СРБИЈИ 119 МЕДАЉА! Ватерполисти се изједначили са рвачима и гимнастичарима

Н. ЛАЦКОВИЋ

09. 08. 2021. у 22:58

НАШИ спортисти се могу похвалити богатом традицијом освајања медаља на најзначајнијем спортском такмичењу, а учинак у Токију један је од најбољих у историји. Само у Лос Анђелесу, Сеулу и Мексико Ситију имали смо бољи учинак од овогодишњег у престоници Јапана.

СРБИЈИ 119 МЕДАЉА! Ватерполисти се изједначили са рвачима и гимнастичарима

FOTO: AP/Tanjug

Први пут се наша земља појавила на Олимпијским играма у Стокхолму 1912. године као Краљевина Србија, а прве медаље освојене су у Паризу 12 година касније. Легендарни Леон Штукељ је први освајач два злата за тада Краљевину Срба, Хрвата и Словенаца.

Прослављени гимнастичар је, иначе, и најтрофејнији наш спортиста у историји на најважнијем спортском такмичењу са три злата, сребром и две бронзе. Највише захваљујући Штукељу и касније двоструком олимпијском шампиону Мирославу Церару (1964. и 1968), гимнастика је трећи најтрофејнији спорт са пет златних, два сребрна и четири бронзана одличја.

Златом у Токију, гимнастичаре су на другој позицији обишли ватерполисти, који су пет пута били најбољи, пет пута други и три пута трећи. Бољи од наших "делфина" су само Мађари за невероватних 17 медаља (девет златних).

Ипак, најтрофејнији спорт је рвање са чак 18 медаља, од тога пет златних. Бранислав Симић, Момир Петковић, Владо Лисјак, Шабан Трстена и Давор Штефанек се могу похвалити најсјајнијим одличјима у спорту који је на програму Игара од самих почетака.

 

Стрелци су прва одличја освојили у Сеулу 1988. године, а закључно са сребром Дамира Микеца су стигли до јубиларних 10 медаља, од тога три златне.

Такође три златне медаље имају наши боксери, а и рукомет такође (2 рукометаши, 1 рукометашице).

Од релативно младих спортова теквондо са два злата Милице Мандић, сребром и бронзом Тијане Богдановић претендује да буде један од трофејнијих спортова у будућности.

Наша земља је, уз Русију (СССР), једина која се може похвалити са златним медаљама у пет најпопуларнијих колективних спортова. Поред неприкосновених ватерполиста и рукометаша, кошаркаши су једна од четири нације које имају злато. Петоструки светски шампиони су једино злато освојили у Москви 1980. Прве године после Другог светског рата обележили су фудбалери. Након три везана сребра у Лондону, Хелсинкију и Мелбурну, југословенски фудбалери су тријумфовали у Риму 1960. Одбојкаши су своје засада једино злато освојили у Сиднеју 2000.

ИВАНА УПУЦАЛА СТОТУ

СТРЕЉАЧИЦА Ивана Максимовић (31) ушла је у историју српског олимпизма освојивши јубиларну 100. медаљу на Играма у Лондону. Наша такмичарка је сребром у дисциплини 50 метара МК пушка тростав на неки начин наставила породичну традицију, пошто је њен отац Горан Максимовић био олимписјки шампион у Сеулу 1988, 10 метара ваздушна пушка.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УЕФА ГЛЕДА И НЕ ВЕРУЈЕ: Ево шта ће Белорусија да уради због ЕУРО 2024

УЕФА ГЛЕДА И НЕ ВЕРУЈЕ: Ево шта ће Белорусија да уради због ЕУРО 2024

Рат у Украјини је трагичан по више основа, као и сваки рат уосталом, а најновије вести везане за њега - стижу из сфере спорта. Русија, међутим, није у центру пажње овог пута, већ њена највећа савезница, Белорусија.

24. 04. 2024. у 16:39

Коментари (0)

ШОКАНТНЕ ПРОМЕНЕ: Заборавите тенис какав сте знали, биће дибидус другачији! Ево како ће се убудуће одвијати