СРПСКИ СТРУЧЊАЦИ УПОЗОРАВАЈУ: Деца све раније улазе у пубертет, са девојчицама је компликованије, а ево како родитељи треба да их припреме

Novosti online

04. 07. 2021. у 12:20

ДЕВОЈЧИЦА која је тек напунила 11 година постала је најмлађа мама у Великој Британији, а та вест је шокирала светску јавност.

СРПСКИ СТРУЧЊАЦИ УПОЗОРАВАЈУ: Деца све раније улазе у пубертет, са девојчицама је компликованије, а ево како родитељи треба да их припреме

Фото: Депоситпхотос

Родитељи нису знали, а ни приметили да је њихова десетогодишња девојчица у другом стању.

Рана трудноћа и сви како физички, тако и психолошки ризици које носи улазак у пубертет једно су од питања које муче родитеље будућих адолесцената ма где на свету живели.

Раније се сматрало да време пубертета почиње добом тинејџера, односно отприлике од 13. године старости, али већ годинама то више није тако.

Чак и реч тинејџер потиче од енглеске речи "теен", односно тин, а први број који у језику Англосаксонаца има такав завршетак је 13. Сматрало се и да се тај период завршава са 19. годином, јер је то последњи број који се завршава са "теен".

Граница раног уласка у пубертет званично је померена пре скоро деценију и по, а стручњаци објашњавају шта се сматра "нормалним" временом за ову фазу развоја код деце.

Померена граница уласка у пубертет

- Девојчице добијају прве менструације најчешће са 10 и 11 година, мада се нормалним сматра ако се то деси и у 9. години, јер је граница померена - каже гинеколог Милена Џуверовић.

Она објашњава да уколико се неки симптоми пубертета појаве пре девете године, гинеколог дете шаље педијатру, а педијатар даље ендокринологу на испитивања.

- Сматра се да би од првог циклуса у наредне три године менструација требало да се устали. Када ће неко ући у пубертет зависи од импулса који иду из хипофизе, односно хипоталамуса, а тако нешто може да буде индивидуално. Не сматра се медицински никаквом патологијом ако деца, а нарочито девојчице уђу у пуберет и добију прве циклусе са 9 или 10 година - каже гинеколог.

Доба које је комплексније за девојчице

Педијатар Зорица Затежић наводи да је померена граница прераног уласка у пубертет и да су то сада и званични научни ставови.

- Раније када би педијатар приметио да дете од осам или девет година улази у пубертет, давали смо лекове за померање пубертета - каже др Затежић.

Она наводи да се то већ дуже време не ради, јер се сматра да је у узрасту од 9 или 10 година нормално имати одлике које су карактеристичне за развојну фазу пубертета.

- Постоји у медицини такозвани пуберет прекокс или превремени пубертет који се сматра болешћу, али то је када се одлике појаве код деце која су имају пет, шест или седам година што упућује на неки проблем са хипофизом - објашњава педијатар.

Затежић додаје да се на основу секундарних карактеристика, као што је рецимо величина груди код девојчица или тестиса код дечака, може доћи до закључка у којој фази развоја се дете налази.

- Пубертет је далеко сложенији и комплекснији данас када су девојчице у питању, како због спољних карактеристика које се јављају, тако и због циклуса. Међутим, оно где наступа проблем је што код деце од 9 и 10 година не постоји психичка и ментална зрелост за физичке промене које се дешавају. Односно, најчешће њихов психички развој не прати њихов физички развој - објашњава др Затежић.

Припремите дете за пубертет пре уласка у ову фазу

Психолог Бранкица Шаљић - Миленковић објашњава да је најважније децу припремити за ову фазу одрастања.

- Деца, нарочито девојчице са 9 и 10 година нису психички спремна за улазак у пубертет; пре свега то се односи на менструације, али и на све оно што ово доба носи, а то је и полно сазревање - каже Шаљић - Миленковић.

Она наводи да је чињеница да је граница уласка у адолесценцију померена, али да томе мора да се прилагоди и окружење, а пре свега родитељи.

- Већ са осам, девет година потребно је да родитељи почну да причају са децом и припемају их за овај период. Важно је да од тога не бежимо, већ да пратимо развој детета и да га упознајемо са свим оним што га чека. Девојчицама је потребна много већа припрема због циклуса, с којим постају полно зреле и због ризика шта то све носи - објашњава психолог.

Шаљић - Миленковић истиче да је потребно да родитељи буду обавештени и да им је у данашње време доступна бројна литература како на интеренету, тако и у разним установама, а уколико не могу сами да се снађу могу да потраже и помоћ стручних лица.

- Битно је да знају да разликују шта је нормално, а шта не за тај узраст и када се пали аларм. Понашање деце је потпуно другачије, они имају фазе од "сјаја до очаја", честе промене расположења и слично. Међутим, у пубертету се испољавају, најчешће негде у 13. години и склоности ка неким психичким поремећајима, као што је, на пример депресија - упозорава психиолог.

Она истиче да је важно да родитељи разговарају са децом и да се "не праве" као да се ништа не дешава, јер може да буде касно када се проблем појави.

- Морамо једноставно да прихватимо да се данас физичка зрелост код деце јавља раније и да то испратимо - закључује Шаљић - Миленковић.

(Телеграф)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

У ПОТРАЗИ сте за станом у центру града који је довољно изолован од градске вреве, окружен зеленилом и реком, а с друге стране вам је подједнако важно да кварт има одличне саобраћајне везе са свим деловима Београда?

18. 04. 2024. у 10:00

Коментари (1)

И МИ КРЕЋЕМО ПУТ ГРЧКЕ Прво оглашавање Николине жене: Деца знају све, морамо бити храбри