ПОПИС ПОЧЕО ПРЕ ДОРУЧКА: Репортери "Новости" у Сремској Каменици, на старту пописа становништва

С. Б.

01. 10. 2022. у 15:00

У Сремској Каменици, крај Новог Сада, јутрос је почео овогодишњи попис становништва Србије чији ће прелиминарни резултати бити знани крајем новембра.

ПОПИС ПОЧЕО ПРЕ ДОРУЧКА: Репортери Новости у Сремској Каменици, на старту пописа становништва

С.Б.

Пописивачи су пре одласка на терен  одржали краћи састанак у згради Месне заједнице, проверили лап– топове, припремили заштитне маске за лице и пошли од врата до врата.

- Сва опрема занована нам је на лап- топу, који смо задужили и који има посебну апликацију са навођеним питањима за попис становшништва- каже Јован Брестовац, један од 600 пописивача задужених за Нови Сад и околна места, који су прошли комплетну обуку за тај посао.- То је и новина у попису становништва Србије, да се први пут ради електронски, што умногоме олакшава и убрзава посао и нама и становницима. У наредних месец дана ја ћу по припремљеном плану и програму да посетим 300 житеља Сремске Каменице, што је равноправно распоређена норма сваког од пописивача и сматрам да неће бити проблем да се оствари.

Већ у првом покушају, домаћини су широм отворили врата своје куће и пописивач Брестовац је с лакоћом пробио лед. Претходно се уредно представио, ставио на увид препознатљиву идентификациону картицу са фотографијом и личним подацима, на лице закачио заштитину маску и ушао у кућу.

Уз компјутере, ту је за сваки случај и документација на папиру, ако се деси да „исцури“ батерија. О свему томе рачуна воде 88 инструктора и шест координатора задужених за Нови Сад и околна насеља.

- Дужност грађана је да пописиваче приме и дају податке који се од њих траже. Није битно да ли ће посао урадити у кући или дворишту, али само да обезбеде услове да пописивач може да користи лап- топ. Јер, сваки од пописивача свакодневно шаље податке који ће бити обрађивани по завршетку пописа- каже Звездана Димитријевић- Јеноваи, начелница одељења за попис становништва у Новом Саду и регионална координаторка у одељењу за Нови Сад.

Она је потврдила да грађани веома лако могу да препознају пописиваче који имају легитимације са личним подацима и овлашћење да раде тај посао.

- Попис је тек кренуо и први утисци после суботњег преподнева су да проблема и одбијања није било. Верујемо да ће се тако и наставити и да грађани свим пописивачима излазе у сусрет. Шта више, имали смо мноштво позива житеља управо из разних делова Сремске Каменице, да они буду први пописани. Наравно, испунили смо им жељу, тако да су пописивачи код оних који су се први јавили, били још у осам часова ујутро. - каже Димитријевић- Јеноваи.

Просек по којем би сваки од пописивача требало да посети 10 адреса дневно, није и апсолутна обавеза.

- Може и више, а може и мање. Посебно када је реч о приградским насељима, где у кућама, на једној адреси, живи два- три домаћинства. У становима је лакше, јер су тамо углавном породице са три- четири члана домаћинства. Такође, питања за пензионере и децу су краћа, јер их апликација наводи, и брже се заврши процес него разговор са запосленима, код којих има више питања. Дакле, за све то има низ фактора- каже Димитријевић- Јеноваи.


 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (2)

КОЈА ЈЕ ЦЕНА СЛОМЉЕНОГ ДЕЧЈЕГ СРЦА? Како су Хрвати, Бугари и Словенци расплакали малишане из Србије