ОДШТАМПАЋЕ 3Д РЕСПИРАТОРЕ: Тим научника из центар за биоинжењеринг универзитета у Крагујевцу развија иновацију за лечење ковида

Д. МАТОВИЋ

20. 11. 2020. у 15:31

ТИМ научника Центра за биоинжењеринг у Крагујевцу ужурбано прави уређај који би спасао многе животе - 3Д респиратор.

ОДШТАМПАЋЕ  3Д РЕСПИРАТОРЕ: Тим научника из центар за биоинжењеринг универзитета у Крагујевцу развија иновацију за лечење ковида

Фото Приватна архива

Пројекат ће највероватније бити завршен половином децембра, а план је да се до тада произведе 30 прототипова. Ако се овај модел покаже као успешан, производња ће бити - брза и јефтина. Само у Центру за биоинжењеринг имају капацитета да дневно направе три до пет комада, а у сарадњи са осталим институцијама у земљи које поседују 3Д штампаче, тај број би био много већи.

Према првим прорачунима, производња једног прототипа коштаће око хиљаду евра, док ће ови респиратори кад уђу у масовну употребу бити двоструко јефтинији.

- Надам се да ће масовна производња почети крајем године. Пре тога мора да се изврши функционално тестирање, да се тестира на пацијентима и да се добије одобрење Агенције за лекове - каже, за "Новости", ректор Универзитета у Крагујевцу проф. др Ненад Филиповић, руководилац тима. - Производња ових респиратора није сложена - имамо 3Д штампаче, знамо како се одржава фреквенција, уз мало основног инжењерског знања, електронике и програмирања моћи ће лако да се направи.

Сензори

РЕСПИРАТОР је базиран на медицинском балону који се користи за ручну вентилацију плућа у хитним ситуацијама.

- Развили смо механички систем који контролише пумпање овог балона, а управља се микропроцесорском јединицом и контролише бројним сензорима - каже Николић.

- За примену на пацијентима потребно је масивно тестирање.

ПРОЈЕКАТ Далибор Николић, Фото Приватна архива

Филиповић је обезбедио средства неопходна за развој прототипова, а техничким делом баве се заједно др Ненад Филиповић, др Далибор Николић, Тијана Шуштершич, Александра Вуловић, др Игор Савељић и неколико докторанада са Факултета инжењерских наука у Крагујевцу. Ова група научника већ сарађује са клиникама у Србији и у Европи, па су, како кажу, искористили контакте са анестезиолозима и уз њихову помоћ развили, тачније унапредили основне верзије респиратора у функционални респиратор, који има регулацију протока, контролу количине ваздуха, броја удисаја, као и максималног притиска удисаја и издисаја, једном речју уређај опонаша медицински респиратор у свим сегментима.

Др Далибор Николић каже да ће и друге заинтересоване институције моћи да израђују респираторе, да ће им за то бити потребно основно техничко знање и праћење упутства.

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

У ПОТРАЗИ сте за станом у центру града који је довољно изолован од градске вреве, окружен зеленилом и реком, а с друге стране вам је подједнако важно да кварт има одличне саобраћајне везе са свим деловима Београда?

18. 04. 2024. у 10:00

Коментари (1)

ЕТО, ЈАВЉА МИ СЕ! Како је Новак Ђоковић шокирао новинарку ЦНН-а