглавље 35

И ЗВАНИЧНО: НИШТА ОД ЕУ ДОК КОСОВО НЕ ПРИЗНАМО Брисел следеће недеље убацује анекс из Охридског споразума у Поглавље 35

ВИШЕГОДИШЊА дилема "Косово или Европска унија" која је лебдела над Србијом, добиће свој практични израз следеће недеље сажет у бестијалној и званичној уцени Брисела - нема ништа од чланства у ЕУ док не признамо лажну државу и помиримо се са њеним чланством у УН.

17. 04. 2024. у 12:00

ЗАШТО СУ БРУТАЛНО УБИЈЕНИ? Игора одгајали пси на улици - заборавио матерњи, кад су им га одузели ДОШЛИ ИСПРЕД СИРОТИШТА и данима чекали

ЗАШТО СУ БРУТАЛНО УБИЈЕНИ? Игора одгајали пси на улици - заборавио матерњи, кад су им га "одузели" ДОШЛИ ИСПРЕД СИРОТИШТА и данима чекали

ТУЖНА прича дечака који је прошао пакао на земљи због својих родитеља и деде алкохоличара. Морао је да проси и живи на хладној улици, а данас је жив захваљујући Џеси, Гоги, Маши и Севи.

16. 04. 2024. у 14:14

Коментари (0)

ПОСЛЕДЊИ ЛОВАЦ НА НАЦИСТЕ ПРОТИВ РЕЗОЛУЦИЈЕ О СРЕБРЕНИЦИ: Није било геноцида, ово би умањило значај тог термина