ПРИЗНАТ У СВЕТУ, АЛИ НЕ И У САНУ: Спорења око избора лекара кандидата за академију - колеге указују на неправду према професору Давидовићу

Б. РАДИВОЈЕВИЋ / Љ. БЕГЕНИШИЋ

29. 05. 2021. у 11:20

СИТУАЦИЈА у коју је доспео избор лекара у чланство САНУ за добар део стручне јавности, како је јуче за "Новости" оценило више најпризнатијих доктора различитих специјалности, на граници је - научног скандала.

ПРИЗНАТ У СВЕТУ, АЛИ НЕ И У САНУ: Спорења око избора лекара кандидата за академију - колеге указују на неправду према професору Давидовићу

Фото П. Митић

Наиме, професор др Лазар Давидовић, васкуларни хирург, није добио довољан број гласова на Одељењу медицинских наука, да би се о његовом избору за дописног члана изјашњавала Скупштина САНУ. Он је и до сада више пута био "на скенеру" колега академијског одељења, али потребна подршка је сваки пут изостајала.

Истовремено, тројица познатих лекара добила су довољан број гласова, односно, натполовичну већину, али ни о њима се Скупштина неће изјашњавати, и то - због ограниченог броја чланова (numerus clausus) којих на одељењу може бити највише 25. Одељење медицинских наука сада броји 23 члана (али ће се бирати само један нови, јер се неће попуњавати место академика који је преминуо након што је покренут изборни процес). На гласање у Скупштини САНУ ићи ће само др Гордана Коцић из Ниша, која је добила двотрећинску подршку колега. Укупно је било кандидовано 16 лекара.

Академик Владимир Кањух појашњава, за "Новости", да је одељење медицинских наука 26. маја одржало у пуном саставу - 23 члана, од чега 19 редовних - своју другу завршну седницу за избор нових чланова.

- Сходно Статуту САНУ, прихватају се кандидати за које се тајним гласањем изјасни већина присутних чланова. У овом случају је 13 за дописне, а 11 за редовне. Од кандидата за дописне чланова Гордана Коцић је добила 15 гласова, Мирослав Ђорђевић 14, Бранко Белеслин 13 и они, дакле, иду на Изборну скупштину САНУ која се одржава 4. новембра. Проф. др Лазар Давидовић добио је 12 гласова - каже академик Кањух.

ШИЈАН ПРЕДЛОЖЕН ЗА ДОПИСНОГ

ОДЕЉЕЊЕ уметности САНУ за будуће академике предложило је осам кандидата. То су: режисери Дејан Мијач и Слободан Шијан, сценограф Миодраг Табачки, архитекте Боривоје Стојков и Петар Матковић, вајар Мрђан Бајић, фотограф и графичар Бранимир Карановић и композитор Александра Вребалов.  М. К.

Међутим, пошто numerus clausus дозвољава пролаз само једног кандидата, академици ће се на скупштини изјашњавати само о проф. др Гордани Коцић.

- Очигледно да је numerus clausus, уведен 2018, тешко оштетио кандидате из области медицинских наука и као таквог треба га укинути - сматра академик Кањух.

Академик Владимир Кањух, Фото Приватна архива

Он наводи и да су дописни чланови Горан Станковић, Бела Балинт и Марко Бумбаширевић добили потребну подршку и скупштина ће се изјашњавати да ли ће постати редовни.

Иначе, због изостанка подршке др Лазару Давидовићу, међу његовим колегама влада незадовољство. Др Давидовић је шести Србин у историји који је 2019. године добио престижно звање иностраног члана Руске академије наука, а ни из трећег покушаја неће ући у српску академију.

СНИМАК ДОСТУПАН ЈАВНОСТИ

САНУ је реаговала на текст "Академија ће бити оснажена дамама", објављен у јучерашњем издању, у коме се наводи да Годишња скупштина САНУ, супротно пракси, није била отворена за јавност.

