ИНТЕРВЈУ Доктор Лидија Лавадиновић, инфектолог, о начинима испитивања ових пацијената: Ако скочи температура, не значи одмах да је ковид

И. Ковачић

13. 09. 2020. у 07:00

ЧИМ добију температуру, због епидемије ковида 19, готово сви у првом тренутку помисле да је реч о инфекцији короном, али узроци фебрилног стања, осим вируса и бактерија, могу да буду и паразити, гљивице, упала зуба, реуматолошке болести, тумори...

ИНТЕРВЈУ Доктор Лидија Лавадиновић, инфектолог, о  начинима испитивања ових пацијената: Ако скочи температура, не значи одмах да је ковид

Фото В. Н.

До скока телесне температуре чак могу да доведу и неки лекови. Зато, када се искључи инфекција короном, не би требало игнорисати "прегрејано тело".

Докторка Лидија Лавадиновић, нечелница одељења за нејасна фебрилна стања, тропске болести, изолацију и карантин Инфективне клинике у Београду каже да се код више од половине пацијената често не докаже узрок скока.

- Велики број особа има субфебрилну температуру, нижу од 38 степени Целзијусових, праћену малаксалошћу, замарањем, боловима у зглобовима и мишићима. Ове особе се обично испитују амбулантно. Обављају се прегледи и раде се лабораторијске анализе којима се траже узроци, али код већине не могу да се докажу.

Колико дуго може да траје повишена телесна температура?

- Месецима, па и годинама, због чега је неопходно праћење таквог пацијента и након неколико месеци може да се појави специфичан налаз, који указује на одређену болест. Обично ови пацијенти на почетку болести имају неку баналну инфекцију након које заостаје повишена температура. У лабораторијским налазима могу да се докажу антитела на неке бактерије и вирусе. То не значи да постоји хронична инфекција која захтева примену терапије већ су то могући покретачи имунолошког одговора који траје и после инфекције. Ово стање обично спонтано пролази и могуће је да се понови после више година.

Да ли су то све нејасна фебрилна стања?

- Јесу. Под клиничком дефиницијом, нејасно фебрилно стање је оно када постоји повишена телесна температура изнад 38,3 континуирано или повремено, да траје дуже од три недеље и да не може да се постави дијагноза болничким испитивањем у року од седам дана. Значи, не открије се узрок иако су урађене основне лабораторијске анализе, уринокултура и рентгенски снимак плућа.

Како даље теку испитивања?

- Засад, важно је да истакнем да код инфекције ковидом 19 оболели може све време да буде без температуре, или да је она благо повишена, до 38, али може да буде и изнад 39. Она може да траје два до три дана али и две до три недеље. Иначе, када ковид инфекцију ставимо на страну, код нејасног узрока температуре тражимо да ли пацијент има неку системску болест, или неко локално запаљење.

Некад је 36,5 повишено

Да ли је истина да неки људи никад немају температуру?

- Постоје особе којима је основна температура 35, тако да је за њих 36,5 повишена температура. Такође, постоје особе које ретко реагују појавом фебрилности.

Које системске болести могу да се манифестују нејасним узроком температуре?

- Системске инфекције могу да буду сепса, која се доказује изолацијом бактерије у хемокултури. Пре доказивања ове болести фебрилност може да траје месецима без икаквих других симптома. Исто тако, системска инфекција је и запаљење срчаних залистака и открива се после више месеци од почетка болести. У обољења која захватају цео организам, а испољавају се само температуром су и бруцелоза од које обољевају особе које су у контакту са оболелим животињама, али и особе које конзумирају козји или овчји сир припремљен од некуваног млека. У системске инфекције убрајају се и туларемија, трбушни тифус, лептоспироза, мишја грозница - које све имају своје епидемиолошке и клиничке карактеристике захваљујући којима се посумња, докаже и лечи обољење.

Прилично је дуг списак дијагноза.

- Нисам још поменула и да значајно место у нејасним фебрилним стањима има и туберкулоза. Осим туберкулозе плућа, која је најчешћа, постоји и ванплућна туберкулоза. После плућне, следећа по учесталости је урогенитална, па затим лимфних чворова, мозга, можданица, плућне, срчане и трбушне марамице, костију. Постоји и она коју називамо дисеминована, јер се расејава по целом организму и захвата више органа.

