НАДАЈУ СЕ ПОВРАТКУ ПРЕСЛИЦА И ЧИСТОГ РУНА: У Лозничком крају нестале су бојаџијске и вуновлачарске радње

Владимир Митрић

25. 09. 2022. у 07:13

У ВРЕМЕ кад су у српским селима утихнула чувена прела и посела, почела је да се гаси и израда одевних и украсних предмета од вуне - чарапа, џемпера, јакни, прслука, ћилима...

НАДАЈУ СЕ ПОВРАТКУ ПРЕСЛИЦА И ЧИСТОГ РУНА: У Лозничком крају нестале су бојаџијске и вуновлачарске радње

Милица Матић, Фото В. Митрић

Данас се тешко могу пронаћи бојаџије и вуновлачари, а само до пре нешто више од деценије имало их је скоро свако веће село.

На њих данас подсећају преостале табле на давно замандаљеним радњама. Наследници су, углавном, изабрали друге послове, а и они ретки који су сачували ово занимање, баве се њиме више као допунским послом.

Тако је и у Завлаци код Крупња. Ово место поносило се највећим бројем каменорезаца, бојаџија, вуновлачара, ужара, бунарџија... У овим временима најдуже су се одржали каменоресци.

- Станко Јездимировић био је сјајан бојаџија и вуновлачар, али и диван човек - прича нам Љубинка Васић из Шурица, која је рођена и одрасла у суседном Мојковићу.

Фото В. Митрић

- Нема те куће да јој чика Станко није врхунски, часно и поштено обавио посао. Ценио је подједнако сваку муштерију, био он домаћин или пуки сиромах. Био је човек за највеће поштовање.

У Лозници дуго већ нема бојаџија. Поједине радње узимају вуну или одела за фарбање и шаљу их на друге адресе да се удовољи муштерији. Некадашња бојаџијска радња "Етилен" Станимира Стаће Илића, која је имала и хемијско чишћење у центру Лознице, не ради скоро четврт века, а имала је традицију дужу од једног века. Мајстор Стаћа био је један од најугледнијих Лозничана друге половине 20. века, познат по професионалности и честитости. Био је "широке руке".

Душанка и Марица Митић, Фото В. Митрић

Познати лознички спортиста Александар Лечић рекао нам је да ће мајстор Стаћа остати запамћен и по томе што више од пола века није пропустио ниједну утакмицу тадашњег ЛСК-а (ФК Лозница) и што је после сваке од њих, без обзира на то да ли су победили или изгубили, чашћавао најбољег играча тога дана.

- Нема одакле нам људи нису долазили, из свих села Јадра, као и доста мештана поцерских, рађевских и подрињских места, да им чинимо услуге - прича Станимиров син Милан, успешни лознички предузетник, који је још као дете ушао у тајне бојаџијског еснафа.

- Долазили су нам и људи са леве обале Дрине, од монаштва из чувеног Манастира Тавна, па даље према Бијељини, односно Зворнику. Тако смо и стекли "армију" добрих познаника, пријатеља па и кумова, што нашој породици и данас много значи. Још у оно комунистичко време, како сведочи прота Станко Васић, мајстор Стаћа није наплаћивао услуге свештеницима. Данас у Лозници нема бојаџијске радње, што је некада било незамисливо.

Фото В. Митрић

Тршићанин Будимир Будо Матић, који има етно-село крај некадашњег имања Вука Караџића, већ 12 година покушава да врати обичаје прела, посела и мобе. Није му намера само да се сачува традиција, већ и да се стане са праксом бацања или продаје чисте овчје вуне у бесцење. Будимирова мајка Милица, која се упокојила пре неколико година, обучила је више стотина преља и подржавала сина у његовом науму да сачува обичаје везане за коришћење вуне. Прела нема ни у селу Руњанима, али има преља које се не предају. Међу њима су и Душанка и Марица Митић, које и данас често узимају преслицу у руке. Како кажу, да учине добро, али и да прекрате досадне зимске дане који следе. И оне су подучиле том послу многе млађе жене из свог и суседних села. Бака Марица каже да се обрадовала кад је сазнала да у Лозници, мада нема вуновлачара, има радњи које продају вуницу у канурама која може да буде и обојена.

Фото В. Митрић

- Мислим да се време чисте вуне враћа - каже бака Марица.

- Кад узем преслицу, осећам се лепо. Тад се сетим најлепших дана детињства и младости, оних дивних прела крај Јадра, у мојој кући у Горњем Добрићу, где сам рођена и одрасла. Предем и уживам...

ЧАРАПЕ ВОЛЕ ДА НОСЕ И МЛАДИ

СВАКЕ зиме од вуне исплетемо више пари чарапа, а на наше задовољство, последњих година млади их све чешће користе, иако су доскора од њих бежали "као ђаво од крста" - прича Душанка Митић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВЛАДИЦА ИЗ ОРМАРА ИЗВУКАО ЗМИЈУ ДУГУ ЦЕО МЕТАР: Невероватан случај у Врању - Чују се женски врисци, камера све снимила (ВИДЕО)

ВЛАДИЦА ИЗ ОРМАРА ИЗВУКАО ЗМИЈУ ДУГУ ЦЕО МЕТАР: Невероватан случај у Врању - Чују се женски врисци, камера све снимила (ВИДЕО)

ИАКО је јуче многе крајеве наше земље изненадио снег, а температуре су се спустиле за читавих петнаест степени, за најпознатијег хватача змија из Владичиног Хана Владицу Станковића и јуче је било посла.

18. 04. 2024. у 09:40

ЧУВАМО ДЕДОВИНУ И ГРОБОВЕ СИНОВА Упркос трагедијама, породица Михајла Томашевића, из Сувог Грла код Србице, опстаје на свом огњишту (ФОТО)

ЧУВАМО ДЕДОВИНУ И ГРОБОВЕ СИНОВА Упркос трагедијама, породица Михајла Томашевића, из Сувог Грла код Србице, опстаје на свом огњишту (ФОТО)

ОВО су гробови мојих синова. Стојадина, рођеног 1979, који је погинуо на Кошарама и Стевана, две године млађег, који је 2002, возећи трактор нагазио на противтенковску мину коју су на путу у селу поставили Албанци. Овде на гробљу ми је друга кућа, а она у којој живим са супругом Миладинком Мицом и сином Дарком је неколико километара одавде. И, док сам жив са Косова и Метохије селити се нећу, чуваћу свој дом и гробове синова.

18. 04. 2024. у 10:45

МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ? Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

"МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ?" Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

ЈЕДНА опаска легендарног музичара Момчила Бајагића Бајаге током промоције реиздања прве плоче Бајаге и Инструктора "Позитивна географија", забележена камером РТС-а, постала је вирална на друштвеним мрежама.

18. 04. 2024. у 10:17

Коментари (0)