НАЈОПАСНИЈИ УБОДИ: Код неких особа само црвенило, док други од ових убода падају у кому

Доктор у кући - И. Ковачић

13. 09. 2020. у 07:00

ЈОШ би, иако је лето на измаку, требало да се чувамо оса, пчела и стршљенова. За неке особе убод ових инсеката узрокује само болни оток и црвенило, док неки падају у кому, не могу да контролишу мокрење, гуше се и повраћају.

НАЈОПАСНИЈИ УБОДИ: Код неких особа само црвенило, док други од ових убода падају у кому

Фото Depositphotos

Доктор Жикица Јовичић из Клиничког центра Србије каже да је учесталост реакције која захвата цео организам услед убода инсеката и до седам одсто у општој популацији:

- Животно угрожавајуће алергијске реакције се јављају у 0,4 до 0,8 процената код деце и око три одсто код одраслог становништва.

Реакција на убод осе, пчеле или стршљена се карактерише као нормална и алергијска.

- Нормална, односно уобичајена реакција подразумева црвенило, оток уз свраб или бол на месту убода - каже др Јовичић. - Алергијска реакција може да буде локална и системска.

Инјекција адреналина

ОНИ који знају да бурно реагују на ујед пчеле, осе или стршљена требало би уз себе да носе прву помоћ. То је сет лекова који подразумева епи-пен, односно аутоинјекцију адреналина која се даје у натколеницу, затим две таблете антихистаминика и две таблете кортикостероида које треба да се попију одмах после уједа. Онај ко пати од алергије на овај начин купује додатно време, док не стигне код лекара.

Под израженом локалном реакцијом подразумева се појава црвеног круга, 10 центиметара у пречнику, који се јавља на месту убода, а повећава се 24 до 48 сати по убоду, и траје три до 10 дана. Системска реакција се манифестује читавим спектром симптома. У благе системске реакције убрајају се копривњача, која може да се јави по целом телу, оток грла и уста, свраб... Код средњетешких реакција долази до гушења, поремећаја срчаног рада и повраћања, мучнине, пролива, малаксалости. У најтежим случајевима особа помодри, сроза јој се притисак, конфузна је или без свести и неконтролисано мокри.

То што је реакција на убод инсекта изостала или била баш блага не значи да се не би требало припазити.

- Вероватноћа да се при следећем убоду развије системска реакција је четири до 10 одсто - каже наш саговорник. - Могућност за развој средњетешких и тешких форми системских реакција код особа које су имале само локалну или системску реакцију која је захватала само кожу је пет до 20 процената. Пацијенти који су имали тешку анафилактичку реакцију са падом притиска имају око 50 до 75 одсто вероватноће да при следећем убоду такође имају тешку клиничку слику анафилаксе.

Убода ових инсеката, према речима др Јовичића, посебно би требало да се чувају старији од 45 година, поготово мушкарци. Више убода или поновљени убоди су такође ризични.

Опрезни би требало и да они који пију лекове из групе АЦЕ инхибитора.

- Увек би требало имати на уму и да убод великог броја инсеката може довде и до тровања, а не само алергије.

Најтеже реакције на убод настају када се инсект прогута са пићем или када човека убоде у главу или врат. Али ако убоде у ножни прст, то је најмање опасно, јер се алергија одатле најспорије шири до срца и мозга.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

У ПОТРАЗИ сте за станом у центру града који је довољно изолован од градске вреве, окружен зеленилом и реком, а с друге стране вам је подједнако важно да кварт има одличне саобраћајне везе са свим деловима Београда?

18. 04. 2024. у 10:00

Коментари (0)

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна