БРНАБИЋ: У плану железнички пројекти од шест милијарди евра

Танјуг

13. 09. 2021. у 10:05

ПРЕДСЕДНИЦА Владе Републике Србије Ана Брнабић изјавила је на отварању Западнобалканског железничког самита 2021, у станици Прокоп, да су у Србији планирани железнички пројекти вредни више од шест милијарди евра, као и да је циљ да Србија комплетно модернизује железнички саобраћај и пругама се повеже са свим земљама у региону и са ЕУ.

БРНАБИЋ: У плану железнички пројекти од шест милијарди евра

Фото: Танјуг

Брнабић је истакла да је Србија од 2014. године, када смо почели озбиљно да улажемо у железницу, у реконструкцију и модернизацију пруга и набавку возова уложила више од 600 милиона евра.

Брнабић је пожелела добродошлицу партнерима из ЕК, Транспортне заједнице, као и представницима ЕИБ и ЕБРД и другима из ЕУ, који нам помажу, како је рекла, на том изазовном и амбициозном путу - да потпуно реконструишемо и унапредимо наше железнице.

- Да српске железнице поставимо као примарни вид транспорта, како путничког, тако и теретног - нагласила је Брнабић.

Подсетила је да је 2021. година железнице у ЕУ, као и да је година железнице и у Србији, али и година Зелене агенде.

- Ова два циља иду руку под руку, железнички саобраћај је поред водног саобраћаја најзеленији вид транспорта - нагласила је Брнабић.

Захвалила је Европској унији што помаже Србији и што је наша земља путем Транспортне заједнице постала део трансевропске железничке мреже и ЕУ и пре формалног чланства у ЕУ.

Када је реч о железничким пројектима у вредности од шест милијарди евра, Брнабићева каже да се тренутно ради на потребној документацији и студијама, уз подршку ЕУ и европских финансијских институција.

Истакла је да је свакако најважнији железнички пројекат брза пруга од Београда до Новог Сада, у коју улажемо више од две милијарде евра.

Брнабић је рекла да ће и у железнички Коридор 10 бити уложено око две милијарде евра, уз подршку ЕУ , ЕИБ и ЕБРД и других европских партнера и то без дела од Ниша до границе са Северном Македонијом.

- Тако да само у ова два велика пројекта планирамо нешто више од четири милијарде евра - додала је Брнабић.

Како је рекла, Србија је до 2014. године била гладна путне и железничке инфраструктуре.

Одговарајући на питања новинара, рекла је да су за нас једнако важна и путна и железничка инфаструктура, као и да је у претходном периоду приоритет било да се повежу велики градови ауто-путевима.

Брнабиће каже да сада могу више да се раде и железнички пројекти и да ћемо следеће године имати брзу пругу од Београда до Новог Сада.

- Крећемо у изградњу, уз велику подршку и бесповратна средства ЕУ, кроз Инвестициони фонд ЗБ, од чак мислим 700 милиона евра у железнички Коридор 10 од Београда до Ниша. Ниш постаје велико железничко чвориште. Промениће све то начин на који живимо и биће могуће као у напреднијим земљама ЕУ да живите у једном граду, а да радите у другом граду -  рекла је Брнабић.

Доласком воза "Connecting Europe Exprestrain" у железничку станицу Прокоп у Београду, званично је отворен Железнички самит у Београду "Западнобалкански железнички самит 2021" на којем ће говорити државни, регионални и европски званичници, као и стручњаци из области железничког саобраћаја.

Тражи се партнер који ће Зрењанину испоручивати чисту воду

Брнабић је изјавила да се тражи партнер који ће бити у могућности да Зрењанинцима испоручује чисту воду, као и да ће ове или следеће седмице бити урађена техничка анализа која ће показати шта је све потребно инвестирати у већ изграђену фабрику, да ли од стране неког другог приватног партнера или града Зрењанина, уз подршку државе.

На питање новинара на који начин ће влада помоћи да Зрењанинци добију пијаћу воду пошто је раскинут уговор са фабриком воде у том граду, Брнабић је рекла да је Ерсте банка, која је кредитирала тај посао, раскинула уговор са компанијом која је снабдевала чистом водом Зрењанинце, јер нису успели да испоруче воду у складу са уговором и анексом уговора који је урађен да би се дало нешто више времена за испоруку чисте воде.

- Сада се тражи следећи партнер који ће бити у могућности да Зрењанинцима испоручи чисту воду и ради се техничка анализа шта је потребно инвестирати у ту изграђену фабрику, да ли од стране неког другог приватног партнера или града Зрењанина уз подршку државе јер они та средства немају, да се та изграђена фабрика подигне и додатно инвестира да би се испоручила вода Зрењинцима.

Како је рекла, та техничка анализа се спроводи ове или следеће недеље и онда ће се знати шта су даљи кораци.

- Пратимо сваки дан шта се дешава тамо и не одустајемо од тога да Зрењанинцима испоручујемо добру и чисту пијаћу воду и да идемо на ону забрану употребе воде. Радимо на томе и у Кикинди и још неким градовима у Војводини и важно је што ћемо решити вишедеценијски тај проблем - навела је Брнабић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

КОЈА ЈЕ ЦЕНА СЛОМЉЕНОГ ДЕЧЈЕГ СРЦА? Како су Хрвати, Бугари и Словенци расплакали малишане из Србије