КАКО ДА ПРЕЖИВИМО ТРОПСКИ ТАЛАС? Ово су савети лекара за живот на плус 40, а посебно пазите ако идете на купалиште

Новости онлајн

06. 07. 2021. у 14:01

СРЕЋНИЦИ су они који се налазе на мору, поред река, у бањама или на планини, али како да преживе они који су, бар за сада, "осуђени" на боравак у граду на плус 40, окружени асфалтом, у градском превозу са дневним обавезама које морамо да завршимо.

КАКО ДА ПРЕЖИВИМО ТРОПСКИ ТАЛАС? Ово су савети лекара за живот на плус 40, а посебно пазите ако идете на купалиште

Фото: М. Лабудовић

Још у јуну обарали смо температурне рекорде, краткотрајно освежење многи нису ни осетили, а већ нам следи нови врели талас. Метеоролози најављују да ће ово лето бити топлије од уобичајеног са неколико таласа са веома високим температурама. Зато се треба добро припремити.

Лекари саветују да се у најтоплијем делу дана - од 10 до 16 часова - не излази из куће, и да ће нас то најбоље сачувати од топлоте и нежељених последица.

Међутим, ако морате да идете напоље, како не бисте колабирали са собом носите нешто слано, нешто слатко и обавезно флашицу воде, поручују из Хитне помоћи.

Обуците лагану гардеробу од природних материјала, ставите наочаре за сунце и шешир. Чак и тако "наоружани" бирајте хладовину и климатизован превоз.

Није лако ни онима који остају код куће. Треба припремити оброке, а по овако високим температурама не укључује нам се шпорет.

Шта онда припремити за доручак, ручак и вечеру што ће нам помоћи и да се расхладимо?

Можемо да поједемо неки лагани смути, на пример, напитак од банана, коштуњавог воћа и сојиног млека или приуштите себи неки детокс, попут чаја од мајчине душице, који је добар антиоксиданс и лети може да нам помогне.

Када је вруће, посебно треба избегавати алкохол и газирана пића. Најбитније је да у исхрану укључимо што више поврћа, да једемо житарице за доручак и да једемо воће које има пуно воде - јабуке, диње, лубенице - све оно што нас расхлађује.

Сладолед је увек асоцијација на високе температуре, а они који воде рачуна и о килажи могу сами да направе здравију варијанти од комадића омиљеног воћа.

Врућине највише проблема задају трудницама, старијима и бебама

Када је термометар досегне "црвено усијање", највише проблема имају труднице, старији људи и бебе. Њима је потребна посебна пажња, да би што лакше поднели велике врућине.

Из саветовалишта "Хало беба" упозоравају да топло време и врућине много више сметају деци него одраслима. Препоручују да се током летњих месеци беба износи у раним јутарњим или касним поподневним сатима.

Из тог саветовалишта напомињу да су ових дана звали родитељи чија су деца дехидрирала, колабирала, којима је позлило.

- Уколико дође до тога, дајте детету воду, ставите га да легне и обратити се најближој здравственој установи. Заиста је велики број деце којима ово време не прија - кажу у "Хало беби".

Опрез приликом уласка у воду!

И онима који градску врућину желе да ублаже на рекама и базенима, саветује се опрез. Не препоручује се да загрејани ускачу у воду јер је она колико год била топла, ипак доста хладнија од тела.

Како бисте избегли нежељене ситуације, најпре поквасите руке и ноге и лагано улазите у воду, а спасиоци посебно апелују на грађане да не прецењују своје могућности и упуштају се у препливавање језера и река.

Неизвесна ситуација због короне, утицала је на то да не планирамо летовање током целе године, већ су се многи одлучили да негде крену у последњем тренутку.

Кад улазите у аутомобил, важно је да возач буде одморан и да аутомобил буде расхлађен. Један од трикова који вам може помоћи да расхладите аутомобил је да отворите прозор на сувозачевом месту, а да возачева врата отварате и затварате, на тај начин спустиће се температура у загрејаном аутомобилу.

Тако да уз климу путовање може да буде и безбедно и пријатно. А летовање у овом врелом јулу још пријатније.

(Курир)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

БОРИША СИМАНИЋ ШОКИРАО СВЕ! Ево шта је изјавио репрезентативац који је изгубио бубрег играјући за Србију (ВИДЕО)