ПОЛИЦИЈСКИ ЧАС САМО АКО ДОЂЕМО ДО ИВИЦЕ АМБИСА: Председник Вучић о епидемијској ситуацији и одговору државе на убрзано ширење вируса

Б. РАДИВОЈЕВИЋ

29. 10. 2020. у 08:00

СА 1.328 потврђених случајева ковида 19 и петоро преминулих, у Србији је у среду био најтежи дан од почетка епидемије у марту. Очекује се да ће број заражених да расте, али смо по свим критеријумима - од броја тестираних до смртности од ове инфекције - међу пет најбољих земаља у Европи.

ПОЛИЦИЈСКИ ЧАС САМО АКО ДОЂЕМО ДО ИВИЦЕ АМБИСА: Председник Вучић о епидемијској ситуацији и одговору државе на убрзано ширење вируса

Председник поручио да ће држава обезбедити опрему, капацитете, вакцине, лекарски кадар / Фото Танјуг

Председник Александар Вучић најавио је у среду после састанка са директорима свих ковид-болница, да ће држава учинити све да се супротстави нарастајућој зарази - обезбедиће опрему, капацитете, вакцине, лекарски кадар... Нових епидемиолошких мера засад нема, али ће контрола спровођења постојећих бити - ригорозна. Ни полицијски час, који већ важи у многим европским земљама, засад није опција, а разматраће се, како је рекао преседник, "ако будемо доведени на ивицу амбиса".

Ситуација је тешка, посебно у Београду, где је у среду било 642 новозаражених, и Крагујевцу са још 54 потврђена случаја ковида. У престоници су неопходне додатне постеље за ковид. У среду је 30 нових лежајева у КБЦ "Др Драгиша Мишовић" одвојено за лечење заражених, а у четвртак се у ковид-систем поново укључује и део КБЦ "Земун".

- У Земунској болници и даље ће већи део бити нон-ковид, пошто још није толико тешка ситуација, слично ће бити и са Панчевачком болницом, а следећа ће у ковид-систем ући "Звездара" - рекао је Вучић. - Ма колико бројеви били тешки и забрињавајући, и даље епидемију држимо под контролом, иако нам је заражен и велики број медицинског особља и лекара. Уз то морамо да сачувамо и капацитете за нон-ковид пацијенте којих је око 90 одсто.

Нова ковид-болница у Батајници почеће да ради 2. децембра. Ту ће бити 250 лежајева интензивне неге, док ће такође нова болница у Крушевцу бити отворена између 15. и 20. децембра.

БУКНУЛО И У ШАПЦУ И У ПОЖАРЕВЦУ

НА другом месту по ширењу заразе, иза престонице је Нови Сад са 68 новооболелих, а овој црној тројци, укључујући Крагујевац, са дупло више заражених него дан раније, примиче се и Шабац где је регистровано 39 позитивних. Пожаревац није био на овој листи, али према последњем пресеку има 30 новооболелих.

- Градићемо и нове брзе привремене болнице, као на Карабурми, које могу да се направе за 10 или 15 дана, само је проблем где ћемо да нађемо лекаре и медицинко особље - рекао је Вучић. - Има их који мисле да је много лепо када оду да протестују против миграната и других ствари, али их молим да то не раде, јер тако угрожавају не само своје већ и туђе и животе, животе здравствених радника.

О новим епидемиолошким мерама на састанку се није расправљало, а ако буду потребне предложиће их Кризни штаб.

- Оштро ћемо санкционисати оне који не поштују уведене мере и то ћете већ у данима који су пред нама моћи да видите - рекао је Вучић. - Други избор немамо, не можемо да затворимо економију. У Паризу је уведен полицијски час од 21 сат до 6 ујутру, Чешка исто уводи за целу територију. Ми то не желимо, ако не будемо доведени у ситуацију да морамо. Када смо то урадили на почетку епидемије, говорило се да је то недемократски потез, а данас је врхунац демократије. Ванредно стање као опција увек постоји, али је боље да не размишљамо о њему, већ о томе како да то стање избегнемо.

Иако се епидемиолошка ситуација погоршава, и тај тренд ће се по процени епидемиолога - наставити, Вучић каже да то још није за панику, али је за бригу, јер је све више људи на респираторима и у болницама.

СВИМ МЕДИЦИНАРИМА ПО 10.000 ДИНАРА

ПРЕДСЕДНИК Вучић најавио је да ће свих 120.000 здравствених радника добити једнократну помоћ у висини од 10.000 динара, као и да ће од 1. јануара, и поред корона-кризе која је захватила свет, имати највеће повећање плата у односу на друге категорије запослених у јавном сектору.

