РАДНО СПОСОБНИ БЕЗ ПОМОЋИ: Нови закон о социјалној заштити уводи ред, држава ће активно помагати у налажењу посла

Ј. Ж. СКЕНДЕРИЈА

31. 08. 2020. у 11:00

КО може да ради мораће да засуче рукаве и неће моћи да користи социјалну помоћ. Како би дошао до посла помоћи ће му држава. На тај начин ће се смањити притисак на буџет, а самим тим и број корисника социјалне помоћи.

РАДНО СПОСОБНИ БЕЗ ПОМОЋИ: Нови закон о социјалној заштити уводи ред, држава ће активно помагати у налажењу посла

Фото В. Данилов

- Неопходно је да се радно способним корисницима новчане социјалне помоћи у сарадњи са Националном службом за запошљавање обезбеди адекватна подршка и функционалније спровођење мера социјалне укључености - наглашавају у Министарству за рад.

То значи да ће они који могу да раде, а примају социјалну помоћ, морати да се активирају, а у томе ће им помоћи НСЗ. Све ово су дуго најављиване промене које ће донети нови Закон о социјалној заштити.

Нацрт новог закона о социјалној заштити требало би да буде завршен у наредна два месеца, а неке одредбе могле би да почну да важе већ од 1. јануара.

Мирјана Вељовић, председница Синдиката запослених у социјалној заштити, сматра да пропис донет 2011. није уопште био применљив и добро је да су надлежни решили да га промене. Највећи проблем је, тврди она, што не постоје подзаконска акта која би омогућила његово спровођење.

- Запослени у центрима за социјални рад морају да се растерете јавних послова које раде за државу преко јавних овлашћења. Ту спадају старатељска заштита, усвојење, насиље у породици и због тога немају времена да се баве својим послом односно локалним услугама. Примарни посао центара за социјални рад су једнократне новчане помоћи, рад у центрима за дневни боравак деце и омладине, првенствено ометене у развоју, услуге личног пратиоца и персоналног асистента, саветовалишта, помоћ у кући...

У плану је и успостављање нових иновативних и флексибилних услуга, укључивање већег броја пружалаца услуга из недржавног сектора и повезивање актера на локалном и националном нивоу.

- Повезаћемо различите секторе, чиме би се смањиле административне препреке корисницима права из области социјалне заштите и скратио рок за њихово остваривање - кажу надлежни. - На овај начин ће се центрима за социјални рад, у поступцима решавања по захтевима за признавање права, обезбедити увид у евиденције других органа државне управе и дати могућност да сами прибављају одређене доказе у поступку, што скраћује поступак и олакшава приступ, а истовремено је механизам контроле.

И за кориснике социјалне помоћи смањиће се административне препреке, а самим тим и рок за њихово остваривање. Поред тога што се скраћује поступак и олакшава приступ, истовремено ће се увести и механизам контроле.

УСКОРО И СОЦИЈАЛНА КАРТА

ИЗРАЂЕН је Нацрт закона о социјалној карти, спроведен је консултативни процес, спроведена је јавна расправа, а затим је достављен Влади на разматрање и утврђивање предлога.

Општи циљ успостављања социјалне карте је постојање јединствене и централизоване евиденције која садржи тачне и ажурне податке о социјално-економском статусу појединца и са њим повезаних особа у електронском облику.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

У ПОТРАЗИ сте за станом у центру града који је довољно изолован од градске вреве, окружен зеленилом и реком, а с друге стране вам је подједнако важно да кварт има одличне саобраћајне везе са свим деловима Београда?

18. 04. 2024. у 10:00

Коментари (6)

ШОКАНТНЕ ПРОМЕНЕ: Заборавите тенис какав сте знали, биће дибидус другачији! Ево како ће се убудуће одвијати