ИСТОРИЈСКИ ДОДАТАК - ПИСЦИ ПРЕД СУДОМ ПАРТИЈЕ: Паралелна страна историје - спорови између књижевника и партије у Србији 1945 – 1990.

И. М.

16. 11. 2021. у 17:14

У ИСТОРИЈСКОМ архиву Београда чува се око 1.200 куцаних страница, формата А4, записника и стенографских бележака, са затворених састанака партијске организације и актива београдских писаца комуниста од 1954. до 1974. године, преузетих из Фонда Градског комитета Савеза комуниста Београда.

ИСТОРИЈСКИ ДОДАТАК - ПИСЦИ ПРЕД СУДОМ ПАРТИЈЕ: Паралелна страна историје  - спорови између књижевника и партије  у Србији  1945 – 1990.

Архива

Материјали су тек пре петнаесгак година архивски обрађени и постали доступни истраживачима. Грађа је веома занимљива јер представља део "паралелне", "споредне“, „подземне“ историје послератног књижевног живота, посебно када је реч о бурним педесетим годинама и тадашњем књижевном попришту.

Увид у ову документацију јасно показује да се писци тада нису спорили само око естетичких питања, праваца, стилова и књижевних метода, већ добрим делом и око превласти у књижевном животу.

Реч је о борби за разне повластице - за чланство у жиријима и редакцијама листова, часописа и издавачких предузећа, за добијање награда, за студијска путовања у иностранство, присуство на партијским конгресима, чланство у разним делегацијама југословенских књижевника и друге позиције.

Речју, ова грађа, као и мемоарска и друга сведочења, представљају прилог за изучавање духовне биографије појединих писаца, њихових нарави, темперамената, естетских и политичких убеђења, и омогућује да се из новог угла осветли књижевни живот, као и духовне и културне прилике у једном времену.

КОРИСТЕЋИ ову грађу Ратко Пековић, човек широких знања, слободарског, критичког духа, за собом је оставио дело незаобилазно у српској култури, што се најбоље препознаје из књиге „Паралелна страна историја - Спорови о језику, нацији, литератури (1945-1990)“ чије фрагменте доносимо у Историјском додатку.

У жижи интересовања овог истраживача посебно место заузима рађање покушаја партијских форума да директно утичу на токове стваралаштва у српској литератури.

Из једног документа који носи датум 3. април 1954. године, могуће је прилично прецизно реконструисати снагу партијске организације у Удружењу књижевника Србије оног времена. Удружење је тада имало 105 чланова, а њих 54 били су чланови КПЈ, што ће рећи да су били "тесна већина“.

Почетком априла те године, од познатих писаца чланови Партије нису били: Иво Андрић (примљен је у СКЈ 13. децембра 1954), Десанка Максимовић, Станислав Винавер, Милош Ђурић, Хуго Клајн, Божидар Ковачевић, Вељко Петровић, Исидора Секулић, Миодраг Павловић...

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВУЧИЋ НА СВЕЧАНОСТИ ПОВОДОМ ДАНА КОБРИ: Образ нема цену, Србија није на продају, отаџбину волимо више од свега (ФОТО/ВИДЕО)

ВУЧИЋ НА СВЕЧАНОСТИ ПОВОДОМ ДАНА "КОБРИ": Образ нема цену, Србија није на продају, отаџбину волимо више од свега (ФОТО/ВИДЕО)

ПРЕДСЕДНИК Републике и врховни командант Војске Србије Александар Вучић присуствује војној свечаности поводом Дана Одреда војне полиције специјалне намене „Кобре“.

14. 04. 2024. у 10:35 >> 10:36

Коментари (0)

ХИТНА РАФИНА КОНФЕРЕНЦИЈА ЗА ШТАМПУ: Рафаел Надал саопштио велику вест