ВРЕМЕПЛОВ НА МРЕЖИ: Фејсбук - страница ТО Врњачка Бања чувар успомена

Г. ЋИРОВИЋ

08. 01. 2022. у 08:38

КАКО би младим генерацијама на најсавременији начин и у складу са светским трендовима представила богату и веома занимљиву историју престонице српског континенталног туризма, Туристичка организација Врњачке Бање отворила је фејсбук-страницу искључиво посвећену бањској историји под симболичним називом - "Времепловко Бањић".

ВРЕМЕПЛОВ НА МРЕЖИ: Фејсбук - страница ТО Врњачка Бања чувар успомена

Фото ТО Врњачка Бања, прив. архива

Тако су се на једном месту нашле бројне фотографије, праве колекције и фото-албуми познатих личности које су посећивале Врњачку Бању, знаменитих мештана и објеката, забелешке о интересантним догађајима, сведочанства прошлих времена и успомене на ово некада монденско место и лечилиште.

- Друштвене мреже су, поред осталог, за младе генерације данас главни, можда и једини извор информација, а за оне старије и место где истражују ствари које их занимају. Наша идеја је да на профил којем смо дали име и презиме "Времепловко Бањић" постављамо старе фотографије и разгледнице, показујући посетиоцима како је Бања некада изгледала - каже Горан Каравесовић из овдашње Туристичке организације.

Према његовим речима, до материјала за страницу аутори долазе захваљујући овдашњим институцијама и установама и њиховим богатим архивама у којима се налази доста фотографија, старих докумената и књига чији су аутори, попут Милана Сотировића, Марије Петковић, Јелене Боровић Димић, Огњена Топаловића и других, сачували сведочанстава о бањској прошлости.

- Од самог почетка ова страница је наишла на веома леп пријем код корисника друштвених мрежа. Многи од њих доприносе садржају фотографијама из породичне архиве или исечцима из новина - додаје Каравесовић.

Андрић у Бањи, Фото ТО Врњачка Бања, прив. архива

На до сада објављеним старим, избледелим, али и ретушираним црно-белим фотографијама посетиоци овог својеврсног интернет времеплова могу да виде како је некада изгледао централни врњачки парк, чувени римски извор минералне воде, бањска променада, знамените виле, хотели и друга здања... Ту су фотографије Јосипа Броза Тита у шетњи бањским парком, нобеловца Ивe Андрића, краља Александра Карађорћевића приликом посете Врњачкој Бањи, познатих књижевника, музичара, глумаца, уметника и спортиста са простора читаве бивше Југославије, као и знаменитих Врњчана.

Фото ТО Врњачка Бања, прив. архива

У бројним исечцима из новина посетиоци могу да сазнају и колики је био општински буџет 1934. године, какве су биле цене на бањској пијаци 1969. или да прочитају извештај са некада традиционалног такмичења вештих бањских конобара. Нису изостављени ни успеси овдашњих спортиста, ђака, радника, белешке са дочека Нових година, штафете младости, детаљи током изградње Олимпијског базена на којем су одржане својевремено популарне "Игре без граница" и других догађаја.

Краљ Александар Карађорђевић у Врњачкој Бањи 1921., Фото ТО Врњачка Бања, прив. архива

ВЕК И ПО ЛЕЧЕЊА И ТУРИЗМА

НА врњачким лековитим изворима, како је то непобитно утврђено, крепили су се и лечили још римски легионари. Прве званичне анализе лековите воде, међутим, урађене су 1835. године и то по налогу српског књаза Милоша Обреновића. Ера организованог бањског лечења и туризма започиње 1868. Те године Врњачка Бања бележи свој први, званични посетилачки промет - 583 гостију са чак 16.140 ноћења. Потом, почетком двадесетог века - 1912. године, на пример, у Бањи је боравило 10.933, а уочи Другог светског рата, 1939. године чак 32.336 гостију.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ТРЕБАЛЕ МУ ПАРЕ ЗА ТИКЕТ, ПА УЗЕО ЖЕНИНУ КАРТИЦУ: Дошла је са посла уморна и одмах легла да спава, то ми је била идеална шанса (ВИДЕО)