АОРТЕ СТРАДАЈУ ЗБОГ ВРУЋИНЕ: У Клиници за васкуларну хирургију УКЦС драстично повећан број хитних захвата

Б. РАДИВОЈЕВИЋ

15. 07. 2021. у 09:43

ШЕСТ дана узастопно у Клиници за васкуларну хирургију Универзитетског клиничког центра Србије, уместо једне хитне операције дневно, колико обично имају, радили су по три или чак четири ургентна велика хируршка захвата.

АОРТЕ СТРАДАЈУ ЗБОГ ВРУЋИНЕ: У Клиници за васкуларну хирургију УКЦС драстично повећан број хитних захвата

Тим Клинике за васкуларну хирургију у сали / Фото З. Јовановић

То је, углавном, последица високе спољне температуре, која додатно угрожава пацијенте са озбиљним сужењима крвних судова.

Професор др Лазар Давидовић, директор Клинике и нови декан Медицинског факултета у Београду, каже за "Новости" да су чак 22 хитне операције урађене од 8. до 13. јула, стандардне, какве се и иначе раде, али да су по броју - рекордне.

Све су то тешки и озбиљни захвати и предузимају се кад је пацијент испитан и припремљен, а све је далеко озбиљније, ризичније и неизвесније када пацијент одмах по уласку у Клинику мора на операциони сто.

- За тих тих шест дана имали смо чак осам операција симптоматских или руптурираних анеуризми (проширења) трбушне аорте, једну дисекцију грудне аорте, четири каротидне стенозе код пацијената који су после можданог удара и првог збрињавања у Болници "Свети Сава" пребачени код нас на хитну хирургију, затим седам акутних запушења артерија руку и ногу, три повреде крвних судова - прецизира за "Новости" професор Давидовић.

Структура пацијената није била битно измењена у односу на уобичајену: анеуризме су оперисане углавном старијим пацијентима, али су мождани удари услед сужења каротида, главних артерија којима крв долази до мозга, били најчешћи код људи у средњом добу.

- То је последица високе спољне температуре, која негативно утиче на васкуларне болести. Издвојиле су се три категорије пацијената: са анеуризмама грудне или трбушне аорте, које су изазвале болове или су пукле, па је хитно морала да се ради операција. Имамо и оне са критичним сужењем каротида, који су доживели мождани удар, и прво хоспитализовани у "Светом Сави", а онда као што то радимо већ три године, после дан-два пребачени код нас на операцију. Трећа група су пацијенти са сужењима артерија ногу, којима је хитно морао да се ради бајпас.

Није било лако да се "изгура" готово четири пута повећан обим хитних интервенција на Васкуларној клиници УКЦС. Због заштите од ширења короне, уз дистанцу међу пацијентима, и међу особљем, овде се ради у две смене, и викендом, па се тај модел организације и у ситуацији повећаног прилива пацијената за хитне операције показао као добар. Али, код свих хитних стања, ризик је наравно драстично повећан.

Оперисани су углавном још у Клиници за васкуларну хирургију, док је пацијент код којег је рађена дисекција грудне аорте транспортован у Сремску Каменицу. Нажалост, нису сви добро.

- Смртност код операција због пуцања трбушне аорте је и до 30 одсто, али код нас је мања, због чега смо поносни. Уз операције руптуре грудне аорте то су најдраматичнија стања у медицини - објашњава професор Давидовић.

ДЕХИДРАТАЦИЈА НАЈВЕЋИ РИЗИК

ДА многи и не знају да имају проблем са крвим судовима пре него што дођу у стање да хитно морају на операцију, потврђује и професор Лазар Давидовић. За оне који, ипак, имају постављену дијагнозу, важи савет да по врућини, која додатно може да их угрози, уносе довољно течности, јер свака дехидратација код људи са сужењем крвног суда ноге, срца, врата или у глави, повећава ризик од тромбозе.

- Најтеже је објаснити пацијентима без симптома да треба да се оперишу, то тешко схватају и најобразованији, и не само код нас, него и у свету - каже наш саговорник.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ЗБОГ ОВОГА ЈЕ ЂОКОВИЋ ОТПУСТИО ИВАНИШЕВИЋА? Да ли је ово кап која је прелила чашу... (ВИДЕО)