БИЗНИС И ЕКОЛОГИЈА: НИС помирио значај очувања животне средине за будуће генерације и коришћење нафте

Промо

07. 06. 2021. у 14:18

"НАШИ основни циљеви из области заштите животне средине су усмерени на поштовање свих прописа који се односе на ваздух, воду и земљиште; што мање генерисање, већи степен рециклаже и збрињавање насталог отпада, реализацију мониторинга стања животне средине у прописаном обиму и динамици, а посебно очување биодиверзитета у подручјима у којима послујемо“, наводи Михаил Рјазанов, ХСЕ директор НИС-а, у интервјуу за “Енергију Балкана”, поводом Светског дана заштите животне средине, који је обележен 5. јуна.

БИЗНИС И ЕКОЛОГИЈА: НИС помирио значај очувања животне средине за будуће генерације и коришћење нафте

Фото: Промо

Средњорочним планом улагања, од 2021. до 2023. године, на нивоу целог НИС-а планирана су улагања у износу од 1,5 милиона евра и то само у пројекте са директним еколошким ефектом. Рјазанов истиче да је НИС већ реализовао низ пројеката са директним или индиректним еколошким ефектом.

Као најбољи пример наводи пројекат “Дубока прерада”, који је пуштен у рад 2020. године, а који је вредан више од 300 милиона евра. “Дубока прерада” ће, поред ефеката на саму производњу течних горива, имати велике еколошке бенефите кроз смањење емисија штетних гасова. Престанак производње мазута са високим садржајем сумпора значи да ће Рафинерија нафте Панчево смањити емисију сумпорних оксида за 98,8%, а биће смањена и емисија прашкастих материја за 52,8%, као и азотних оксида за 9,8%.

ХСЕ директор НИС-а као пример наводи и да од 2013. године НИС реализује програм когенерације, а до сада су на осам локација у Србији изграђене мале електране, у којима се од каптажног гаса, који се раније спаљивао на бакљама због лошег квалитета, сада производи топлотна и електрична енергија.

Фото: Промо

 

Са експерименталном производњом електричне енергије из гаса НИС је почео и у Румунији на бушотини Жомбољ. Произведену електричну енергију НИС користи за сопствене потребе на самој бушотини, а остатак продаје на румунском тржишту. Поред тога, у оквиру рафинерије гаса Елемир 2016. године пуштено је у рад Аминско постројење које омогућава повећање квалитета домаћег природног гаса, путем издвајања угљен-диоксида и других гасних примеса, док истовремено доприноси и повећању обима производње гаса. Технологија која се користи у Аминском постројењу је једна од еколошки најбезбеднијих, а вредност пројекта је око 30 милиона евра.

Рјазанов додаје да се, без обзира што је бизнис стратегија НИС-а и раније обухватала ХСЕ, у компанији сада формулише један кровни документ – Стратегија заштите животне средине, која ће бити део бизнис стратегије НИС-а. У оквиру ове стратегије, компанија ће дефинисати велики број мера и могућности за смањење различитих врста емисија, првенствено емисија гасова са ефектом стаклене баште. Рјазанов наводи да је НИС већ доста урадио у вези са тим и да се већ сада на неким нафтним пољима ради “утискивање” ЦО2 у исцрпљена лежишта у циљу смањења емисије (тј. спречавања емисија у атмосферу) и подизања производње.

Дакле, у наредном периоду НИС ће интензивирати пројекте из области енергетске ефикасности, из области обновљивих извора енергије, малих електрана, утискивања ЦО2, развоја пилот пројеката. Када у рад буде пуштен пројекат ТЕ-ТО Панчево, то ће, такође, допринети смањењу емисија, јер ће ова термоелектрана-топлана, у коју ће бити уложено око 180 милиона евра, трошити само природни гас, наводи Рјазанов.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

У ПОТРАЗИ сте за станом у центру града који је довољно изолован од градске вреве, окружен зеленилом и реком, а с друге стране вам је подједнако важно да кварт има одличне саобраћајне везе са свим деловима Београда?

18. 04. 2024. у 10:00

Коментари (0)

ШОКАНТНЕ ПРОМЕНЕ: Заборавите тенис какав сте знали, биће дибидус другачији! Ево како ће се убудуће одвијати