ПОЧАСТ ЗА ДВОСТРУКУ ЖРТВУ ПОЛИТИКЕ ЗЛА: Ускоро ће једна улица понети име Љубана Једнака, табле са његовим именом биће на Вождовцу

Ј. МАТИЈЕВИЋ - В. ЦРЊАНСКИ СПАСОЈЕВИЋ

11. 08. 2021. у 10:00

ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић упутио је иницијативу Комисији за споменике и називе тргова и улица Града Београда да једна улица у престоници понесе име Љубана Једнака, јединог Србина који је преживео усташки масакр у Цркви Пресвете Богородице, у Глини, 1941. године.

ПОЧАСТ ЗА ДВОСТРУКУ ЖРТВУ ПОЛИТИКЕ ЗЛА: Ускоро ће једна улица понети име Љубана Једнака, табле са његовим именом биће на Вождовцу

Фото: Приватна архива/ Љубан Једнак и патријарх Павле у Глини 30.7.1995.

У иницијативи, коју је поднео у својству грађанина, а у коју су "Новости" имале увид, Вучић подсећа да се ове године навршило 80 година од најсвирепијег и најмонструознијег покоља српског народа на територији нацистичке НДХ у Другом светском рату, који су усташе извршиле у ноћи између 28. и 29. јула и 4. и 5. августа 1941, у глинској цркви, убивши око 1.700 људи. Злочину је претходило хапшење и стрељање глинских Срба у априлу и мају 1941, након проглашења марионетске НДХ.

Вучић указује да је једини Србин који је преживео масакр, "епски у својој монструозности, бестијалности и грозоти", био Љубан Једнак. Имао је 26 година када су га усташе ухапсиле и са рукама везаним жицом одвеле у цркву, где је већ било неколико стотина Срба из Глине и околних места, које су мучили на најужаснији начин. Даље наводи да су усташе мртве бацали поред цркве, а над живима настављали да се иживљавају, да би потом убијене камионима одвозили до оближње јаме, у коју су их бацали.

- Љубан је успео да се извуче из гомиле где су били живи и сакрије се међу мртве. Како је био измрцварен, усташки крвници нису ни приметили да је остао жив и бацили су га на камион са мртвим Србима. У јами су их поново пробадали бајонетима и пуцали на њих. Том приликом су га ранили - навео је Вучић.

Ускоро су, подсећа, усташе отишле по још мртвих, а јаму оставиле незатрапном. Тај тренутак Љубан и још један заробљеник који је преживео, искористили су и успели да се извуку и побегну. Сутрадан је Љубана нашао ујак, а његовог сапатника усташе су касније ухватиле и убиле. После рата, наводи Вучић, Љубан је наставио да живи у Глини, све до августа 1995, када је поново започео прогон Срба у акцији "Олуја".

- Тада му је један комшија рекао: "Бежи Љубане, теби ће кожу са леђа да одеру, јер си жив остао". И Љубан је оставио све што је имао, за женом и кћерком ушао у трактор и постао део непрегледне колоне у четири реда која је гоњена ка Србији - написао је Вучић.

Две године касније, умро је у Србији, далеко од родног краја.

- Србија је то прећутала. Срамота је што Љубана Једнака, сведока два погрома, ту двоструку жртву сумануте политике крви и тла, тихог хероја и јунака, који ни после свега није знао за мржњу, нисмо сахранили како доликује, људски, уз све почасти - навео је Вучић у иницијативи.

Сам Љубан Једнак за живота је сведочио да су га усташе ухватиле на раскрсници близу његове куће, 27. јула 1941. Целе ноћи су их тукли кундацима и цокулама, дечаци су вриштали и дозивали мајке. У глинској цркви их је дочекао кољач Никица Видаковић речима: "Дошли сте, мајку вам влашку! Де, уведи их да се помоле свом српском богу."

У сутон су улетеле усташе у препуну цркву, покушавши да упале свеће, али оне нису хтеле да горе. Кундацима су лупали мало по олтару, мало по људима. Настало је свеопште клање.

- Тројица су се сакрила у олтар. Касније су се попели на звоник. После сам сазнао да су тамо били два дана и две ноћи и да се никаквим обећањима нису дали склонити да сиђу. Скинуо их је хицима из пушке усташа Стево Мулац - сведочио је Љубан.

Када су га, мислећи да је мртав, одвезли и бацили у јаму, још дуго је чуо људске јауке оних који су ударани секирама и чекићима. Чуо је и кад су довели учитељицу из Бовића, крај лешева су је силовали и убили из карабина. Сачекао је дубоку ноћ и побегао у Мајске Пољане, код ујака Павла Лончара.

Душанка Зорић / Фото: Д. Миловановић

Душанка Зорић, Љубанова кћерка, још чува очеву белу кошуљу, коју су припадници хрватске паравојске 1991. изрешетали у ормару, пуцајући на његову кућу. За "Новости", каже да је ганута иницијативом председника Вучића.

