ПОД МАСКАМА НЕ МОЖЕМО ДА ЧИТАМО СА УСАНА: Сведочење глувих и наглувих Крушевљана - пред овим изазовима су се нашли

С. БАБОВИЋ

18. 07. 2020. у 07:35 >> 01:27

НИШТА није теже од тога што не знамо довољно о овој страшној болести, када нас не разумеју, када ми вас не разумемо.

ПОД МАСКАМА НЕ МОЖЕМО ДА ЧИТАМО СА УСАНА: Сведочење глувих и наглувих Крушевљана - пред овим изазовима су се нашли

Фото: С. Бабовић

Споразумевање нас који не чујемо ништа или имамо оштећења слуха са онима који чују није нимало лако. Пре епидемије, до заједничког језика многи од нас долазили су читајући са усана, али сада са заштитном маском - то је немогуће.

Фото: С. Бабовић

Овако, за "Новости", сведоче глуви и глувонеми из Крушевца. За пет месеци епидемије ковида 19, која је само у Расинском округу узела 39 живота, пред овим људима се нашло много великих изазова.

- У почетку епидемије било је много тешко. Недостајале су нам информације о вирусу, нисмо знали како да се понашамо и штитимо у ванредном стању и та збуњеност и страх обележили су наш живот у марту - прича, за "Новости", Љиљана Радовановић, која од рођења не чује на десно уво, док на левом има оштећење од 50 одсто.

РАДЕ И БОРЕ СЕ

КРУШЕВАЧКО Удружење глувих и наглувих особа једно је од малобројних у Србији која у време епидемије реализују пројекат јавних радова под окриљем Националне службе за запошљавање и града. Од 1. јуна, деветоро чланова израђује декоративне предмете од јуте. Током четири месеца, чланови добијају 22.000 динара накнаде, а надају се да ће ускоро моћи и да те сувенире продају и тако улажу у своје удружење.

- Потом је јавни сервис увео обавезан пренос свих информативних програма и важних саопштавања информација са тумачем на знаковном језику. Тада нам је постало много лакше.

Оно што је почело да представља озбиљан проблем нису биле институције здравства, полиције, локалне самоуправе, где чланове прате преводиоци са знаковног језика из Основне организације глувих и наглувих. Ноћна мора су им постали вожња аутобусом, куповина у продавници и на пијаци, свака комуникација на улици...

- Већина нас чита с усана, што не успевамо када сви носе заштитне маске, а оне се мање-више већ месецима свуда носе - сведочи Љиљана, која је и први преводилац са знаковног језика у Крушевцу са оштећењем слуха.

Фото: С. Бабовић

- И они који чују их носе маску, па не можемо да разумемо, а носимо је и ми. Понекад и израз лица може саговорнику да помогне да нас схвати. Знамо да тако мора, али нама је то велики проблем.

ДЕЖУРНИ 24 ЧАСА

УПРАВА и преводиоци Удружења непрекидно дежурају. Посла има стално, а било га је 24 часа док су старији од 65 година били у карантину.

- Нашим старијим члановима била је потребна помоћ око набавке лекова, намирница... - објашњава Ивана Ђорђевић Филиповић, секретар Удружења. - Имамо старије чланове са хроничним болестима и сви се трудимо да буду заштићени.

Љиљана објашњава и да многи покушавају да се споразумевају тако што на папиру напишу нешто што им треба. И ту опет долази до проблема код тумачења. Матерњи језик ових људи није српски, већ српски знаковни и многе речи су им непознаница. Проблем, из разумљивих разлога, имају и са граматиком.

Највећа жеља им је да се не разболе. Пријем у болницу и лечење довели би и преводиоце у опасност, а без њих, медицински радници не би могли да разумеју пацијенте. Крушевљанка Божица Ковачевић, сасвим глува од рођења, сведочи да су зато схватили да морају да буду дисциплиновани без изузетка: на сваком месту, са заштитном маском, рукавицама и на раздаљини од бар метар од сваког другог.

Фото: С. Бабовић

НЕДОСТАЈЕ РАЗУМЕВАЊА

УДРУЖЕЊЕ глувих и наглувих, које броји 130 чланова, понудило је волонтерски своје услуге превођења локалној телевизији, како би посебно старији Крушевљани са оштећењем слуха, који не користе интернет, на време долазили до сервисних информација. Нису наишли на разумевање. Отуда преводиоци и чланови Удружења који имају мања оштећења лично информишу остало чланство о епидемији на територији града.

- Трудим се да живим нормално, код куће спремам, чистим своју зграду, бринем о породици, доста везем - објашњава, за "Новости", Божица.

- Одлазак у продавницу је проблем, тада углавном користим папириће са порукама. Не разумемо се добро, али сви се трудимо. И продавац и ја.

Због ванредне ситуације у Крушевцу која не дозвољава окупљање више од десеторо људи, већина од 130 регистрованих чланова не може свакога дана да долази у удружење. Недостатак дружења са људима исте судбине још један је ударац за ову заједницу.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВЛАДИЦА ИЗ ОРМАРА ИЗВУКАО ЗМИЈУ ДУГУ ЦЕО МЕТАР: Невероватан случај у Врању - Чују се женски врисци, камера све снимила (ВИДЕО)

ВЛАДИЦА ИЗ ОРМАРА ИЗВУКАО ЗМИЈУ ДУГУ ЦЕО МЕТАР: Невероватан случај у Врању - Чују се женски врисци, камера све снимила (ВИДЕО)

ИАКО је јуче многе крајеве наше земље изненадио снег, а температуре су се спустиле за читавих петнаест степени, за најпознатијег хватача змија из Владичиног Хана Владицу Станковића и јуче је било посла.

18. 04. 2024. у 09:40

ЧУВАМО ДЕДОВИНУ И ГРОБОВЕ СИНОВА Упркос трагедијама, породица Михајла Томашевића, из Сувог Грла код Србице, опстаје на свом огњишту (ФОТО)

ЧУВАМО ДЕДОВИНУ И ГРОБОВЕ СИНОВА Упркос трагедијама, породица Михајла Томашевића, из Сувог Грла код Србице, опстаје на свом огњишту (ФОТО)

ОВО су гробови мојих синова. Стојадина, рођеног 1979, који је погинуо на Кошарама и Стевана, две године млађег, који је 2002, возећи трактор нагазио на противтенковску мину коју су на путу у селу поставили Албанци. Овде на гробљу ми је друга кућа, а она у којој живим са супругом Миладинком Мицом и сином Дарком је неколико километара одавде. И, док сам жив са Косова и Метохије селити се нећу, чуваћу свој дом и гробове синова.

18. 04. 2024. у 10:45

МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ? Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

"МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ?" Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

ЈЕДНА опаска легендарног музичара Момчила Бајагића Бајаге током промоције реиздања прве плоче Бајаге и Инструктора "Позитивна географија", забележена камером РТС-а, постала је вирална на друштвеним мрежама.

18. 04. 2024. у 10:17

Коментари (0)

ДРАГУЉ СА ОБАЛЕ ДРИНЕ: Мали Зворник нуди посетиоцима свестрану туристичку понуду