- Тиме показујемо опредељење Србије да брине о здрављу наших грађана - рекао је Вучић. - Показујемо да као држава имамо снаге да се боримо и изборимо са европским и светским проблемом, који је вирус корона донео. Од почетка године здравственим радницима плате су кумулативно повећане за 22 одсто, а имамо амбизиозне планове да наше здравство буде најбоље у Европи, свакако међу првих 10. Већ смо претекли 14 земаља ЕУ. У овој ковид-кризи имамо проблема са стручним кадром, али сам замолио анестезиологе да убрзају обуку лекара свих специјалности за руковање респираторима. У неким болницама имамо респираторе, али немамо стручни кадар који може да их употреби, па трошимо новац за превоз људи до болница у другим градовима.

Колико смо у повољнијој ситуацији од земаља у окружењу, рецимо Словеније и Хрватске, показује рачуница да бисмо, када бисмо пресликали епидемиолошку слику тих земаља у односи на број становника, у Србији имали од 4.000 и 9.000 заражених дневно и око 55 преминулих.

- И код нас ће ти бројеви, нажалост, да расту, али борићемо се да расту аритметичком а не геометријском прогресијом. Ми смо и за то спремали. У магацинима имамо у резерви 955 стабилних клиничких респиратора и 114 мобилних. Шаљемо додатну опрему у многе градове: санитетска возила и мобилне рендгене у Младеновац, Нови Пазар, Ваљево, Пожаревац и Чачак. Имамо свега. Од нас траже "ремдесивир" и друге лекове земље у окружењу, и чак чланице ЕУ - казао је Вучић.

Да број прегледа и пријема драматично расте упозорила је и заменица директора Инфективне килинике др Ивана Милошевић:

- У последња 24 сата било је 179 ковид-прегледа, 10 пацијената је примљено на лечење, док је у друге установе у ковид-систему упућено 30 болесника. Код нас је хоспитализовано 78 оболелих, девет пацијената је на респираторима, од којих је осам интубирано. У клиници која због реконструкције зграде располаже за 97 постеља, то је драматичан скок.

Професор др Мијомир Пелемиш каже да контрола мора да буде ригорозна да би се зауставио тренд раста броја заражених.

- Апели више нису довољни, неопходна је ригорознија контрола и санкционисање непоштовања постојећих мера. Главни циљ здравствених радника је да се спасе што више живота, и да се што мање зарази, а не обрнуто, јер се не зна како ће ко да заврши. Корона је опасна за све узрасте, нису само старији и хронични болесници угрожени, угрожени су сви, умиру и млади. Ми смо још добри, без обзира на бројеве. Здравство не би могло да издржи без помоћи и подршке државе, а она никада није била оволика.

 

ДОГОВОР О НАБАВЦИ ЦЕПИВА ИЗ МАЂАРСКЕ И НЕМАЧКЕ

СТИЖЕ 274.000 ВАКЦИНА ПРОТИВ ГРИПА

ПРОТИВ сезонског грипа вакцинисано је 410.000 људи, а у четвртак стиже 24.000 "Санофи Пастерових" вакцина. Председник Вучић каже да је за то лично молио председника Мађарске Виктора Орбана. За неколико дана из ове земље стићи ће 50.000 вакцина, из Немачке до 10. децембра још 200.000, а ради се и на набавци још 200.000 доза.

- Сразмерно броју становника имаћемо убедљиво највише вакцина против грипа - рекао је Вучић. - Потписали смо предуговор о набавци вакцина против ковида са америчком фармацеутском компанијом "Фајзер", која заједно са Немцима прави ово цепиво. Прва испорука могла би да буде крајем године. Морамо прво да вакцинишемо здравствене раднике, полицајаце, војску, старије и хронично оболеле. Разговарамо о набавци и са Кинезима и са Русима. нећемо гледати порекло, а те вакцине ће у Србији бити бесплатне.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПЕНЗИОНЕРКА У ШОКУ: Добила три милиона динара на лотоу, а онда је полиција покренула ИСТРАГУ

ПЕНЗИОНЕРКА У ШОКУ: Добила три милиона динара на лотоу, а онда је полиција покренула ИСТРАГУ

БРИТАНСКА пензионерка Амелија Барнхам је неколико пута добила на лутрији. Мултинационални оператер лутрије је због тога ангажовао истражитеље да провере 69-годишњакињу из Лондона, а она каже како се због тога осећа као криминалац.

18. 03. 2024. у 15:10 >> 15:11

Коментари (46)

Заједно за очување природе