ПОЛА СВЕТА ОБИЂУ ДА ПРОНАЂУ ДЕО: Успешно окупљање старовременских аутомобила и посетилаца на четвртој Међународној изложби у Параћину

З. РАШИЋ

26. 09. 2022. у 05:50

НИКАД од бабе девојка - стара је српска изрека, али то сасвим сигурно не важи за старовременска возила која су минуле суботе заузела простор поред Спортског центра "Борац" у Параћину.

ПОЛА СВЕТА ОБИЂУ ДА ПРОНАЂУ ДЕО: Успешно окупљање старовременских аутомобила и посетилаца на четвртој Међународној изложби у Параћину

"Ајкула" и "спачек" у власништву Славише Јовановића, Фото З. Рашић

Блистави аутомобили стари најмање тридесет година, а поједини и читавих осамдесет, сијали су као у цвету младости. Више од 130 олдтајмера стигло је на 4. Међународни скуп старовременских аутомобила у овом граду из Београда, Новог Сада, Врњачке Бање, Ниша, Врања, Лесковца, Крушевца, Зајечара, Ћићевца... Били су ту и прелепи четвороточкаши из Бугарске, Румуније, Северне Македоније, Босне и Херцеговине и Хрватске.

Сунчани дан био је додатни бенефит, па посећеност догађају никад није била већа. Читаве породице уживале су у погледу на екстравагантне раритете, а деца су се крај њих усхићено фотографисала. Оборен је и рекорд по броју учесника у односу на претходне изложбе, рекао је презадовољни Дејан Стевић, председник АМК "Поморавље", параћинског олдтајмер клуба који организује смотру.

- Олдтајмери су својим власницима љубав, они су им као чланови породице. Годинама улажу у њих, трагају за оригиналним деловима, да би њихови љубимци засијали на изложбама као сада. Ту је и мој "понтијак" произведен 1931. године, мислим да је овде најстарији. На Балкану он је једини овакав модел, због тога је и "играо" у домаћим филмовима. Увезао сам га из Америке, имам га већ седам година. У мојој колекцији су још "мерцедес" из 1940. године и "тријумф кабриолет" из 1964. "Мерцедес" нисам изложио да бисмо имали довољно простора за госте - напомиње Стевић.

Игор Марјановић стигао је из Лесковца возећи "кадилак" из шездесетих година прошлог века. Атрактивни олдтајмер црвене боје дуг шест метара, а широк преко два, пленио је велику пажњу. Свог љубимца купио је у Холандији за 50.000 евра, а уложио у њега још толико.

- Радио сам рестаурацију од нуле, ауто је био потпуно растурен, до шрафа. И још га нисам потпуно завршио, остало је још двадесетак одсто да се доради. Иде као змај, возим га нон стоп. Чак и не троши много. Имам још два оваква, они су моја пасија. Први је потпуно сређен, а остала два су у раду - прича Јовановић, док објашњава да се рестаурација одужила јер за "кадилака" нема оригиналних делова. Све се ради ручно.

Валентин Караволчев прешао је 800 километара "чајком" из Бургаса до Параћина. То је аутомобил који се производио у Совјетском Савезу педесетих година прошлог века. За њега је он велика радост. Користиле су га бугарске дипломате пре него што га је пре петнаест година купио.

Црвени "кадилак" дугачак је шест метара, Фото З. Рашић

Славиша Јовановић из Брзана код Баточине деценијама живи у Паризу, а поносан је на своја два возила произведена у "Ситроену".

- Изложио сам "спачек" и ајкулу", они су пасија у мом животу већ читаву деценију. Раде као сат. "Спачек" је из 1978, а "ајкула" из 1972. године. То су "ситроени" као да су тек сад сишли са фабричке траке - прича Јовановић.

И посетиоцима и учесницима овог спектакла дан је пролетео у доброј забави, музици, дружењу и ведром расположењу. Посебна атракција био је балон из ког су сви који су хтели могли панорамски да виде Параћин са тридесетак метара висине. Није изостао ни традиционални дефиле кроз центар града, тако да су у погледу на атрактивне аутомобиле могли да уживају и Параћинци који те суботе нису стигли да прошетају до стадиона.

Валентин Караволчев са својом "чајком", Фото З. Рашић

ПОМОЋ ПРИВРЕДНИКА

- ИМАЛИ смо велику помоћ локалних привредника, па смо финансијски изгурали. Ово је заиста велика ствар за промоцију Параћина јер смо у гостима имали више од двадесет олдтајмер клубова из Србије и излагаче из иностранства - каже Јевта Павловић у име домаћина, иначе оснивач и први председник АМК "Поморавље".

Фото З. Рашић

ПАСИЈА И ПРОПИСИ

ЗАКОНОДАВСТВО још увек није препознало посебност старовременских аутомобила иако се већ годинама преговара о томе. Олдтајмераши зато имају проблем са регистрацијом и техничким прегледима, па су ова возила више у гаражама својих власника него на српским друмовима. Ипак, то није разлог да на оваквим манифестацијама сви не уживају у њима, и поносни власници који у свој хоби улажу велики новац, и публика.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

А СРБИЈА?! Питали Русе За кога ћете да навијате на ЕУРО 2024? - овако су одговорили