НАЈНОВИЈЕ НАРЕЂЕЊЕ ВЛАДИМИРА ПУТИНА: Ово нико није очекивао!
РАТ у Украјини, односно "специјална војна операција" како то Русија назива, поново је за једну од споредних ствари изнедрио и спортски потез. Најновије вести на ту тему - стижу директно из Кремља. Владимир Путин, председник Русије, за то је "крив".

Фото: Танјуг/АП
Док добар део света прати шта се дешава на почетку четврте године овог крвавог сукоба (најновије вести из Украјине уживо можете да пратите на посебној страници портала "Новости" - кликните ОВДЕ), све су занимљивија дешавања и у спортским круговима далеко од линија фронта.
И, тичу се одлуке коју је данас донео руски председник.
Наизглед, у питању је само дечји спорт, али имајући у виду да се ради о дроновима, технологији која преузима примат у модерном ратовању и због које је Русија донела одлуку да се формира нови род војске (управо онај који ће се старати о коришћењу беспилотних летелицца), вест која следи прилично је шокирала многе.
Ево како је о томе јавност известио телеграм канал најпознатијег руског ТВ водитеља, Владимира Соловојева:
Након састанка надзорног одбора "Покрета првих", Владимир Путин је наложио:
- Почев од 2026. године, у Русији одржати првенство у пилотирању дроновима за децу узраста од 7 година и више, „Пилоти будућности“;
- Поднети предлоге за смањење минималне старости учесника у такмичењима у тркама дроновима са 10 на 7 година;
- Обезбедити могућност додељивања спортских титула и рангова у спорту „трке дронова“;
- Увести позиције саветника за образовање и интеракцију са јавним удружењима у школама.
Шта је, уопште, "Покрет првих"? "Путинови пионири", или, ипак, нешто друго?
Руски покрет деце и омладине „Покрет првих“ је сверуски јавни и државни покрет основан 20. јула 2022. године, на иницијативу руског руководства, а служи за образовање, организовање слободног времена тинејџера и формирање погледа на свет „заснованог на традиционалним руским духовним и моралним вредностима“. Огранци покрета су отворени у свакој општини Русије, а примарне ћелије покрета могу се створити у свакој школи.
Предлог закона о стварању покрета поднет је Државној думи на дан 100. годишњице совјетске пионирске организације. Организација прима људе од 6 до 25 година, у њој је могуће остати до завршетка школе или факултета, а одрасли (укључујући и одрасле студенте) могу постати ментори покрета и организовати догађаје.
Број учесника до краја 2023. године био је око 4,7 милиона, а око 7 милиона је учествовало у догађајима.
Дана 14. септембра 2024. године, указом Владимира Путина, Херој Русије, учесник рата у Украјини и кадровског програма „Време хероја“ Артур Орлов именован је за шефа сверуске организације деце и младих „Покрет првих“. Претходни шеф покрета Григориј Гуров постао је шеф Росмолодежи (Федерална агенција за питања младих је савезни извршни орган у Русији који обавља функције пружања јавних услуга и управљања државном имовином у сфери државне омладинске политике, a спроводи i мере усмерене на обезбеђивање 1) здравог начина живота младих, 2) моралног и патриотског васпитањa и 3) олакшавање реализације професионалног потенцијала младих))
---
Ао вас спорт занима, не само руски, све оно најважније и најзанимљивије о њему - пратите на спортским страницама портала "Новости".
Бонус видео: ЧИЈЕ ЈЕ КОСОВО? Малишани Црвене звезде су у Москви овако реаговали на повике руских навијача (ВИДЕО)

ТИМ ИЗ КОМШИЛУКА ГРАБИ КА ЛИГИ ШАМПИОНА: "Зелена шума" је на првом мечу показала да је далеко квалитетнији ривал
ФУДБАЛЕРИ Лудогореца ће покушати да одбране гол предности против Динамo Минска са којим се састају у реванш мечу првог кола квалификација за Лигу шампиона (20.45).
16. 07. 2025. у 08:18

ВУЧЕВИЋ ОТКРИО ИГРА ЛИ НИКОЛА ЈОКИЋ НА ЕВРОБАСКЕТУ! Црногорац запањио Србију
Никола Јокић, најбољи кошаркаш данашњице ма шта МВП гласања "стручњака" у НБА лиги говорила, био је једна од тема о којој је говорио његов имења Вучевић, звезда црногорске репрезентације.
16. 07. 2025. у 20:05

Научници ајкулама спустили мртву краву на 1.629 метара дубине - нису могли да верују шта су рибе урадиле (ВИДЕО)
"ТО ПОКАЗУЈЕ стратегију преживљавања код врста које се не хране усамљено."
14. 07. 2025. у 13:06
Коментари (0)