ПРИВАТНИ ТЕСТОВИ ЧЕТИРИ ПУТА СКУПЉИ: Дозволу за антигенске анализе на SARS-KOV-2 добило 27 приватних лабораторија

Б. РАДИВОЈЕВИЋ

04. 08. 2020. у 09:00

ПРИВАТНЕ лабораторије од понедељка могу да раде серолошке тестове на вирус SARS-KOV-2, али је у појединим клиникама ова анализа и до четири пута скупља него у државним лабораторијама.

ПРИВАТНИ ТЕСТОВИ ЧЕТИРИ ПУТА СКУПЉИ: Дозволу за антигенске анализе на SARS-KOV-2 добило 27 приватних лабораторија

Новости

Како "Новости" сазнају у Министарству здравља, дозволу за серолошка испитивања на ковид добило је 27 приватних лабораторија у Србији.

Када је државним лабораторијама, заправо у свим ковид-амбулантама и заводима за јавно здравље, од 1. јула омогућена ова врста тестирања на лични захтев, прописана је и јединствена цена од 1.200 динара. Серолошко тестирање било је скупље једино у Институту за примену нуклеарне енергије (ИНЕП), који анализу на антитела SARS-KOV-2 наплаћује 3.000 динара, и то оправдава чињеницом да примењује нешто другачије тестове него остале државне лабораторије. Приватници, међутим, самостално одређују цену серолошког теста, па је "разрезао" ко је колико хтео, а разлика је тек у неколико стотина динара.

Како смо се у понедељак уверили на терену у једној од највећих београдских приватних медицинских установа, серолошки тест кошта 3.900 динара. То што је цена више него троструко већа него у државним лабораторијама објашњавају тиме да раде "антигенско тестирање".

У другој, такође великој београдској приватној клиници, серолошки тест још је скупљи - 4.500 динара. Они раде тест на оба антигена и на Игг, која показују да ли је особа била у контакту са вирусом и има имунитет, и Игм антитела, чије присуство у крви указује на активну инфекцију.

Илустрација

За разлику од PCR тестова који се једино сматрају валидним у детекцији вируса SARS-KOV-2 и индиковани су код особа са клиничком сликом болести, серолошко тестирање је више у домену - радозналости. Наравно, осим када се ради за потребе студија током којих се прикупљају сазнања о још недовољно познатом вирусу корона.

Јер, ако се серолошким тестом траже Игм антитела као доказ акутне инфекције, чак и када се нађу, мора накнадно да се ради и PCR тест. А, ако се траже Игг тела, као доказ да је ковид 19 прележан и да је та особа стекла имунитет на ову заразу, опет се не добија "јасна" слика - научници још нису објаснили ни зашто неки пацијенти после прележаног ковида немају антитела, нити колико су и до када заштићени они који их имају у крви.

Провера међународних услова за PCR

За PCR тесирање аплицирало је много мање лабораторија него за серолошке тестове, тек седам или осам, а оне које добију дозволу, тестове би могле да почну да раде од 15. августа.

- Још се проверава да ли приватне лабораторије које су се пријавиле за PCR испуњавају критеријуме које је прописала Светска здравствена организација - кажу у Министарству здравља.

На првих 1.000 тестираних у Србији у оквиру пилот-пројекта пред националну студију, показало се да имунитет има 6,4 одсто популације, што одговара броју од око 448.000 људи. "Скор" није много бољи чак ни у Шведској која је од почетка примењивала стратегију стицања имунитета крда, а још је далеко од прокужености од 60 одсто популације, што би била доња и најтања колективна брана од вируса.

Да није много паметно да се ослањамо на колективни имунитет, упозорили су и чланови Кризног штаба, професор др Мијомир Пелемиш, инфектолог, и др Срђан Јанковић, имунолог.

- Колективни имунитет је пожељан, али у овој ситуацији очигледно није решење - каже проф. Пелемиш. - Ослањање на њега је ризично, јер није могуће оценити како ће се вирус манифестовати код сваког појединца, као што се не може ни утврдити колико дуго се задржава у организму након оздрављења.

Иако каже да је логично било очекивати да ће се градити колективни имунитет, др Срђан Јанковић наводи да не знамо у којој мери се на то можемо ослонити.

- А чим то не можемо да кажемо, то значи да се на то не можемо ослонити - изричит је др Јанковић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВЛАДИЦА ИЗ ОРМАРА ИЗВУКАО ЗМИЈУ ДУГУ ЦЕО МЕТАР: Невероватан случај у Врању - Чују се женски врисци, камера све снимила (ВИДЕО)

ВЛАДИЦА ИЗ ОРМАРА ИЗВУКАО ЗМИЈУ ДУГУ ЦЕО МЕТАР: Невероватан случај у Врању - Чују се женски врисци, камера све снимила (ВИДЕО)

ИАКО је јуче многе крајеве наше земље изненадио снег, а температуре су се спустиле за читавих петнаест степени, за најпознатијег хватача змија из Владичиног Хана Владицу Станковића и јуче је било посла.

18. 04. 2024. у 09:40

ЧУВАМО ДЕДОВИНУ И ГРОБОВЕ СИНОВА Упркос трагедијама, породица Михајла Томашевића, из Сувог Грла код Србице, опстаје на свом огњишту (ФОТО)

ЧУВАМО ДЕДОВИНУ И ГРОБОВЕ СИНОВА Упркос трагедијама, породица Михајла Томашевића, из Сувог Грла код Србице, опстаје на свом огњишту (ФОТО)

ОВО су гробови мојих синова. Стојадина, рођеног 1979, који је погинуо на Кошарама и Стевана, две године млађег, који је 2002, возећи трактор нагазио на противтенковску мину коју су на путу у селу поставили Албанци. Овде на гробљу ми је друга кућа, а она у којој живим са супругом Миладинком Мицом и сином Дарком је неколико километара одавде. И, док сам жив са Косова и Метохије селити се нећу, чуваћу свој дом и гробове синова.

18. 04. 2024. у 10:45

МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ? Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

"МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ?" Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

ЈЕДНА опаска легендарног музичара Момчила Бајагића Бајаге током промоције реиздања прве плоче Бајаге и Инструктора "Позитивна географија", забележена камером РТС-а, постала је вирална на друштвеним мрежама.

18. 04. 2024. у 10:17

Коментари (4)

РЕД СУНЦА, ПА РЕД КИШЕ: Ево какво нас време очекује данас