- Ради се о редовној, рутинској и радној седници на којој се разматрају питања значајна за функционисање Академије - наводи се у саопштењу и додаје да на заседању нико није поставио питање: "због чега скупштина није отворена за јавност?", како каже саговорник "Новости". Академија је понудила јавности снимак Годишње скупштине.

Колеге професора Давидовића, иначе директора Клинике за васкуларну хирургију УКЦС, и кандидата за декана Медицинског факултета у Београду, кажу да се он ниједног тренутка откако је изостала подршка одељења није понашао по принципу "ко губи, има право и да се љути", нити уопште разговара о избору у звање академика.

- Више је него очигледно да се професор Давидовић "не уклапа" у критеријуме чланова медицинског одељења САНУ, без обзира на све његове референце - каже један од саговорника "Новости" из УКЦС, који не жели да говори под именом уз образложење да проф. Давидовић сигурно том избору у САНУ не би придавао толики значај да би волео да га неко јавно "брани".

Фото Д. Миловановић

Трећи пут заредом проф. Давидовић, који је и гостујући професор у Ђенови, Плзењу, Скопљу, Лариси, у медицинском одељењу САНУ добија исти број гласова - 12, што је недовољно за подршку кандидатуре.

- Као врстан, светски познат васкуларни хирург, који је био и први хирург из југоисточне Европе на месту председника Европског друштва за кардиоваскуларну хирургију, са више од 600 стручних радова и високим индексом цитираности, професор Давидовић без сумње испуњава стручне референце за САНУ - каже саговорник "Новости".

- Али не и два, чини се још важнија критеријума за пријем: да нико активно не ради против његове кандидатуре, и да неко активно ради за њу.

И многи у свету признати лекари из Србије прешли су дуг пут и више кандидатура до уласка у САНУ - професор др Марко Бумбаширевић, микрохирург, професор Зоран Кривокапић, колонопроктолог...

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВЛАДИЦА ИЗ ОРМАРА ИЗВУКАО ЗМИЈУ ДУГУ ЦЕО МЕТАР: Невероватан случај у Врању - Чују се женски врисци, камера све снимила (ВИДЕО)

ВЛАДИЦА ИЗ ОРМАРА ИЗВУКАО ЗМИЈУ ДУГУ ЦЕО МЕТАР: Невероватан случај у Врању - Чују се женски врисци, камера све снимила (ВИДЕО)

ИАКО је јуче многе крајеве наше земље изненадио снег, а температуре су се спустиле за читавих петнаест степени, за најпознатијег хватача змија из Владичиног Хана Владицу Станковића и јуче је било посла.

18. 04. 2024. у 09:40

ЧУВАМО ДЕДОВИНУ И ГРОБОВЕ СИНОВА Упркос трагедијама, породица Михајла Томашевића, из Сувог Грла код Србице, опстаје на свом огњишту (ФОТО)

ЧУВАМО ДЕДОВИНУ И ГРОБОВЕ СИНОВА Упркос трагедијама, породица Михајла Томашевића, из Сувог Грла код Србице, опстаје на свом огњишту (ФОТО)

ОВО су гробови мојих синова. Стојадина, рођеног 1979, који је погинуо на Кошарама и Стевана, две године млађег, који је 2002, возећи трактор нагазио на противтенковску мину коју су на путу у селу поставили Албанци. Овде на гробљу ми је друга кућа, а она у којој живим са супругом Миладинком Мицом и сином Дарком је неколико километара одавде. И, док сам жив са Косова и Метохије селити се нећу, чуваћу свој дом и гробове синова.

18. 04. 2024. у 10:45

МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ? Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

"МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ?" Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

ЈЕДНА опаска легендарног музичара Момчила Бајагића Бајаге током промоције реиздања прве плоче Бајаге и Инструктора "Позитивна географија", забележена камером РТС-а, постала је вирална на друштвеним мрежама.

18. 04. 2024. у 10:17

Коментари (1)

РЕД СУНЦА, ПА РЕД КИШЕ: Ево какво нас време очекује данас