УКИДА СЕ ЗЕЛЕНО ТРЕПЋУЋЕ СВЕТЛО НА СЕМАФОРИМА? Ова пракса у свету одавно не постоји, у Србији стручњаци подељени

Novosti online

06. 09. 2021. у 11:28

САОБРАЋАЈНИ стручњаци су подељеног мишљења. Једни га подржавају, други осуђују, док је у многим земљама пракса трепћућег зеленог светла одавно укинута, потврдио је за медије професор београдског Саобраћајног факултета Никола Челар.

УКИДА СЕ ЗЕЛЕНО ТРЕПЋУЋЕ СВЕТЛО НА СЕМАФОРИМА? Ова пракса у свету одавно не постоји, у Србији стручњаци подељени

Не очекују се гужве на улицама

Он каже да "употреба трепћућег зеленог светла нема упориште ни са аспекта безбедности саобраћаја, нити са аспекта ефикасности".

- Саобраћајни факултет у Београду радио је опсежно истраживање које је обухватило анкетирање возача и податке са терена. Резултати анкете су показали да 73 одсто возача воле трепћуће зелено светло и подржавају га. У било којој сфери људске делатности ми волимо да имамо благовремене информације, па је за возача трепћуће зелено светло испоставило се корисна информација која их упозорава да ће се ускоро појавити жуто светло и забрана проласка кроз раскрсницу. Онда смо спровели теренско истраживање и на једној раскрсници поставили камере које су 24 сата снимале ту локацију док је укључено трепћуће зелено светло и када је искључено. Добили смо сличне резултате као многи истраживачи у свету, а то је да смо забележили мањи број пролазака кроз црвено светло, али већи број налетања возила када је трепћуће зелено искључено - објашњава Челар.

Истиче и да је већи проценат налетања вероватно последица различитог тумачења трепћућег зеленог светла које за некога значи да успори и да се безбедно заустави, а за другог да убрза и што пре прође раскрсницу.

- То нам је јасан сигнал да са безбедносног аспекта нема оправдања за примену трепћућег зеленог светла, јер неко чим га види почне да кочи, па добијамо већи број налетања без обзира на то што трепћуће светло траје четири секунде, а жуто три секунде, што оставља довољно времена возачу да уколико се креће нормалном брзином безопасно прође кроз раскрсницу - наглашава Челар.

Што се аспекта ефикасности саобраћаја тиче, односно бржег протока возила кроз саобраћајнице, ни ту трепћуће зелено светло није нашло утемељење за примену.

- Утврдили смо да возачи када нема трепћућег зеленог светла користе зелено светло једну секунду дуже. Уколико зелено траје 20 секунди и ако узмемо у обзир да је једном возилу потребно око две секунде да прође раскрсницу, у том интервалу значи може проћи 10 возила. То је задовољавајуће ако се на раскрсници појави 10 возила, али ако их се појави мање или више имамо проблем. Трепћуће зелено успори возаче, па не користе свих рецимо 20 секунди колико траје зелено светло - објашњава Челар уз напомену да се због тога уводе и нови савремени системи који управљају саобраћајном сигнализацијом на основу густине саобраћаја.

Ти системи, према његовим речима, више нису толико скупи и уграђују се у скоро све нове раскрснице. Они на бази броја возила која прилазе раскрсници одређују дужину трајања зеленог или црвеног светла, па се употребом трепћућег зеленог светла успорава и прелазак са једног система рада на други, односно продужава се процес скраћивања трајања одређеног светлосног сигнала.

Оправдано је укидање

- Примаран разлог укидања трепћућег зеленог светла оправдано је са свих аспеката и требало би бити укинуто увођењем поменутих нових система. Без обзира на то што возачи генерално воле то трепћуће зелено светло јер се осећају комфорније, и ја га као возач подржавам, али морамо бити реални јер оно нема упориште за употребу нити са аспекта безбедности нити са аспекта ефикасности - рекао је професор Никола Челар.

(Блиц)

БОНУС ВИДЕО:

Завршена реконструкција и пуштени у саобраћај Саве Машковића, Црнотравска и кружни ток на Бањици

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

У ПОТРАЗИ сте за станом у центру града који је довољно изолован од градске вреве, окружен зеленилом и реком, а с друге стране вам је подједнако важно да кварт има одличне саобраћајне везе са свим деловима Београда?

18. 04. 2024. у 10:00

Коментари (6)

МОБИ БАНКА ПОСТАЈЕ YETTEL BANK