А, које се локалне инфекције испољавају температуром?

- Локализоване инфекције које се доказују у току испитивања нејасног фебрилног стања могу бити апсцес јетре, бубрега, слезине, мишића, меких ткива, болест мачјег огреба, упала жучних путева, дивертикулитис, гинеколошке инфекције, инфекције зуба...

Кад су узрок паразити

Које паразитарне инфекције се најчешће појављују?

- Паразитарне системске инфекције праћене фебрилношћу су маларија, кала-азар, токсоплазмоза, трихинелоза, стронгилоидијаза. На маларију се брзо посумња ако постоји податак о боравку у тропским пределима тако да обично није нејасно фебрилно стање. С друге стране, кала-азар траје месецима док се не докаже болест, клинички се манифестује као хематолошко обољење. Посумња се ако постоји податак о боравку у ендемским крајевима за ову болест, а докаже се ако се уоче паразити у костној сржи. Код трихинелозе постоје карактеристични симптоми, као и епидемиолошки подаци о конзумирању недовољно термички обрађеног свињског меса и обично оболева више особа из домаћинства.

Не мора увек инфекција да буде узрок скока температуре?

- Тачно. На пример, тумори су ретко праћени повишеном температуром, али се у току испитивања нејасног фебрилног стања докажу код 10 до 20 одсто пацијената. Осим тумора, најчешће неинфективно обољење које се докаже у више од 20 одсто нејасно фебрилних стања је лимфом. Од хематолошких болести се доказује леукемија или мултипли мијелом. Неинфективни узрочници нејасног фебрилног стања су и реуматолшке болести, наследне метаболичке болести, поремећај терморегулације, лекови за контрацепцију, као и они који се користе код неуролошких и психијатријских болести. Постоје и бројне друге болести које се дијагностикују у току испитивања нејасног фебрилног стања као што су субакутни тиреоидитис, тиреотоксикоза, саркоидоза, панкреатитис, улцерозни колитис, и Кронова болест.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВЛАДИЦА ИЗ ОРМАРА ИЗВУКАО ЗМИЈУ ДУГУ ЦЕО МЕТАР: Невероватан случај у Врању - Чују се женски врисци, камера све снимила (ВИДЕО)

ВЛАДИЦА ИЗ ОРМАРА ИЗВУКАО ЗМИЈУ ДУГУ ЦЕО МЕТАР: Невероватан случај у Врању - Чују се женски врисци, камера све снимила (ВИДЕО)

ИАКО је јуче многе крајеве наше земље изненадио снег, а температуре су се спустиле за читавих петнаест степени, за најпознатијег хватача змија из Владичиног Хана Владицу Станковића и јуче је било посла.

18. 04. 2024. у 09:40

ЧУВАМО ДЕДОВИНУ И ГРОБОВЕ СИНОВА Упркос трагедијама, породица Михајла Томашевића, из Сувог Грла код Србице, опстаје на свом огњишту (ФОТО)

ЧУВАМО ДЕДОВИНУ И ГРОБОВЕ СИНОВА Упркос трагедијама, породица Михајла Томашевића, из Сувог Грла код Србице, опстаје на свом огњишту (ФОТО)

ОВО су гробови мојих синова. Стојадина, рођеног 1979, који је погинуо на Кошарама и Стевана, две године млађег, који је 2002, возећи трактор нагазио на противтенковску мину коју су на путу у селу поставили Албанци. Овде на гробљу ми је друга кућа, а она у којој живим са супругом Миладинком Мицом и сином Дарком је неколико километара одавде. И, док сам жив са Косова и Метохије селити се нећу, чуваћу свој дом и гробове синова.

18. 04. 2024. у 10:45

МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ? Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

"МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ?" Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

ЈЕДНА опаска легендарног музичара Момчила Бајагића Бајаге током промоције реиздања прве плоче Бајаге и Инструктора "Позитивна географија", забележена камером РТС-а, постала је вирална на друштвеним мрежама.

18. 04. 2024. у 10:17

Коментари (0)

ПРЕМА ФРОЈДУ: Пет ствари које ментално јаке особе никада НЕ раде