ИСТОРИЈСКИ ДОДАТАК - ТЕМЕЉ ЗА ОСНИВАЊЕ СТРАНАКА: Петогодишња активност београдског Одборa за слободу мисли и изражавања

И. М.

09. 11. 2021. у 17:14

БУРНА деценија од 1980. до 1990. године, осмотрена са солидне временске дистанце, остаје до данас као нека врста посебно узорног и изазовног временског периода, у коме је след врло драматичних збивања на свим пољима друштвене и државне организације, као и у сфери политике и у свету идеја, учинио да та деценија буде готово неисцрпан извор за истраживања у оквиру разних грана, не само социјалних наука.

ИСТОРИЈСКИ ДОДАТАК - ТЕМЕЉ ЗА ОСНИВАЊЕ СТРАНАКА: Петогодишња активност београдског Одборa за слободу мисли и изражавања

Новости

Показују то и пробрани примери о деловању београдског Одбора за одбрану слободе мисли и изражавања који је своје постојање обелоданио 10. новембра 1984. године, а чијем раду посвећујемо и овај Историјски додатак.

Одбор је основан у време када је критичка јавност већ увелико дигла свој глас против управљачке класе, неспособне да сагледа дубину друштвене кризе и да понуди разумна решења која ће разбити окоштале стеге догматизма и неостаљинизма, решења која ће ослободити социјалне енергије свих генерација, поготово младог нараштаја.

ВЕЛИКИ допринос овом процесу критичког самоосвешћења дао је Владимир Дедијер, који је покренуо праву лавину када је 1981. године објавио књигу ,,Нови прилози за биографију Јосипа Броза Тита“ којом је, по речима писца Миодрага Булатовића, ,,извео историју на стадионе“.

Узавреле трибине, промоције спорних књига на које се мршти власт, све већи број новинара који се ослобађају наметнутих стега, критика власти која долази са све више страна и њени репресивни одговори – случајеви о којима смо писали у ранијим Историјским додацима – довели су и до тога да 1982. године у Удружењу књижевника Србије буде основан Одбор за заштиту уметничких слобода. У лепези идеја, укључујући и оне на политичком и идејном попришту, све више се кристалисала и идеја о укидању једнопартијског монопола и успостављању вишепартијског система.

На једној страни су рушене бреше, освајан је простор за слободу говора, множили су се захтеви за јавно и неспутано изношење мишљења и уверења, а на другој страни су расли репресивни апетити политичке класе, раздиране многим унутрашњим, поготово републичко-покрајинским размирицама и конфликтима.

ВЛАСТ је, разумљиво, располагала моћним инструментима присиле, а један од омиљених њених ослонаца био је чл. 133 Кривичног закона који инкриминише ,,вербални деликт“, најчешће као ,,непријатељску делатност“ и ,,угрожавање поретка“.

Шта је то значило и како је правосуђе било упрегнуто у борбу власти против ,,побуњеника“, види се и из прилога који следе. Треба, међутим, имати у виду, да се у тим прилозима износе чињенице о неким од најупечатљивијих случајева оног времена, којима се бавио Одбор за одбрану слободе мисли и изражавања, као и друге, сличне организације. Остају запретене на стотине примера оних појединаца који су страдали због ,,вербалног деликта“, али се о њиховим судбинама није знало готово ништа ни онда, као што се не зна ни данас, када се чини да нема никаквих ограничења слободе говора и изјашњавања.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

У ПОТРАЗИ сте за станом у центру града који је довољно изолован од градске вреве, окружен зеленилом и реком, а с друге стране вам је подједнако важно да кварт има одличне саобраћајне везе са свим деловима Београда?

18. 04. 2024. у 10:00

Коментари (0)

УКРАЈИНА ПОВЛАЧИ РАДИКАЛНИ ПОТЕЗ: Ово многи нису очекивали, чак су и Руси збуњени пред Олимпијске игре Париз 2024