ПРЕМИНУО БРАНКО МАМУЛА: Одлазак југословенског адмирала

Novosti online

20. 10. 2021. у 09:36

ЈЕДАН од најзначајнијих војно-политичких руководилаца бивше Социјалистичке Федеративне Републике Југославије, адмирал флоте Југословенске ратне морнарице у пензији Бранко Мамула преминуо је синоћ у 101. години живота.

ПРЕМИНУО БРАНКО МАМУЛА: Одлазак југословенског адмирала

Фото: Новости архива

Бранко Мамула је преминуо од последица коронавируса, у свом стану у Тивту, где је живео последњих двадесетак година са својом супругом Мирјаном Јакелић Мамула.

Бранко Мамула био је једна од најмаркантнијих личности које су учествовале у формирању и развоју некадашње „Титове Југославије“, од Другог светског рата до крвавог распада СФРЈ у грађанским ратовима почетком деведесетих, пишу „Вијести“.

Мамула је рођен 30. маја 1921. у селу Славско Поље у општини Вргинмост на Кордуну у Хрватској. Породица Мамула је српског порекла, а на тим просторима Хрватске живи дуже од 500 година. Бранко Мамула је основну школу завршио у родном селу, четири разреда Реалне гимназије у Глини, а Државну трговачку академију у Карловцу.

Учесник је Народноослободилачког рата и носилац Партизанске споменице 1941. Прошао је многе битке од почетка устанка у Хрватској 1941. до коначног ослобођења Југославије у мају 1945.

Након рата обављао је високе дужности у Флоти Југословенске ратне морнарице, односно Војнопоморском школском центру, као и Петој поморској зони ЈРМ која је контролисала Северни Јадран. Обављао је потом дужности у Главној политичкој управи Министарства народне одбране, али је одбио захтев да преузме дужност начелника Управе државне безбједности за област Хрватског приморја и Истре те се вратио на високе војне дужности у Команди ЈРМ.

Августа 1958. завршио је Вишу војнопоморску академију као први у рангу, а у јесен исте године послат је на даље једногодишње командно штабно школовање у Велику Британију. Касније је завршио курс оператике у Ратној школи ЈНА у Београду и курс виших поморских официра при Морнаричком школском центру у Сплиту.

Три године је почетком шездесетих службовао у Судану на дужности војног саветника (у суштини незваничног начелника Генералштаба) у војсци тек ослобођене те републике у источној Африци. Након повратка у Југославију обављао је бројне високе командне и штабне дужности у јединицама ЈРМ и ЈНА, те савезном Секретаријату за народну одбрану. Јуна 1979. постављен је на дужност начелника Генералштаба ЈНА на којој остаје до маја 1982. када је именован за савезног секретара (министра) за народну одбрану, коју је обављао до пензионисања у највишем морнаричком чину – адмирал флоте, 1988. године.

Написао је укупно осам књига, међу којима и више стручних књига из области вођења рата на мору: „Морнарице на великим и малим морима“, „Савремени свијет и наша одбрана“, „Одбрана малих земаља“, као и књиге мемоарско-политичко-аналитичке садржине „Случај Југославија“ и „Рат у новом стољећу“ и “Адмирал са Кордуна”. Објављивао је научне радове у бројним домаћим и страним публикацијама, а амерички стручни морнарички часопис „US Navy Proceedings“ доделио му је годишњу награду за 1973. годину.

Бранко Мамула носилац је 11 југословенских високих одликовања, те још десет других високих ордена којима су га одликовале Пољска, Судан, Италија, Француска, Индонезија, Непал, Тунис, Грчка, Аустрија и Јордан. Добитник је и више спомен-медаља у СФРЈ, СССР, Руској Федерацији и Црној Гори.

Адмирал флоте Бранко Мамула биће сахрањен данас на градском гробљу Брдишта у Тивту.

ЗАПРАТИТЕ НПОРТАЛ НА ФЕЈСБУКУ

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ОКО МЕНЕ ШПРИЦЕВИ, СЕКТЕ Бане објаснио зашто је морао да пусти децу да оду код мајке

"ОКО МЕНЕ ШПРИЦЕВИ, СЕКТЕ" Бане објаснио зашто је морао да пусти децу да оду код мајке

ИСТАКНУТИ глумац Бане Видаковић, који је пре три године осуђен због недозвољеног држања хероина за личну употребу, говорио је о породици и деци коју је, каже, управо због наркотика склонио из Србије.

29. 03. 2024. у 08:36

Коментари (5)

КОЈА ЈЕ ЦЕНА СЛОМЉЕНОГ ДЕЧЈЕГ СРЦА? Како су Хрвати, Бугари и Словенци расплакали малишане из Србије