- У ове дане крајем јула и почетком августа, имам посебне емоције, које нису нимало лаке. Хвала много председнику Вучићу за иницијативу да улица у Београду понесе име по мом оцу, а захвални смо му и што је судбини мог оца посветио посебну пажњу у говору на обележавању 26. годишњице злогласне "Олује". Ми, Љубанови потомци, а посебно његово четворо унучади, с љубављу и пажњом чувамо успомену на њега, али нам је драго да он постане и део колективног сећања нашег народа. То је посебно важно зато што се у Хрватској и Глини, као и у хрватским медијима, последњих година анулира постојање мог оца, говори се да је он измишљен, као и његово сведочење о страшном покољу у глинској Цркви Пресвете Богородице, у јулу 1941. - каже Душанка Зорић.

Срђан Једнак / Фото: Д. Миловановић

И унук Срђан Једнак захвалан је председнику:

- Због свега што је доживео, због рана из 1941, као и из 1995. године, јасно је да мој деда није само човек Љубан Једнак, већ је он парадигма страдања Срба у Хрватској. Једини је преживео пакао покоља у цркви, у Глини, и живео 54 године стотинак метара од места где су га клали, да би 1995. дочекао да буде прогнан са свог огњишта. Али, уз све те недаће, имао је велико срце, био је човек помирења, волео је и ценио добре људе без обзира на веру и нацију. Зато је цела наша породица захвална што га српски народ и Србија неће заборавити и што је он део сећања свих нас.

Љубан Једнак је био носилац Партизанске споменице и главни сведок на суђењима Алојзију Степинцу и Андрији Артуковићу. Када је преминуо, СУБНОР је тражио да буде сахрањен у Алеји заслужних грађана, али су тадашње београдске власти одбиле. После пет дана одлучивања, сахрањен је на Бежанијском гробљу.

У то време, на власти у Београду биле су демократе, а градоначелник је био Зоран Ђинђић.

ПАТРИЈАРХ МУ ПОЉУБИО РУКУ

САМО четири дана пре него што ће се наћи у колони несрећних људи који су бежали пред "Олујом", Љубан Једнак је у Глини примио Орден Светог Саве првог реда од патријарха Павла. Пред свима присутнима, патријарх је Љубана пољубио у руку.

Имотска улица у Београду / Фото И. Маринковић

ИМОТСКА, НА ВОЖДОВЦУ

ГРАД је примио иницијативу председника Републике, потврдио је, за "Новости", Горан Весић, заменик градоначелника Београда.

- Предлог ће бити усвојен на сутрашњој седници Комисије за за споменике и називе тргова и улица, а надамо се да ће га усвојити и одборници Скупштине града, на седници 30. августа, и то једногласно. Разматра се која би улица требало да добије име Љубана Једнака и постоји иницијатива да то буде Имотска, на Вождовцу. Има ту и симболике, с обзиром на то да то зло, од ког је Љубан два пута страдао, има везе и са крајем по којем се та улица називала - каже Весић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПОСЛЕДЊИ ЛОВАЦ НА НАЦИСТЕ ПРОТИВ РЕЗОЛУЦИЈЕ О СРЕБРЕНИЦИ: Није било геноцида, ово би умањило значај тог термина

ПОСЛЕДЊИ ЛОВАЦ НА НАЦИСТЕ ПРОТИВ РЕЗОЛУЦИЈЕ О СРЕБРЕНИЦИ: Није било геноцида, ово би умањило значај тог термина

Последњих година често се сусрећемо са разним покушајима људи који су погођени историјским трагедијама, или који имају намеру да воде кампању за тобоже „хуманитарне“ циљеве, да тврде да је њихово питање еквивалентно холокаусту, или да је у ствари случај геноцида, пише директор Центра "Симон Визентал" др Ефраим Зуроф за Јерусалем пост.

17. 04. 2024. у 17:57

И ЗВАНИЧНО: НИШТА ОД ЕУ ДОК КОСОВО НЕ ПРИЗНАМО Брисел следеће недеље убацује анекс из Охридског споразума у Поглавље 35

И ЗВАНИЧНО: НИШТА ОД ЕУ ДОК КОСОВО НЕ ПРИЗНАМО Брисел следеће недеље убацује анекс из Охридског споразума у Поглавље 35

ВИШЕГОДИШЊА дилема "Косово или Европска унија" која је лебдела над Србијом, добиће свој практични израз следеће недеље сажет у бестијалној и званичној уцени Брисела - нема ништа од чланства у ЕУ док не признамо лажну државу и помиримо се са њеним чланством у УН.

17. 04. 2024. у 12:00

МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ? Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

"МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ?" Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

ЈЕДНА опаска легендарног музичара Момчила Бајагића Бајаге током промоције реиздања прве плоче Бајаге и Инструктора "Позитивна географија", забележена камером РТС-а, постала је вирална на друштвеним мрежама.

18. 04. 2024. у 10:17

Коментари (5)

ПРЕМА ФРОЈДУ: Пет ствари које ментално јаке особе никада НЕ раде