ШОКАНТАН ДОКАЗ О ОПАСНОСТИ ВИРУСА: Шири се ваздухом, а ево колико се задржава на телефонима и новчаницама - експеримент спроведен у мраку

Танјуг/Раскринкаванје

11. 10. 2020. у 19:21 >> 19:23

ВИРУС који изазива ковид-19 може да буде инфективан на површинама као што су новчанице, екрани телефона и нерђајући челик и до 28 дана, објавили су истраживачи.

ШОКАНТАН ДОКАЗ О ОПАСНОСТИ ВИРУСА:  Шири се ваздухом, а ево колико се задржава на телефонима и новчаницама - експеримент спроведен у мраку

Фото: Depositphotos

Експеримент који је недавно спровела Аустралијска државна научна агенција (ЦСИРО) испитивао је преживљавање вируса корона на различитим типовима подлога у мраку при константној влажности ваздуха и температурама од 20, 30 и 40 степени целзијуса.

Резултати овог експеримента, иначе објављени у часопису Вирологy јоурнал, показују да при температури од 20 степени целзијуса и у мраку, нови вирус корона може опстати до 28 дана на површинама попут стакла - екран на мобилним телефонима, нерђајућег челика и на новчаницама.

Истраживање аустралијске националне научне агенције указује да САРС-Цов-2 може да преживи на површинама много дуже него што се раније мислило, преноси ББЦ.

Вирус се најчешће преноси кашљањем, кијањем или разговором.

Али експерти тврде да може да се шири и честицама у ваздуху, као и преко површина као што су метал или пластика.

Претходне лабораторијске студије утврдиле су да вирус може да преживи два до три дана на новчаницама и стаклу, а до шест дана на пластици и нерђајућем челику.

Фото: Депоситпхотос

Најновије истраживање, међутим, наводи да је вирус "екстремно снажан", да може да преживи 28 дана на глатким површинама као што су стакло или пластика на екранима мобилних телефона и папирне новчанице на собној температури, међутим то односи искључиво на температуру од 20 степени целзијуса. У поређењу с тим, вирус грипа може да преживи у истим условима 17 дана.

Резултати истог истраживања показали да се са порастом температуре смањује време преживљавања вируса - на температури од 40 степени целзијуса, вирус је преживео мање од 24 сата.

 

Експерименти су извођени у мраку пошто је већ доказано да УВ светло убијају вирус. Извршни директор ЦСИРО-а доктор Лари Маршал рекао је поводом ове студије да „утврђивање колико вирус заиста може да преживи на површинама, омогућава тачније предвиђање и ублажавање његовог ширења, те доприноси бољој заштити људи”.


Студија ЦСИРО-а ипак наишла је на критике директора Центра за прехладу при Кардиф Универзитету, Рона Еклеса, који је за ББЦ рекао да сазнање да вирус може да преживи 28 дана изазива „непотребан страх у јавности”.

Он је објаснио да ова студија није користила свежу људску слуз као средство за ширење вируса, јер људска слуз „садржи пуно белих ћелија које производе ензиме за уништавање вируса или антитела”.

„По мом мишљењу заразни вируси ц́е у слузи на површини трајати само сатима, а не данима", закључио је Еклес за ББЦ.

(Танјуг/Раскринкаванје.рс)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

У ПОТРАЗИ сте за станом у центру града који је довољно изолован од градске вреве, окружен зеленилом и реком, а с друге стране вам је подједнако важно да кварт има одличне саобраћајне везе са свим деловима Београда?

18. 04. 2024. у 10:00

Коментари (0)

РУС, ОЛИМПИЈСКИ ШАМПИОН, ШОКИРАО СВЕТ: Они који деле санкције Русима - ово нису могли ни да сањају