САЈМУ КЊИГА ЗАСАД ПРЕТИ САМО – КОВИД: И даље неизвесна судбина одржавања наше највеће културне манифестације

Д. Богутовић

13. 09. 2021. у 13:21

ОРГАНИЗАТОРИ су потпуно спремни, велика већина издавачких кућа као запете пушке припремају штампање предвиђених књига, читаоци су све нестрпљивији, али ће о Сајму књига, као и прошле године, коначну реч дати - ковид.

САЈМУ КЊИГА ЗАСАД ПРЕТИ САМО – КОВИД: И даље неизвесна судбина одржавања наше највеће културне манифестације

Фото А. Станковић

На недавној седници Одбора Сајма, коме су први пут, као новоизабрани чланови присуствовали представници четири удружења издавача, закључено је да се сви планови праве као да ће манифестације бити у уобичајеном термину, у последњој недељи октобра, али да се има у виду и погоршана епидемиолошка ситуација. За Сајам се пријавило око 300 излагача, 50 мање него у 2019. што је утицало на распоред штандова у Хали 4, у којој је изнајмљено 700 квадратних метара простора мање. Књижевни програми, уобичајени у време Сајма, преполовљени су, земље почасног госта (била је предвиђена Румунија) неће бити, а биће и знатно мањи број издавача из иностранства.

Фото Танјуг

Владислав Бајац

- Разматрани су, угрубо, сви важни елементи саме логистике у ванредним условима: епидемиолошких мера, бројева посетилаца, продаје улазница предузећа Сајам књига и одрживости тих цифара, прагова финансијских (не)исплативости издавача без обзира на учешћа Града (потврђена делимична помоћ издавачима у делу плаћања излагачког простора) - каже, за "Новости", Владислав Бајац, представник УПИС-а у Одбору Сајма. - У збиру, најважнија би била процена ризика по здравље посетилаца, али и учесника и њихових запослених. Потврђено је да се сва питања детаљније разматрају тек после 1. октобра - датума који је раније договорен између Града, Сајма и председника издавачких удружења - када се, уз праћење епидемије, чују одлуке Кризног штаба и других релевантних тела, као и самих издавачких удружења. Тада би требало и да се зна хоће ли овогодишњег Београдског сајма књига уопште бити.

Објашњавајући зашто је "Архипелаг" још у августу одлучио да се не пријави за Сајам, Гојко Божовић, главни уредник и директор ове куће, за "Новости, каже:

Фото А. Станковић

- У околностима пандемије није реално одржавање Сајма, поготову не у облику за који знамо и по досадашњем моделу по коме почива, на закупу простора који плаћају издавачи. У време пандемије тај модел није могућ: велика посета у време пандемије је епидемиолошки ризична за све, док је мала посета економски ризична за учеснике. У кризним ситуацијама треба посебно бити реалан и одговоран. То су разлози због којих сам сматрао да "Архипелаг" не треба да се пријави за Сајам књига у време пандемије. Ако је тренутно већ 6.000 заражених дневно, мислим да би масовни догађај у затвореном простору био и ризичан и неодговоран - закључује Божовић.

ОРДЕН КРАЉЕВИНЕ НОРВЕШКЕ

У РЕЗИДЕНЦИЈИ норвешког амбасадора Владиславу Бајцу, писцу и издавачу, уручен је Орден за заслуге у рангу заповедника Краљевине Норвешке, одликовање норвешког краља Харалда Петог за развој културних односа двеју земаља. Орден и Повељу су му уручили амбасадор Јорн Еуген Јелстад и супруга Трине Дитлевсен.

Бајац је као оснивач издавачке куће "Геопоетика" више од четврт века здушно радио на пионирском откривању десетина норвешких аутора (Јустејна Гордера, Ерленда Луа, Пера Петешуна, Лин Улман, Нине Лике и других), а као књижевник учествовао у развоју сарадње норвешког и српског ПЕН-а, наводи се у образложењу.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

КОЈА ЈЕ ЦЕНА СЛОМЉЕНОГ ДЕЧЈЕГ СРЦА? Како су Хрвати, Бугари и Словенци расплакали малишане из Србије