НАШИ ЗУБАРИ У СВЕТСКОМ ВРХУ: Стоматолошки факултет у Београду поново одлично пласиран на престижној Шангајској листи

Бранка Борисављевић

29. 08. 2021. у 10:13

СТОМАТОЛОШКИ факултет Универзитета у Београда ће до краја године отворити најмодернији развојни имплантолошки центар са шест научно-истраживачких лабораторија и едукативним центром, јединим на Балкану, а можда и у Европи.

НАШИ ЗУБАРИ У СВЕТСКОМ ВРХУ: Стоматолошки факултет у Београду поново одлично пласиран на престижној Шангајској листи

Просторије Стоматолошког факултета / Фото М. Анђела

У протекле две године факултет је комплетно средио свих осам клиника у свом саставу, сале и амфитеатре, купљена је најсавременија опрема, тако да су студенти добили одличне услове за учење и практичну наставу.

Квалитет школовања будућих стоматолога је препознат и у светској академској заједници најбољих, па се Стоматолошки факултет на недавно објављеној Шангајској листи налази од 20. до 30. места, далеко испред матичног универзитета, који више није међу 500 најбољих у свету.

Екипа "Новости" се уверила у сјајне услове за студирање. Модерно сређене чекаонице, стоматолошке столице и машине са пратећом опремом, које се могу видети у најбољим приватним ординацијама, квалитетни материјали који се користе у раду, љубазни доктори, сестре и техничари, кафић. Стога, није ни чудо што затичемо насмејане пацијенте, што није уобичајена слика код зубара.

У разговору за "Новости" проф. др Алекса Марковић, декан Стоматолошког факултета, открива "тајну" успеха ове установе.

- Основ је што већ дужи временски период водимо рачуна о подмлађивању кадра - каже професор Марковић. - Треба од шест до 10 година да се постане наставник. Ми о томе строго водимо рачуна, па смо у последње три године изабрали 20 младих наставника, што је за понос факултета. Такође, и ван онога што добијемо од државе, из сопствених средстава улажемо у наставу и усавршавање. Не кажемо да су мала средства која даје држава за науку, али она нису довољна.

Професор Марковић истиче да је Стоматолошки, можда, једини факултет који шаље младе сараднике на усавршавање. Стипендија је 10.000 евра годишње, а сваке године оде један до два студента, што значајно доприноси успостављању сарадње са колегама из иностранства.

Просторије Стоматолошког факултета / Фото М. Анђела

- Пре пар година смо увели и да најбољем студенту дамо шансу да остане на факултету - наводи професор Марковић. - Запослимо га на годину дана у некој од осам радних јединица, где има места. Ако је могуће, трудимо се и да испунимо њихову жељу, оно шта их највише интересује. После истека годину дана тражимо повратну инфромацију од наставника и сарадника, да ли тај најбоље дипломирани студент испуњава услове да остане да ради на факултету. Укључујемо га у наставни, научни и рад са пацијентима, да видимо где се најбоље налази. То радимо већ пет година и свих петоро најбољих су добили стално запослење.

Годинама уназад не јењава интересовање за упис на студије стоматологије. Тако је и у протеклом уписном року за 220 места конкурисало 820 кандидата, четири на једно место. За разлику од својих колега на неким иностраним факултетима, наши стоматолози имају најквалитетнију бесплатну практичну наставу, и то на пацијентима.

- Наши студенти су спремни да, по дипломирању, могу да почну да раде - наглашава наш саговорник. - Наравно, с временом стичу рутину и искуство. Ретки смо, на овим просторима, који форсирамо практичну наставу, где студенти раде. У Италији, рецимо, раде на моделу, код нас на пацијенту, уз супервизију наставника и сарадника. Имају бесплатни програм практичне наставе, а пацијент на студентским вежбама не плаћа ништа. Док траје школска година, од октобра до 15. јануара и од 15. фебруара до јуна, може да дође било који пацијент, без упута и без плаћања интервенције.

Према речима професора Марковића, прошле године факултет је прошао нови круг акредитације, а план и програм прилагођен је критеријумима у ЕУ, како би студенти лакше нострификовали диплому.

