ТЕШКО ДО КАЗНЕ ЗА БАТИНЕ: Инспектори који су били мета, тешко доказују нападе, а санкције благе

С. Булатовић

23. 07. 2020. у 12:03

САОБРАЋАЈНОГ инспектора у Ваљеву, пре неколико година, странка коју је контролисао је - претукла.

ТЕШКО ДО КАЗНЕ ЗА БАТИНЕ: Инспектори који су били мета, тешко доказују нападе, а санкције благе

Фото: Т. Борковић

Толико да се више на посао није враћао, већ је отишао у инвалидску пензију. Слична је судбина и његовог колеге, тржишног инспектора у Врању. У пракси инспектори нападе тешко доказују, па нападачи не зараде увек заслужене казне. Због тога су Мрежа инспектора Србије, НАЛЕД и Министарство државне управе упутили иницијативу Министарству правде да се повећа кривично-правна заштита инспектора, коју би пратила доследна тужилачка и судска пракса.

Оштре санкције, верују у Мрежи инспектора, спречиле би да се поново неко нађе у кожи грађевинске инспекторке у Београду. Када је контролисала радове у једном објекту, предузимач је наредио свим радницима да изађу. Њу су оставили затворену у кући са угашеним светлима. Као и да нико не доживи оно кроз шта је прошао саобраћајни инспектор у Пријепољу. Њему су запалили аутомобил и на кућу бацили Молотовљев коктел. Комунални инспектори се често нађу у обручу паса и по неколико сати тако чекају помоћ полиције.

У последњих пет година, према подацима Републичког завода за статистику, број кривичних пријава за нападе на службена лица кретао се између 300 и 400 годишње. У 60 одсто поступака је изречена условна осуда. Најмање четвртина пријава је одбачена, док је трећини досуђивана затворска казна и то најчешће од три до шест или од шест до 12 месеци.

Захваљујући изменама Кривичног закона, с краја прошле године, казнена политика је пооштрена и то у просеку четири пута. У Мрежи инспектора Србије кажу да сада треба радити на томе да инспектори успеју да докажу нападе, али и да се такви предмети одмах процесуирају, како не би застарели.

- Људи који нападају инспекторе најчешће немају проблем са новцем, па ни да ангажују најбоље адвокате - објашњава Драгомир Пауновић, председник Мреже инспектора Србије. - Сада су нам потребна тумачења судија о методи доказивања, али и како третирати такве поступке да не застаревају. Републички јавни тужилац би требало да изда обавезујуће упутство како да се третирају случајеви напада на инспектора, како би и казнена политика била уједначена. Напади се дешавају један на један и зато их је тешко доказати.

РАЗМАТРАЈУ

У МИНИСТАРСТВУ правде потврђују да су добили иницијативу за повећање кривично-правне заштите инспектора.

- Радна група Министарства правде за измену Кривичног законика је у сталном заседању и разматра све пристигле иницијативе - кажу у овом министарству. - Почетком децембра 2019. године ступиле су на снагу измене Кривичног законика,којима су, поред осталог, пооштрене казне за напад на службено лице. За напад на службено лице или претњу, уместо затворске казне од три месеца до три године, сада прети казна од једне до пет година.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ОКО МЕНЕ ШПРИЦЕВИ, СЕКТЕ Бане објаснио зашто је морао да пусти децу да оду код мајке

"ОКО МЕНЕ ШПРИЦЕВИ, СЕКТЕ" Бане објаснио зашто је морао да пусти децу да оду код мајке

ИСТАКНУТИ глумац Бане Видаковић, који је пре три године осуђен због недозвољеног држања хероина за личну употребу, говорио је о породици и деци коју је, каже, управо због наркотика склонио из Србије.

29. 03. 2024. у 08:36

Коментари (1)

БОРИША СИМАНИЋ ШОКИРАО СВЕ! Ево шта је изјавио репрезентативац који је изгубио бубрег играјући за Србију (ВИДЕО)