МЕШТАНИ РАКИТЕ ОГОРЧЕНИ: После издавања употребне дозволе за мини-хидроцентралу најављују радикалне акције

В. ЋИРИЋ

15. 07. 2020. у 13:00 >> 13:00

ЕКОЛОШКА организација "Одбранимо реке Старе планине", на чијем је челу Александар Јовановић Ћута, после сазнања да је мини-хидроелектрана "Звонце" у селу Ракита добила употребну дозволу од Општине Бабушница, објавила је да ће организовати вађење цевовода од Раките до Звонца, где ће се у ствари производити струја.

МЕШТАНИ РАКИТЕ ОГОРЧЕНИ: После издавања употребне дозволе за мини-хидроцентралу најављују радикалне акције

пресушило Водозахват тренутно без воде

Како "Новости" сазнају од више чланова и еколога ове, али и других организација, као и самих мештана Раките, у акцију вађења цеви кренуће за десетак дана.


Вест да су надлежне службе општине Бабушница издале употребну дозволу за мини-хидроелектрану, која је мимо воље грађана подигнута на Ракитској реци у истоименом селу, примљена је са огорчењем и неверицом у овом месту крај Звоначке бање, који је, иначе део кањона Јерме и има статус специјалног резервата природе.


Мишљење мештана, углавном старијих и пензионера, јесте да ће пуштањем у рад тог објекта дефинитивно бити запечаћена судбина полуопустелог краја подно Влашких планина и Трна, и да ће бити нанета неповратна штета флори и фауни кањона који се пружа ка Звоначкој бањи. Тврде да ће корист имати само појединци.


- Није ми јасно како су могли да издају употребну дозволу, када је комплетан предмет још на Управном суду - каже Десимир Стојанов, председник МЗ у овом некада рударском месту. - Испада да су локалне власти јаче од ове правосудне институције. Осим тога, оглушиле су се о решење Министарства за заштиту животне средине, које им је наложило да отклоне све последице незаконитог рада. Комплетан систем цеви, пречника 700 милиметара у дужини од три километра, постављен је такорећи на самом дну реке, што је супротно свим прописима.

Данило Стојанов, Десимир Стојанов и Ђорђе Јованов

 


Наш саговорник тврди и да за постављање цевовода у који ће, како каже, да "спакују" ово мало воде, инвеститори нису откупили ниједну парцелу, ниједан вар на цевима није атестиран, као и да се градило на дивље.


- Цеви су положене упркос противљењу Завода за заштиту природе Србије - прича Данило Стојанов, такође из руководства Месне заједнице. - Инвеститор се оглушио о решење Министарства да комплетан терен врати у првобитно стање. Више пута смо тражили пријем код локалне власти у Бабушници, али нико није хтео ни да нас чује.

ПОКОПАНЕ НАДЕ У БОЉИТАК

СЕЛО Ракита је доспела у жижу јавности због одбране своје речице. Средином прошлог века овде је радио рудник каменог угља, али је опрема пребачена у словеначке копове, а он је затворен. Мештани верују да је то била чиста политика. Од тада је читав крај почео да одумире. Наде су се, после затварања рудника, полагале у развој туризма. Но, ни то се није посрећило јер је приватни закупац из Пирота, како тврде мештани, уништио хотел "Мир" у оближњој Звоначкој бањи. То је био други ударац, а мини-централа ће, како кажу, покопати све наде у оживљавање овог краја и опстанак људи у њему.


Мештани су огорчени исходом за који, и поред свега, верују да је само привремен и да неће опстати. Један од њих је и Ђорђе Јованов, некада машинац у руднику Ресавица, сада пензионер који по цело лето борави на очевини.


- Овде честито нема воде ни за стоку, а камоли за производњу струје - тврди Јованов. - Биће нанета немерљива штета, ради нечијих личних интереса, ако ово мало воде оде у цеви. Млади су последњих година почели да долазе на имања својих предака, али од кад је кренула ова ујдурма са изградњом мини-централе, све их је мање.


Изградња оваквог штетног објекта је од самог почетка била највећи проблем за становнике Раките, села са око 150 активних домаћинстава. Током минулих година одржане су десетине протеста, сукоба са приватним обезбеђењем инвеститора, било је, како кажу, и много крвавих глава и тужби са обе стране. Протестовало се у самој Ракити, Пироту, Београду.....


У бабушничкој локалној самоуправи нисмо успели да нађемо адекватну особу да појасни како је могуће да локална власт није уважила решење Министарства заштите животне средине и зашто није чекала расплет спора мештана са инвеститором пред Управним судом.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (8)

КОЈА ЈЕ ЦЕНА СЛОМЉЕНОГ ДЕЧЈЕГ СРЦА? Како су Хрвати, Бугари и Словенци расплакали малишане из Србије