ТЕЖАК ДАН У ВМЦ КАРАБУРМА! Др Удовичић: Умрле су нам две младе особе, нису имале никакве удружене болести

Танјуг

16. 12. 2020. у 16:20

ТРЕНУТНО се у ВМЦ Карабурма лечи 121 ковид пацијента, а од тог броја 12 је на респираторима, каже комадант те војне ковид болнице, пуковник др Иво Удовичић, и додаје да се број пацијената стално мења, јер једне отпуштају, а други пристижу.

ТЕЖАК ДАН У ВМЦ КАРАБУРМА! Др Удовичић: Умрле су нам две младе особе, нису имале никакве удружене болести

Фото: Принтсцреен

Удовичић је рекао да су њихови капацитети око 135 постеља и да ће у току дана наставити да примају пацијенте.

- На жалост, у последњих седам дана смо имали пет смртних исхода, троје умрлих су били старије животне доби и две младе особе од 38 и 43 године. Ти млади људи нису имали никакве удружене болести - казао је Удовичић.

То показује, наводи он, да ковид-19 не бира године и да од те болести умиру и старији и млади. Посаветовао је и млађима да се чувају, посебно онима који су гојазни.

Највећи проблем здравственом систему, како каже, представљају капацитети у полуинтезивним и интензивним негама, где се збрињавају најтежи пацијенти.

Проблем нису респиратори и други неопходни апарати и опрема већ, како каже, места и особље које ће да брине о тим људима.

- Капацитет наше интензивне неге је 14 кревета, али по потреби можемо да проширимо и на 18 до 20 места - наводи он и додаје да је 70 пацијената који се лече код њих на кисеоничкој терапији и да примају од две литре до 15 литара кисеоника.

- Никада не знамо ко ће од пацијената који примају 15 литара кисеоника морати да буде примљен у јединицу интензивне неге, када 15 литара више није довољно - прича Удовичић.

О ковид пацијентима у црвеној зони ВМЦ Карабурма брине 130 здравствених радника, док 20 људи ради у зеленој зони. Тренутно је ван строја двадесетак људи из црвене зоне који су заражени.

 - Колико год смо успели да сачувамо запослене у прва два таласа, данак корони сада плаћају запослени у целокупном здравственом систему. Бројке су јако велике. Немогуће је се сада заштитити од вируса - наводи Удовичић.

Напомиње да су после девет месеци рада у ковид систему у ВМЦ Карабурма обезбедили, можда и најбоље услове заштите за здравствено особље, што се тиче личне опреме, зелене зоне, укрштања путева, туширања после рада у црвеној зони, довољног одмора особља.

- Толико је вируса у циркулацији, а сви запослени имају своје породице, обављају свакодневне активности, тако да је се тешко заштити. Обично су заражени код куће, ван посла. Углавном су све блажи облици ковида 19, добар део треба да се врати на посао. Сви су мотивисани да и после ковида раде у црвеној зони - наводи он.

Упитан када му је било најтеже током рада у црвеној зони са ковид пацијентима Удовичић каже да је и њему , али и колегама, увек тешко када умре неко млад, док гледају како се гаси један млад живот, а немају начин да помогну.

- Мени лично најтежи дан у овој болници је био када сам морао да интубирам своју колегиницу са којом радим 15 година, која је имала тежак облик корона вируса. На срећу она се потпуно опоравила, иако је била на респиратору, и сада је здрава и срећна у кругу своје породице - прича Удовичић.

Дешавало им се да имају младог човека, који није имао удружених болести, код којих се развије тешка упала плућа и не могу да се изборе са вирусом.

- Дешава се да данас причате са младом особом, која је релативно у добром стању међутим, сутрадан се до те мере стање погорша да он већ наредне ноћи умре. То су најтежи моменти за екипу која је уз тог пацијента, када посматрате последње тренутке живота те младе особе а немате начина да помогнете - закључује он.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВЛАДИЦА ИЗ ОРМАРА ИЗВУКАО ЗМИЈУ ДУГУ ЦЕО МЕТАР: Невероватан случај у Врању - Чују се женски врисци, камера све снимила (ВИДЕО)

ВЛАДИЦА ИЗ ОРМАРА ИЗВУКАО ЗМИЈУ ДУГУ ЦЕО МЕТАР: Невероватан случај у Врању - Чују се женски врисци, камера све снимила (ВИДЕО)

ИАКО је јуче многе крајеве наше земље изненадио снег, а температуре су се спустиле за читавих петнаест степени, за најпознатијег хватача змија из Владичиног Хана Владицу Станковића и јуче је било посла.

18. 04. 2024. у 09:40

ЧУВАМО ДЕДОВИНУ И ГРОБОВЕ СИНОВА Упркос трагедијама, породица Михајла Томашевића, из Сувог Грла код Србице, опстаје на свом огњишту (ФОТО)

ЧУВАМО ДЕДОВИНУ И ГРОБОВЕ СИНОВА Упркос трагедијама, породица Михајла Томашевића, из Сувог Грла код Србице, опстаје на свом огњишту (ФОТО)

ОВО су гробови мојих синова. Стојадина, рођеног 1979, који је погинуо на Кошарама и Стевана, две године млађег, који је 2002, возећи трактор нагазио на противтенковску мину коју су на путу у селу поставили Албанци. Овде на гробљу ми је друга кућа, а она у којој живим са супругом Миладинком Мицом и сином Дарком је неколико километара одавде. И, док сам жив са Косова и Метохије селити се нећу, чуваћу свој дом и гробове синова.

18. 04. 2024. у 10:45

МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ? Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

"МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ?" Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

ЈЕДНА опаска легендарног музичара Момчила Бајагића Бајаге током промоције реиздања прве плоче Бајаге и Инструктора "Позитивна географија", забележена камером РТС-а, постала је вирална на друштвеним мрежама.

18. 04. 2024. у 10:17

Коментари (0)

УЈУТРО МРАЗ, ТОКОМ ДАНА МОГУЋЕ ПАДАВИНЕ: Детаљна временска прогноза за суботу, 20. април