- Циљ нам је био да побољшамо квалитет наставе и олакшамо студентима, али и неке стваре које фале да убацимо и добијемо квалитетнији програм - објашњава др Марковић. - У једној години смо имали десет испита, што је једноставно немогуће испунити, па се дешавало да студенти запну, да преносе испите. По старом програму нису имали, рецимо, инфективне предмете, али могли су да их бирају. Међутим, у пракси је то значило да их пола генерације није слушало. Стоматолог је доктор и треба да има основно знање и из инфективних болести.

Др Алекса Марковић, декан Стоматолошког факултета / Фото М. Анђела

Факултет завршава развојни имплантолошки центар, за који је набављен већи део опреме.

- У центру ће се радити комплетна имплантологија, а студенти ће имати практичну наставу - наводи др Марковић. - Такође, одржаваће се курсеви, не само за стоматологе из Србије, већ из целог света. Сваке године имамо једног стипендисту из различитих земаља - Грчке, Кине, ове године долази из Јапана, који проведу годину дана на нашем факултету. Бићемо најбољи едукативни центар из области имплантологије. Требало би да почне и супспецијализација из ове области, која ће трајати годину дана.

Ове године на листи најбољих светских високошкоских установа било је више од 1.800 универзитета из 93 земље. Већ годинама на првом месту је Харвард.

ФИНАНСИРА УЏБЕНИКЕ НАСТАВНИКА

- Факултет финансира издавања уџбеника својих наставника, које комисија одобри - каже др Марковић. - Почели смо да обнављамо литературу, јер имамо старе уџбенике. Студенти морају имати савремену литературу, по прихватљивим ценама, а наставницима то треба због напредовања. Раније се дешавало, напишете уџбеник, дате га издавачкој кући и она одређује цену.

Просторије Стоматолошког факултета / Фото М. Анђела

МЕЂУНАРОДНА САРАДЊА

СТОМАТОЛОШКИ факултет има веома развијену међународну сарадњу.

- Имамо пројекте са Италијом, Француском и Немачком, Шведском... - То нам доста помаже, јер наши млади људи сарађују са другим установама, раде заједничке пројекте и из тога произилази доста публикација.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВЛАДИЦА ИЗ ОРМАРА ИЗВУКАО ЗМИЈУ ДУГУ ЦЕО МЕТАР: Невероватан случај у Врању - Чују се женски врисци, камера све снимила (ВИДЕО)

ВЛАДИЦА ИЗ ОРМАРА ИЗВУКАО ЗМИЈУ ДУГУ ЦЕО МЕТАР: Невероватан случај у Врању - Чују се женски врисци, камера све снимила (ВИДЕО)

ИАКО је јуче многе крајеве наше земље изненадио снег, а температуре су се спустиле за читавих петнаест степени, за најпознатијег хватача змија из Владичиног Хана Владицу Станковића и јуче је било посла.

18. 04. 2024. у 09:40

ЧУВАМО ДЕДОВИНУ И ГРОБОВЕ СИНОВА Упркос трагедијама, породица Михајла Томашевића, из Сувог Грла код Србице, опстаје на свом огњишту (ФОТО)

ЧУВАМО ДЕДОВИНУ И ГРОБОВЕ СИНОВА Упркос трагедијама, породица Михајла Томашевића, из Сувог Грла код Србице, опстаје на свом огњишту (ФОТО)

ОВО су гробови мојих синова. Стојадина, рођеног 1979, који је погинуо на Кошарама и Стевана, две године млађег, који је 2002, возећи трактор нагазио на противтенковску мину коју су на путу у селу поставили Албанци. Овде на гробљу ми је друга кућа, а она у којој живим са супругом Миладинком Мицом и сином Дарком је неколико километара одавде. И, док сам жив са Косова и Метохије селити се нећу, чуваћу свој дом и гробове синова.

18. 04. 2024. у 10:45

МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ? Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

"МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ?" Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

ЈЕДНА опаска легендарног музичара Момчила Бајагића Бајаге током промоције реиздања прве плоче Бајаге и Инструктора "Позитивна географија", забележена камером РТС-а, постала је вирална на друштвеним мрежама.

18. 04. 2024. у 10:17

Коментари (1)