ПРЕД ДРЖАВОМ НЕВИДЉИВО 2.000 ЉУДИ: Суморни резултати више истраживања о положају ромске популације и апатрида у нашој земљи

В. ЦРЊАНСКИ СПАСОЈЕВИЋ

09. 07. 2021. у 10:00

У СРБИЈИ, према проценама, живи око 300.000 Рома, иако их се званично, према претходном попису 2011. године, тако изјаснило око 150.000. Неформалних насеља има око 580.

ПРЕД ДРЖАВОМ НЕВИДЉИВО 2.000 ЉУДИ: Суморни резултати више истраживања о положају ромске популације и апатрида у нашој земљи

Ромско становништво живи и у 580 неформалних насеља / Фото П. Милошевић

Општа је оцена да је њихов положај далеко неповољнији у односу на општу популацију, а посебно их мучи недостатак докумената, сиромаштво и дискриминација.

Самим тим они губе многа права, попут оног на лечење, школовање, социјалну помоћ или запошљавање. Око 2.050 људи у ризику је од апатридије, показало је последње истраживање ЦеСИД-а. Ризику су највише изложени Роми који долазе у Београд, они рођени на КиМ или ван Србије, сиромашне породице из неформалних насеља, млађи мушкарци више него жене...

Многи Роми интерно расељени са Косова ни после две деценије нису уписани у матичне књиге, нити су остварили било каква права. Њихов број је ипак опао за више од 40 одсто у односу на период од пре пет година, а као разлоге наводе да не поседују сва неопходна документа за упис. У две трећине случајева фали им само један, и то најчешће документ о пребивалишту, тј. боравишту. Такође тврде да не познају процедуре или да су им оне компликоване, као и да им ни родитељи нису уписани у матичну књигу.

Свака друга особа у ризику од апатридије нема пријављено пребивалиште, најчешће зато што живе у објектима које је немогуће пријавити или због захтевних процедура. Ипак, 16 одсто пријавило је пребивалиште на адресу центра за социјални рад.

Истраживачи ЦеСИД-а закључили су да се просечно ромско домаћинство састоји од пет до шест чланова, средње старости 41 година, што је за осам година мање него на нивоу опште популације. Више од трећине ових насеља налази се у Јужној и Источној Србији, а 29 одсто у Војводини. Готово половина људи у њима живи од социјалне помоћи, сваки десети зарађује од сезонског посла, нешто мање њих сакупља секундарне сировине...

И у САНУ је недавно организован скуп посвећен инклузији Рома. Како је за "Новости" рекао Горан Башић, директор Института друштвених наука, истраживања која су спровели показују да се већина испитаника ромске националности најмање 10 пута у животу суочила са дискриминацијом у образовању, здравству, социјалној заштити, на радном месту.

Он подсећа да је Влада донела Стратегију социјалног укључивања Рома до 2025, која није заживела у потпуности, што је случај и са централном базом података о Ромима.

- Највише је учињено у области становања, где је потрошено око 11 милиона евра на изградњу кућа, станова, водовода, канализације и путева у више од 10 градова. Велики број незапослених Рома и даље није на евиденцији НСЗ, а од оних који раде две трећине има најнижи степен квалификације. Половина нема ни основну школу - каже Башић.

ГОДИШЊЕ 30 МИЛИОНА ЕВРА

ДРЖАВА годишње за Роме издвоји око 30 милиона евра, од чега је више од две трећине обезбеђено из фондова ЕУ и међународних донација, показало је истраживање дописног члана САНУ проф. др Павла Петровића. Претпоставка је да се издваја много више средстава кроз социјалну помоћ, али се прецизни подаци о томе не воде.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВЛАДИЦА ИЗ ОРМАРА ИЗВУКАО ЗМИЈУ ДУГУ ЦЕО МЕТАР: Невероватан случај у Врању - Чују се женски врисци, камера све снимила (ВИДЕО)

ВЛАДИЦА ИЗ ОРМАРА ИЗВУКАО ЗМИЈУ ДУГУ ЦЕО МЕТАР: Невероватан случај у Врању - Чују се женски врисци, камера све снимила (ВИДЕО)

ИАКО је јуче многе крајеве наше земље изненадио снег, а температуре су се спустиле за читавих петнаест степени, за најпознатијег хватача змија из Владичиног Хана Владицу Станковића и јуче је било посла.

18. 04. 2024. у 09:40

ЧУВАМО ДЕДОВИНУ И ГРОБОВЕ СИНОВА Упркос трагедијама, породица Михајла Томашевића, из Сувог Грла код Србице, опстаје на свом огњишту (ФОТО)

ЧУВАМО ДЕДОВИНУ И ГРОБОВЕ СИНОВА Упркос трагедијама, породица Михајла Томашевића, из Сувог Грла код Србице, опстаје на свом огњишту (ФОТО)

ОВО су гробови мојих синова. Стојадина, рођеног 1979, који је погинуо на Кошарама и Стевана, две године млађег, који је 2002, возећи трактор нагазио на противтенковску мину коју су на путу у селу поставили Албанци. Овде на гробљу ми је друга кућа, а она у којој живим са супругом Миладинком Мицом и сином Дарком је неколико километара одавде. И, док сам жив са Косова и Метохије селити се нећу, чуваћу свој дом и гробове синова.

18. 04. 2024. у 10:45

МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ? Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

"МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ?" Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

ЈЕДНА опаска легендарног музичара Момчила Бајагића Бајаге током промоције реиздања прве плоче Бајаге и Инструктора "Позитивна географија", забележена камером РТС-а, постала је вирална на друштвеним мрежама.

18. 04. 2024. у 10:17

Коментари (0)

РЕД СУНЦА, ПА РЕД КИШЕ: Ево какво нас време очекује данас