КЉУЧ ЈЕ БИО У РУКАМА ЗАПАДА: Последњу деценију двадесетог века српски народ је дочекао распарчан и неорганизован

Борисав Јовић

18. 11. 2020. у 17:09

СЛОВЕНИЈА и Хрватска су имале јасан интерес и циљ да се одвоје од Југославије. Осталим републикама, Македонији, Босни и Херцеговини и Црној Гори, више је одговарало да се без сукоба са великим силама Запада дочепају самосталности, него да остану у Југославији. Одлука Европске уније да игнорише уставна права српског народа који живи у републикама ван Србије, ставио га је у позицију да сам, уз помоћ Србије, тражи решење за заштиту својих права и интереса.

КЉУЧ ЈЕ БИО У РУКАМА ЗАПАДА: Последњу деценију двадесетог века српски народ је дочекао распарчан и неорганизован

Архива

Српски народ у Хрватској је на својој етничкој територији основао Републику Српску Крајину, у коју је Савет безбедности ОУН послао своје мировне снаге, како би српски народ био заштићен од хрватских паравојних јединица до изналажења политичког решења прихватљивог за обе стране.

Упркос томе, а уз помоћ и подршку својих савезника и саветодаваца, хрватска војска је, и поред присуства мировних снага ОУН, грубо и муњевито заузела територију на којој вековима живи српски народ и извршила прогон више стотина хиљада Срба, наочиглед читавог света, који није реаговао.

А зашто није реаговао веома је јасно - европске земље и САД, које су за то биле прве позване, у ствари су саучествовале у злочину. Помогле су Хрватској и војно и саветодавно да проблем са Србима реши прогоном.

СРПСКИ народ у Босни и Херцеговини одлучио је да на својим етничким просторима организује отпор самопроглашеној држави БиХ са већинском муслиманском влашћу и да створи своју Републику Српску, коју је, после трогодишњег рата, међународна заједница признала Дејтонским споразумом, као равноправни ентитет са муслиманско-хрватском федерацијом у БиХ.

ЦРНИ ОБЛАЦИ НАД СРБИЈОМ

БЕЗ обзира на све српске неслоге, у наведеним историјским околностима било ко да се нашао на челу Србије и српског народа у последњој деценији прошлог века имао би огромне тешкоће да спасе нацију и државу од "црних облака" који су се над њима наднели. Кључ за избегавање ратних сукоба није био у рукама српског народа, него у рукама великих сила Запада, а о правима српског народа није се могло ни разговарати. Као да та права нису ни постојала, скоро као да тај народ није постојао, изузев да буде оптуживан и сатанизован.

У такву историјску ситуацију распада Југославије српски народ је ушао, дефакто, распарчан и неорганизован. Стигла су га политичка решења доношена од Другог заседања Авноја до Устава СФРЈ из 1974. године. Није имао јединствено руководство ниједан легални центар где се одлучивало о српским интересима. Срби у Републици Српској Крајини, Срби у Републици Српској и Срби у Србији, имали су засебна руководства, а били су у ситуацији да доносе крупне и синхронизоване одлуке. Традиционална српска неслога и овога пута је често долазила до изражаја. Било је и жестоких међусобних оптуживања и политичких разлаза. Још гора ситуација била је у односима између српског и црногорског руководства, као и између српског и федералног југословенског руководства, за време Савезне Републике Југославије, државе Србије и Црне Горе.

Ни у самој Србији није било довољно слоге, иако би у таквим тешким историјским околностима сваки народ објективно био дужан да политичке размирице остави по страни и да се окрене заштити интереса државе и народа у целини.

ВЛАСТ је максимално помагала, пре свега политички и економски, српски народ ван Србије да опстане и избори се за своја легитимна права, али је била у сталним сукобима са опозицијом, која је покушавала и силом да преотме власт. Опозиција је, како би лакше срушила актуелну власт, сарађивала са доказаним непријатељима српског народа, чак и са онима који су бомбардовали нашу земљу и у то време. Још отвореније је у истом смеру поступало руководство Црне Горе, која је у то време била у саставу заједничке државе.

Поред традиционалне српске неслоге, на коју су српски непријатељи рачунали, други битан унутрашњи проблем проистицао је из дугогодишње и вишедеценијске праксе окривљавања Срба за све и свашта у Титовој Југославији, што је прерасло у навику па и прећутну сагласност у једном делу српске елите. Из тога је настала пракса самооптуживања и солидарности са дијагнозама Запада који је константно и априори подржавао све друге југословенске народе и њихове интересе и захтеве на рачун Срба и српских интереса. Тај модел је преузела српска опозиција која је и настала на том таласу и у тим околностима и која је настојала да се домогне власти и сруши тзв. српски режим по сваку цену, па и по цену објективног наношења штете српским интересима и српској власти у тим драматичним околностима.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НЕМЦИ, ОДАКЛЕ ВАМ ПРАВО? Порука из Русије у вези са Резолуцијом о Сребреници: Ви сте истребили 10 милиона људи!

"НЕМЦИ, ОДАКЛЕ ВАМ ПРАВО?" Порука из Русије у вези са Резолуцијом о Сребреници: Ви сте истребили 10 милиона људи!

УЧЕСНИЦИ међународне седнице о безбедности у Санкт Петербургу дошли су до закључка да је резолуција о наводном геноциду у Сребреници, коју Немачка промовише у УН, лицемерје и извртање чињеница, изјавио је секретар Савета безбедности Русије Николај Патрушев.

25. 04. 2024. у 18:08

Коментари (1)

УКРАЈИНА ПОВЛАЧИ РАДИКАЛНИ ПОТЕЗ: Ово многи нису очекивали, чак су и Руси збуњени пред Олимпијске игре Париз 2024