У ХИЉАДУ ЕКСПОНАТА СТАЛО 8.000 ГОДИНА: После годину и по радова отворен реконструисани Завичајни музеј Жупе у Александровцу

С. Бабовић

28. 04. 2022. у 06:50

ОСАМ миленијума прошлости представљено је у више од 1.000 експоната нове сталне поставке Завичајног музеја Жупе у Александровцу, која је јуче и званично отворена у реконструисаном простору.

У ХИЉАДУ ЕКСПОНАТА СТАЛО 8.000 ГОДИНА: После годину и по радова отворен реконструисани Завичајни музеј Жупе у Александровцу

Један од изложених предмета, Фото С. Бабовић

Радови на новом простору и поставци трајали су око годину и по, а новац за цео пројекат од 4,2 милиона динара обезбедило је Министарство културе и информисања.

- Завичајни музеј Жупе добар је пример како једна локална заједница успешно чува и представља оно што су јој преци оставили у наслеђе - рекла је министарка културе Маја Гојковић.

- Публика ће у александровачком музеју моћи да погледа и праисторијске фигурине са Витковачког поља, међу њима и последње пронађену и најзначајнију Виту, коју смо међународној јавности представили прошле године, разноврсна сведочанства о средњовековном животу Жупе, а од великог симболичког значаја је указ краља Милана Обреновића из 1882.године о преименовању тадашњег насеља Кожетин у Александровац.

Министарка Маја Гојковић на отварању, Фото С. Бабовић

Историчар Мирослав Шљивић, в. д. директора музеја предочава да је стална поставка осмишљена као обрнуто хронолошка "шетња" кроз прошлост, која се тако посетиоцу указује од 1991. године, када је основана музејска установа, преко 20. века, периода индустрализације и светских ратова, етнолошке збирке, све до 19. века, средњовековних драгоцености, попут проналазака са утврђења Козника и праисторијских статуа, из периода од 5500. до 4750. г.п.н.е ("Вита", "Лејди оф Александровац", "Мадам де Витково" и "Венус де Жупа").

Фото С. Бабовић

Фото С. Бабовић

Фото С. Бабовић

Председник општине Александровац подвлачи да је подршка Министарства допринела да се наслеђе Жупе чува на достојанствен начин. Овај пројекат, један је од 11 које је министарство помогло у овим крајевима. Унутрашњост куће попа Марка Богдановића из 19. века, где је краљ Александар Обреновић ноћио приликом јединог боравка, у по њему названом граду, добила је нове зидове, подове, плочице, столарију, електро-инсталације, сувенирницу и посебно заштићене мобилијаре за чување експоната.

МОДЕРНО

ИСТОРИЧАР Иван Брборић напомиње да су се на изради синопсиса изложбе ангажовали и многи стручњаци и уметници пореклом из жупских крајева. Поставка делује модерно и динамично. У депоима музеја чува се археолошка, етнографска и историјска грађа са око 3.000 предмета, међу којима је епоха неолита само један од драгоцених сегмената, будући да су у музеју "архивирани" и бронзана секира и римски ратнички појас са локалитета Ивковића куће.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

У ПОТРАЗИ сте за станом у центру града који је довољно изолован од градске вреве, окружен зеленилом и реком, а с друге стране вам је подједнако важно да кварт има одличне саобраћајне везе са свим деловима Београда?

18. 04. 2024. у 10:00

ОБРУКАНА ЛАЖНА ДРЖАВА У ЊУЈОРКУ: Шамар за Приштину и Вјосу Османи пре почетка седнице СБ УН о Косову (ФОТО)

ОБРУКАНА ЛАЖНА ДРЖАВА У ЊУЈОРКУ: Шамар за Приштину и Вјосу Османи пре почетка седнице СБ УН о Косову (ФОТО)

У ЊУЈОРКУ се данас одржава седница Савета безбедности Уједињених нација посвећена шестомесечном извештају генералног секретара УН Антонија Гутереша о раду УНМИК-а, а Србију ће представљати председник Александар Вучић.

22. 04. 2024. у 16:14

Коментари (0)

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна